Մայքլ Դուկակիսը դասախոսությամբ հանդես եկավ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի հայկական և հունական համայնքները միասնաբար մեծ գործ են կատարել այդ երկրի առաջընթացի համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման կարծիք Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում դասախոսության ընթացքում հայտնեց Մասաչուսեթսի նախկին դեմոկրատ նահանգապետ Մայքլ Դուկակիսը:
Նրա խոսքով` մեծ հաջողությունների է հասել հատկապես Մասաչուսեթս նահանգի հայ համայնքը, որն էլ իր հերթին շատ դրական է տրամադրված եղել նահանգապետ Դուկակիսի նկատմամբ:
Դուկակիսը շեշտեց, որ իր կնոջ` Քիթիի ջանքերով ԱՄՆ-ի Հոլոքոստի թանգարանում հատուկ մաս է հատկացվել նաև Հայոց ցեղասպանությանը:
Դասախոսության ընթացքում նախկին նահանգապետ Դուկակիսը մանրամասներ ներկայացրեց ամերիկյան ներքին և արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ, մասնավորապես մանրամասն անդրադարձ կատարեց ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրարշավին:
Մայքլ Դուկակիսը ներկայումս դասավանդում է Հյուսիսարևելյան և Կալիֆորնիայի Լոս Անջելեսի համալսարաններում: Նա եղել է ԱՄՆ նախագահի դեմոկրատական թեկնածու 1988թ-ին և պարտվել է Ջերջ Բուշ ավագին: Դուկակիսը, ով հույն ներգաղթյալների զավակ է, իրավաբանություն է սովորել Հարվարդի համալսարանում, իսկ 1963-1970 թվականներին աշխատել է Մասաչուսեթսի Ներկայացուցիչների պալատում:

Michael Dukakis delivers lecture at American University of Armenia
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. The Armenian and Greek communities of the USA have jointly done great job for the progress of the country. “Armenpress” reports former Massachusetts Governor Michael Dukakis expressed such an opinion in a lecture delivered at the American University of Armenia.
In his words, particularly the Armenian community of Massachusetts made huge achievements. The Armenian community had a very positive stance on Governor Michael Dukakis.
Dukakis mentioned that thank to the efforts made by his wife, a special place was allocated to the theme of the Armenian Genocide in the Museum of the Holocaust.
The former Governor detailed on the domestic and foreign policy of the USA during the lecture, particularly made a special reference to the campaign of presidential elections.
Michael Dukakis, is former Governor of Massachusetts and a former Democratic Presidential candidate. He is a staunch supporter of Armenian Genocide recognition, a professor of political science at Northeastern University and a visiting professor in the UCLA School of Public Policy and Social Research. The son of Greek immigrants, he studied law at Harvard University and served in the Massachusetts House of Representatives from 1963-70. He was governor from 1975-79 and from 1983-91. In 1988, he was the Democratic nominee for president. As Governor, he was vocal in his support of the recognition of the Armenian Genocide hosting an annual April 24th event at the State House in conjunction with then Speaker of the House, George Keverian.