Ադրբեջանի այս գործողությունները 1994 թվականից հետո կարելի է համարել աննախադեպ. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի գործողությունները մարտահրավեր են` ուղղված միջազգային հանրությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը: «Ադրբեջանն ահաբեկչական, ֆաշիստական աննորմալ պետություն է: Սա մարտահրավեր է ամբողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը: Վաշինգտոնում ընթանում են բանակցություններ, ամբողջ աշխարհը հավաքված է այնտեղ, իսկ Ադրբեջանը Թուրքիայի օժանդակությամբ նման քայլերի է գնում: Իհարկե, Ադրբեջանը մեր կողմից ստացել է համարժեք պատասխան, հսկայական զոհեր ունեն, հետ են շպրտվել, բայց ամեն դեպքում այսպիսի պահելաձևը պետք է համարժեք պատասխան ստանա միջազգային հանրության կողմից»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի այս գործողությունները 1994 թվականից այս կողմ կարելի է համարել աննախադեպ:  «ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հանդիպումից հետո Ադրբեջանը շնորհակալություն էր հայտնել միջնորդության համար: Հիմա նույն Ադրբեջանը հարձակում է գործում: Մի բան ասում է, մեկ այլ բան անում: Մենք ենք այստեղ քաղաքակիրթ աշխարհի պատիվը պահում: Վերջապես պետք է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանը կոշտ արձագանք ստանա նման պահվածքի համար: Միանշնակ է, որ միջազգային հանրությունը պետք է գործնական քայլերի  գնա»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից կրակոցները շարունակվում են, խոցվել է ադրբեջանական ուղղաթիռ, նրանք ունեն մեծ կորուստներ, հայկական կողմից իրավիճակը վերահսկելի է: Հայկական կողմում որևէ խուճապ չկա, Ադրբեջանի սահմանային հատվածում մեծ խուճապ է սկսվել:
Շփման գծի հարավային, հարավարևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններով հակառակորդը ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ձեռնարկել է բացահայտ հարձակողական գործողություններ` այլ զինատեսակների հետ միասին օգտագործելով հրետանի, զրահատեխնիկա և օդուժ: Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրետանային հարվածներ է հասցրել խաղաղ բնակավայրերի և մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին:
Արցախի պաշտպանական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ նշվում է. «Այս պահի դրությամբ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ տեղի են ունենում թեժ բախումներ:
Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները, ընդունելով հակառակորդի մարտահրավերը, վարում են հուսալի պաշտպանական մարտեր: Առաջնագծում ստեղծված իրադրության մասին առավել մանրամասն կանդրադառնանք մեր առաջիկա հաղորդագրություններում:

YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS.  Azerbaijani actions are a challenge directed against the international community, Artsakh President’s spokesperson David Babayan told “Armenpress”. “Azerbaijan is a terrorist, fascist, abnormal state. This is a challenge for the entire civilized world. Talks are held in Washington, the whole world has gathered there, but Azerbaijan, with the support of Turkey, takes such measures. Of course, we properly retaliated, Azerbaijan has suffered numerous causalities, they have been repelled but anyway, such behavior must adequately be responded by the international community”, David Babayan said.
In his words, the current actions of Azerbaijan are unprecedented since 1994. “Azerbaijan thanked John Kerry for mediation after the meeting. Now the same Azerbaijan launches offensive. They say one thing, but do the contrary. We are here to protect the honor of the civilized world. Finally Azerbaijan must be toughly responded by the international community for such behavior. It goes without saying that the international community must take practical steps”, David Babayan said.
The spokesperson for the Artsakh President mentioned that Azerbaijan continues to fire in Artsakh direction, an Azerbaijani helicopter has been downed, they have suffered numerous causalities, and the Armenian side keeps control of the situation. There is no panic among the Armenian side. Azerbaijani border troops are in a panic.
In the southern, south-eastern and north-eastern directions of the contact line, on April 1 and early morning of April 2, the adversary carried out attack operations, using artillery, armored vehicles, and air force. In addition to the contact line battles, the adversary hit civilian areas and permanently deployed military units by artillery fire.
Artsakh Defense Ministry's press release states: “Heated clashes are taking place at this moment along the entire length of the contact line of Nagorno Karabakh-Azerbaijani opposing forces.
The Defense Army forces, accepting the challenge of the adversary, are conducting reliable defensive battles. We will give more details about the situation in the upcoming press releases”.