Աքրամ Այլիսլիին թույլ չեն տվել դուրս գալ Ադրբեջանի տարածքից
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիին թույլ չեն տվել մեկնել արտասահման: Բաքվի միջազգային օդանավակայանում նրան բերման են ենթարկել օդանավակայանի տրանսպորտի գծով ոստիկանական վարչություն: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Թուրան» լրատվական գործակալությունը:
Աքրամ Այլիսլին իր ավագ որդու` Իլյասի ուղեկցությամբ պետք է մեկներ Վենետիկ` մարտի 30-ից ապրիլի 1-ն անցկացվելիք Incroci Di Civilita միջազգային գրական փառատոնին մասնակցելու համար, սակայն, սահմանապահները նրան դուրս չեն թողել, հայտարարելով, որ նրան արգելվում է դուրս գալ Ադրբեջանից: Այս մասին ադրբեջանական լրատվական գործակալությանը հայտնել է գրողի կինը` Գալինա Այլիսլին:
Ադրբեջանում եւ արտասահմանում հայտնի 78-ամյա ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլին 2013 թվականին իշխանությունների կողմից հարձակումների, փնովման եւ պատիժների է ենթարկվել այն բանից հետո, երբ հրատարակել է «Վիթխարի խցանում» եռապատումը, որում մերկացրել է Ադրբեջանում խորհրդային եւ ներկայիս քաղաքական բարքերը:
Աքրամ Նաիբովը (Այլիսլի) Ադրբեջանի ժողովրդական գրող (1998 թ.) եւ արվեստի վաստակավոր գործիչ է, Ադրբեջանի «Շոհրաթ» (1997 թ.) եւ «Իստիգլալ» (2002 թ.) շքանշանների ասպետ, որոնց նա արժանացել է ադրբեջանական գրականության առաջ ունեցած բացառիկ վաստակի համար:
«Քարե երազներ» վեպում Այլիսլին ականատեսների աչքերով հանգամանորեն նկարագարել է անցյալ դարասկզբին Նախիջեւանում` Ագուլիսում եւ 1988-1990 թթ. Սումգայիթում եւ Բաքվում իրագործված հայկական ջարդերն ու ադրբեջանցիների վայրագությունները: Վեպը 2012 թվականի դեկտեմբերին հրապարակվել էր ռուսաստանյան «Դրուժբա նարոդով» հանդեսում:
Վեպի հրապարակումից երկու ամիս անց, Ադրբեջանի իշխանությունները Այլիսլիի դեմ զանգվածային ժողովրդական հիսթերիա են հրահրել: Իշխանամետ երիտասարդությունը Այլիսլիի տան առաջ այրել է վրան խաչ նկարված նրա լուսանկարները, եւ «թշնամի», «դավաճան» վանկարկել: Խորհրդարանի պատգամավորները պահանջել են այրել նրա բոլոր գրքերը, զրկել քաղաքացիությունից, բոլոր պետական պարգեւներից եւ արտաքսել Ադրբեջանից: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հրամանագիր է ստորագրել 1988 թ. Աքրամ Այլիլիսլիին շնորհված «Ժողովրդական գրող» կոչումից,1000 մանաթ (մոտ 1000 եվրո կազմող) նախագահական թոշակից եւ ամառանոցից զրկելու մասին: Աշխատանքից հեռացվել են նրա կինն ու որդին: «Ժամանակակից Մուսավաթ» իշխանամետ կուսակցության առաջնորդը կուսակցության երիտասարդական թեւի անդամներին 10 հազար մանաթի պարգեւի դիմաց հանձնարարել է կտրել Այլիսլիի ականջը:
Միայն ԶԼՄ-երի միջամտությունից հետո է քաղաքական գործիչը Ադրբեջանի ՆԳՆ կողմից «զգուշացվել» նման կոչերի անօրինական լինելու մասին:
«Եմեն» եւ «Քարե երազներ» ստեղծագործությունների հետ Աքրամ Այլիսլիի «Վիթխարի խցանում» վեպը նրա այդ եռապատման վերջին ստեղծագործությունն է, որում գրողը պատմում է Ադրբեջանում իշխանության տարիներին Հեյդար Ալիեւի կատարած հանցագործությունների մասին:
Աքրամ Այլիսլիի «Քարե երազներ» գիրքը «Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երեւանյան բեսթսելեր» հատուկ նախագծի 2013 թվականի «Տարվա արտասահմանյան բեսթսելեր» անվանակարգի հաղթող է:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին ավելի վաղ տված հարցազրույցում Աքրամ Այլիսլին ասել էր, որ «Քարե երազներ» գիրքը գրել է հայերի կոտորածներին ականատես իր ծնողների եւ ազգականների պատմած եղելությունների հիման վրա:
«Դրանք բոլորը ճշմարիտ պատմությունների հիման վրա եմ գրել», -ասել է նա:
Այլիսլիի խոսքով` ինքը համոզված է, որ Ղարաբաղի խնդիրը զենքով լուծելը պետական գաղափարախոսություն եւ քաղաքականություն է, սակայն իր կարգի գրողը ոչ մի կերպ չի կարող համաձայնել այդ թշնամական քաղաքականության հետ:

Акраму Айлисли не разрешили покинуть территорию Азербайджана
Азербайджанскому писателю Акраму Айлисли не разрешили покинуть территорию Азербайджана и выехать за границу. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство  «Туран».
Акрам Айлисли намеревался со своим старшим сыном Ильясом поехать в Венецию для участия в международном литературном фестивале Incroci Di Civilita, однако его не выпустили на границе, заявив, что ему запрещено  покидать территорию Азербайджана, об этом сообщила его жена – Галина Айлисли.
Писатель, широко известный в Азербайджане и зарубежом, 78-летний Акрам Айлисли подвергся гонениям со стороны властей пиосле того, как в 2013 году он опубликовал книги из трилогии «Огромная пробка», в которой он разоблачает политические нравы, царящие в Азербайджане с советских времен и по сей день.
Айлисли является автором романа «Каменные сны», где он описывает армянские погромы в Нахиджеване, Агулисе, Сумгаите и Баку. Роман был опубликован в журнале «Дружба народов».
После опубликования этой книги власти развернули в стране народную истерию против писателя, националисты сжигали его портреты, его называли врагом и предателем, сжигали его книги, его лишили всех правительственных наград и изгнали из Азербайджана. Президент Алиев лишил его звания «народного писателя», президентской пенсии и дачи. Уволили с работы его жену и сына. Мусаватисты предложили за вознаграждение отрезать ему ухо.
Только вмешательство СМИ привело к тому, что МВД Азербайджана заявило о незаконности подобных действий и призывов.
Госдеп США, ОБСЕ и ЕС осудили ;преследования писателя и призвали власти обеспечить его безопасность.
Реальная причина этой свистопляски заключается в том, что в своей книге йлисли намекнул, что события в Сумгаите были на руку Гейдару Алиеву, который на этой волне пришел к власти.
Книга Айлисли «Каменные сны» в 2013 году была победителем конкурса на бестселлер года в 2013 году, в рамках спецпроекта Арменпресс «Ереванский бестселлер».
В Азербайджанских СМИ Айлисли заявлял, что книгу об армянских погромах он писал со слов и воспоминаний очевидцев, на основе реальных событий.
Айлисли уверен, что решение карабахского вопроса оружием – государственная идеология и политика, с чем не может согласиться писатель его уровня.