Վիշապ քարակոթողներ, պեղումներ Տիրինկատարում, գենետիկ կապեր. հայ հնագետների տարին բեղուն է լինելու
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը 2015 թվականին կատարած պեղումներն արդյունավետ է համարում: Ամփոփելով կատարած աշխատանքները, Ավետիսյանը շեշտեց, որ յուրաքանչյուր տարվա պեղումները որպես հաշվետվություն ներկայացվում են ՀՀ մշակույթի նախարարություն, և եթե դրանք ընդունվում են, ապա ներկայացվում է հայտ` գալիք պեղումների համար: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրենն առանձնացրել է կատարած կարևոր աշխատանքները:
Աշխատանքներ Ակնաշեն հուշարձանում
2015 թվականի աշխատանքների մեջ շատ կարևոր պետք է համարենք պեղումները Ակնաշեն հուշարձանում, որը պետք է շարունակենք: Այդ հուշարձանի ստորին շերտերը թվագրվում են Ք.ա.6-րդ հազարամյակի առաջին կեսով:
Եվս երկու նման հուշարձան կա ժամանակակից Հայաստանում` Մասիս բլուր հնավայրը և Առատաշենը: Մենք դրանից ավելի վաղ բնակատեղի դեռևս չենք ֆիքսել: Ամենահին բնակատեղիներն այդ ժամանակներով են թվագրվում: Ք.ա.6-րդ հազարամյակի առաջին կեսի հանրության մասին տվյալներ ենք ունենում դրանց շնորհիվ: Ցանկացած ձեռք բերված տվյալ մեծ նշանակություն ունի` այդ ժամանակների պատմությունը և մշակույթը ճանաչելու համար:
Ակնաշենի պեղումների շարունակությունը շատ կարևոր եմ համարում: Սկսել ենք այնպիսի շերտեր պեղել, որ հնարավորություն տալիս մտածել, որ մենք Ք.ա. 7-րդ հազարամյակի հուշարձան ունենք:
Վիշապ քարակոթողներ
Կարևոր են նաև արդյունքները վիշապ քարակոթողների ուսումնասիրության հարցում: Արդեն մի քանի տարի վիշապ քարակոթողների ուսումնասիրության ծրագիր ենք իրականացնում: Հայ-գերմանական համատեղ ջանքերով Արագածի, Գեղամա լեռներում և այլ վայրերում իրականացնում ենք աշխատանքներ: Քարակոթողների զգալի մասը հնարավոր է տեսնել տարբեր վայրերում: Դրանք դեռևս 1900-ական թվականներից գիտնականների ուշադրության կենտրոնում են:
Բրոնզեդարյան մոնումենտալ քանդակագործության նմուշներ են, դրանց թվագրության, ժամանակագրության խնդիրները միշտ խնդրահարույց են եղել, մենք հստակ չենք իմացել, թե ինչպես ժամանակագրենք դրանք: Գառնի տաճարի տարածքում նման քարակոթող է գտնվել, որտեղ Վանի թագավորները սեպագիր արձանագրություն են թողել, ինչից հետևում է, որ դրանք վաղ են, քան Վանի թագավորության շրջանը: Բայց ինչքան վաղ է` մենք պատասխան չենք կարող տալ: Ուսումնասիրությունը շատ կարևոր է: Այդ նմուշները բացառիկ երևույթ են:
Պեղումներ Տիրինկատարում
Տիրինկատարում պեղումներ ենք կատարում: Մեր բացած քարակոթողներից մի մասը վերաբերում են երրորդ հազարամյակի վերջին քառորդին: Գուցե վաղը պարզվի, որ ավելի հին օրինակներ կան: 20-ից ավելի նոր քարակոթողներ ենք արձանագրել: Ինչքան փնտրենք, շարունակաբար կավելացնենք թիվը:
Ամեն տարի նորություն կունենանք. ցանկացած փոքրիկ բան վիթխարի քայլ է ոլորտի ուսումնասիրության համար:
Համագործակցություն մոլեկուլային գենետիկայով զբաղվող մասնագետների հետ
Մենք ակտիվ սկսել ենք համագործել մոլեկուլային գենետիկայով զբաղվող մասնագետների հետ: ԴՆԹ անալիզներ ենք անում, և դրանց շնորհիվ փորձում ենք հասկանալ ժառանգականության խնդիրները: Մարդու մնացորդների ԴՆԹ-ի ուսումնասիրությամբ փորձում ենք պարզել, թե ինչ ԴՆԹ նկարագիր են ունեցել բրոնզե դարի, ուշ քարի դարի,  միջնադարյան մարդը և այլն:
Տեսնենք` ժառանգականության կապ կա՞, այսինքն` միջնադարում ապրող հայը, անտիկ շրջանում ապրած հայը և այսօրվա հայը նույն մարդկանց ժառանգնե՞րն են, ի՞նչ կապ կա նրանց մեջ, ի՞նչ տեղաշարժեր են եղել, բնակչության տեսակը փոխվե՞լ է, պահպանվե՞լ է:
Հայտնի է դարձել, որ հնագիտական օբյեկտներից հայտնաբերված հայաստանյան նմուշների գենետիկական տվյալները և ժամանակակից հայ մարդու գենետիկական տվյալներն ամենամոտն են իրար: Դեռ աշխատանք կա անելու հասկանալու` նրանց գենետիկական ժառանգո՞րդն ենք, թե՞ ոչ: Պետք է ԴՆԹ անալիզների շնորհիվ էլի խնդիրներ լուծենք:

Vishap steles (Dragon steles), excavations in Tirinkatar, Genetic connections: Year of Armenian Archaeologists to be fruitful
