Ճիշտ ժամանակն է Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցներ կիրառել. Էդուարդո Լորենցո Օչոա
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական հարձակումն աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպության նախագահ Էդուարդո Լորենցո Օչոան շեշտեց, որ միջազգային իրավունքի և դրա հիմնարար սկզբունքներից մեկի՝ ուժի չկիրառման սկզբունքի նկատմամբ հարգանքի բացակայությունը հանգեցրեց հրադադարի հաստատումից հետո ռազմական լարվածության ամենածանր աճի:
«Լիահույս եմ, որ միջազգային հանրության, Եվրոպական միության արձագանքը և Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայաստանի իշխանությունների սառը դատողությունը կկանխարգելեն Եվրոպայում նոր պատերազմի մեկնարկը»,- շեշտեց Օչոան: Նրա խոսքով՝ սա ևս մեկ վկայությունն է այն բանի, որ ադրբեջանական վարչակազմը հանձնառություն չունի խաղաղ կարգավորմանը, արգելափակում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ցանկացած նախաձեռնություն, ինչպես օրինակ հրադադարի խախտումների վերահսկման միջազգային մեխանիզմի ստեղծումը շփման գծում, որն առաջարկվել էր դեռևս 2012թ-ին:
Օչոան հիշեցրեց, որ Եվրոպական խորհրդարանն իր վերջին բանաձևերից մեկում արդեն իսկ առաջարկել էր կիրառել մի շարք պատժամիջոցներ ադրբեջանական վարչակազմի նկատմամբ: «Կարծում եմ, որ ճիշտ ժամանակն է կիրառել այդ բանաձևը: Ի վերջո, կցանկանայի իմ անկեղծ ցավակցությունները հայտնել այս ահավոր հարձակումների զոհերի ընտանիքներին»,- եզրափակեց Էդուարդո Լորենցո Օչոան:

YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS. The Azerbaijani offensive has created an unprecedented situation. Director of “European Friends of Armena” Eduardo Lorenzo Ochoa stressed in an interview with “Armenpress” that the lack of respect of international law and the basic principle of non-use of force has resulted in the gravest military escalation since the cease-fire was signed.
“I am hopeful that the reaction of the international community, the European Union and the good sense of Nagorno-Karabakh and Armenian authorities will prevent a new war erupting in Europe. This is still one more proof of the lack of commitment of the Azerbaijani administration to a peaceful settlement, and explains also why they block every initiative of the OSCE-Minsk Group co-chairs, such as the deployment of the international cease-fire violation mechanism in the line of contact proposed since 2012. The European Parliament already recommended a set of sanctions to the Azerbaijani administration in its latest resolution on this country, I think it is high time to consider implementing them. Finally, I would also like to extend our sincere condolences to the families of the victims of this atrocious attack”, Eduardo Lorenzo Ochoa said.