Ադրբեջանի այս գործողությունները 1994 թվականից հետո կարելի է համարել աննախադեպ. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի գործողությունները մարտահրավեր են` ուղղված միջազգային հանրությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը: «Ադրբեջանն ահաբեկչական, ֆաշիստական աննորմալ պետություն է: Սա մարտահրավեր է ամբողջ քաղաքակիրթ մարդկությանը: Վաշինգտոնում ընթանում են բանակցություններ, ամբողջ աշխարհը հավաքված է այնտեղ, իսկ Ադրբեջանը Թուրքիայի օժանդակությամբ նման քայլերի է գնում: Իհարկե, Ադրբեջանը մեր կողմից ստացել է համարժեք պատասխան, հսկայական զոհեր ունեն, հետ են շպրտվել, բայց ամեն դեպքում այսպիսի պահելաձևը պետք է համարժեք պատասխան ստանա միջազգային հանրության կողմից»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի այս գործողությունները 1994 թվականից այս կողմ կարելի է համարել աննախադեպ:  «ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ հանդիպումից հետո Ադրբեջանը շնորհակալություն էր հայտնել միջնորդության համար: Հիմա նույն Ադրբեջանը հարձակում է գործում: Մի բան ասում է, մեկ այլ բան անում: Մենք ենք այստեղ քաղաքակիրթ աշխարհի պատիվը պահում: Վերջապես պետք է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանը կոշտ արձագանք ստանա նման պահվածքի համար: Միանշնակ է, որ միջազգային հանրությունը պետք է գործնական քայլերի  գնա»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը նշեց, որ Ադրբեջանի կողմից կրակոցները շարունակվում են, խոցվել է ադրբեջանական ուղղաթիռ, նրանք ունեն մեծ կորուստներ, հայկական կողմից իրավիճակը վերահսկելի է: Հայկական կողմում որևէ խուճապ չկա, Ադրբեջանի սահմանային հատվածում մեծ խուճապ է սկսվել:
Շփման գծի հարավային, հարավարևելյան և հյուսիսարևելյան ուղղություններով հակառակորդը ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ձեռնարկել է բացահայտ հարձակողական գործողություններ` այլ զինատեսակների հետ միասին օգտագործելով հրետանի, զրահատեխնիկա և օդուժ: Բացի առաջնագծում ընթացող մարտերից, հակառակորդը հրետանային հարվածներ է հասցրել խաղաղ բնակավայրերի և մի շարք զորամասերի մշտական տեղակայման վայրերին:
Արցախի պաշտպանական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ նշվում է. «Այս պահի դրությամբ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկարությամբ տեղի են ունենում թեժ բախումներ:
Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները, ընդունելով հակառակորդի մարտահրավերը, վարում են հուսալի պաշտպանական մարտեր: Առաջնագծում ստեղծված իրադրության մասին առավել մանրամասն կանդրադառնանք մեր առաջիկա հաղորդագրություններում:

Эти действия Азербайджана можно считать беспрецедентными после 1994 года: Давид Бабаян
Действия Азербайджана можно считать вызовом международному сообществу, об этом в беседе с «Арменпресс»     заявил пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
«Азербайджан – террористическое, фашистское, ненормальное государство. Эти действия Азербайджана являются вызовом международному сообществу. В Вашингтоне идут переговоры, там собрался весь мир, а Азербайджан, при поддержке Турции, идет на подобные шаги. Конечно, Азербайджан получил достойный ответ, понес огромные потери, их силы отброшены, однако подобное их поведение должно получить соответствующую оценку со стороны международного сообщества»,- сказал Давид Бабаян.
По его словам, эти действия Азербайджана можно считать беспрецедентными после 1994 года. «После встречи с госсекретарем США Джоном Керри Азербайджан поблагодарил его за посредничество, сейчас он же и нападает. Говорит одно, а делает другое. Мы здесь поддерживаем честь цивилизованного мира. Международное сообщество должно наконец дать жесткую оценку действиям Азербайджана и сделать реальные шаги»,- сказал Давид Бабаян.
Он сказал, что стрельба со стороны Азербайджана продолжается, поражен их вертолет, они понесли тяжелые потери, ситуация с армянской стороны находится под контролем. На армянской стороне паники нет, в отличие от азербайджанской стороны.
На линии соприкосновения продолжаются широкомасштабные атакующие действия со стороны азербайджанских войск.
На всем протяжении линии соприкосновения между Азербайджаном и НКР, в южном, юго-восточном, северо-восточном  направлениях идут столкновения. В ночь с 1-го на 2-е апреля противник предпринял откровенно атакующие действия, используя, наряду с другими видами вооружений, артиллерию, бронетехнику и воздушные силы.
Кроме боев, идущих на передовой, артиллерия противника нанесла удары по мирным населенным пунктам и по местам постоянной дислокации ряда военных частей.
Авангард АО НКР принял на себя удар и ведет надежные оборонительные бои. Информация о деталях обстановки на передовой последует».