Vishap steles (Dragon steles), excavations in Tirinkatar, Genetic connections: Year of Armenian
Archaeologists to be fruitful
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. Director of the Institute of Archaeology and Ethnography Pavel Avetisyan considers the excavations done in 2015 as effective. Summarizing the work, Avetisyan said that each year a report of excavations is submitted to the Ministry of Culture, and if it is accepted, they file an application for future excavations. The Director of the Institute of Archaeology and Ethnography singled out the important works during an interview with "Armenpress".
Works in the Aknashen monument
In the 2015 excavation works it is very important to mention the Aknashen monument excavations, which must continue. The lower layers of the monument date back to the first half of the 6th millennium B.C.
Two more monuments alike are located in modern Armenia, in the Masis hill site and Aratashen. We haven’t registered an earlier settlement than those. The oldest settlements date back to those times. We have information about the settlements of the first half of the 6th millennium B.C. thanks to them. Any piece of information is of great importance for the recognition of the history and culture of those times.
I think it is very important to continue excavation works in Aknashen. We have begun to excavate such layers that allow us to think that we have a monument dating back to 7th millennium B.C.
Vishap steles (Dragon steles)
The results of the study of the Vishap steles are also important. For several years we are conducting studies of the Vishap steles. By Armenian-German joint efforts, works are carried out in Aragats, Geghama Mountains and other places. A significant part of the steles can be seen in various places. They are in the spotlight of scientists since 1900s.
These are monumental Bronze sculptures, their chronology has always been a problem, and we do not know clearly how to chronicle them. A similar stele was found near the temple of Garni, where the kings of Van have left a cuneiform, which means that they are earlier than the period of the Kingdom of Van. But as to how early, we cannot give an answer. The research is very important. These are a unique phenomenon.
Excavations in Tirinkatar
We conduct excavations in Tirinkatar. Some of the discovered steles refer to the last quarter of the third millennium. Maybe tomorrow it turns out that there are older examples. We have registered more than 20 new steles. The more we search the more the number will increase.
Each year we will have news. Any little thing is a huge step for the field of study.
Collaboration with experts of molecular genetics
We started to actively cooperate with experts of molecular genetics. We make DNA tests, and through them we are trying to understand the problems of heredity. Through the DNA examination of human remains we are trying to figure out what DNA description the people of the Bronze Age had, late Stone Age, the medieval man etc.
Let's see, if there is hereditary connection, i.e. whether or not there is connection between the Armenians living in the Middle Ages, Armenians living in ancient times and today's Armenians. Are they hereditarily connected? What changes occurred, did the population type change or remain the same?
It became obvious that the Armenian genetic evidence discovered in archaeological sites and genetic evidence of modern samples is closest to each other. There is still work to do to understand the genetic heritage. Thanks to DNA tests will solve the problem.