Աքրամ Այլիսլիին թույլ չեն տվել դուրս գալ Ադրբեջանի տարածքից
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիին թույլ չեն տվել մեկնել արտասահման: Բաքվի միջազգային օդանավակայանում նրան բերման են ենթարկել օդանավակայանի տրանսպորտի գծով ոստիկանական վարչություն: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Թուրան» լրատվական գործակալությունը:
Աքրամ Այլիսլին իր ավագ որդու` Իլյասի ուղեկցությամբ պետք է մեկներ Վենետիկ` մարտի 30-ից ապրիլի 1-ն անցկացվելիք Incroci Di Civilita միջազգային գրական փառատոնին մասնակցելու համար, սակայն, սահմանապահները նրան դուրս չեն թողել, հայտարարելով, որ նրան արգելվում է դուրս գալ Ադրբեջանից: Այս մասին ադրբեջանական լրատվական գործակալությանը հայտնել է գրողի կինը` Գալինա Այլիսլին:
Ադրբեջանում եւ արտասահմանում հայտնի 78-ամյա ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլին 2013 թվականին իշխանությունների կողմից հարձակումների, փնովման եւ պատիժների է ենթարկվել այն բանից հետո, երբ հրատարակել է «Վիթխարի խցանում» եռապատումը, որում մերկացրել է Ադրբեջանում խորհրդային եւ ներկայիս քաղաքական բարքերը:
Աքրամ Նաիբովը (Այլիսլի) Ադրբեջանի ժողովրդական գրող (1998 թ.) եւ արվեստի վաստակավոր գործիչ է, Ադրբեջանի «Շոհրաթ» (1997 թ.) եւ «Իստիգլալ» (2002 թ.) շքանշանների ասպետ, որոնց նա արժանացել է ադրբեջանական գրականության առաջ ունեցած բացառիկ վաստակի համար:
«Քարե երազներ» վեպում Այլիսլին ականատեսների աչքերով հանգամանորեն նկարագարել է անցյալ դարասկզբին Նախիջեւանում` Ագուլիսում եւ 1988-1990 թթ. Սումգայիթում եւ Բաքվում իրագործված հայկական ջարդերն ու ադրբեջանցիների վայրագությունները: Վեպը 2012 թվականի դեկտեմբերին հրապարակվել էր ռուսաստանյան «Դրուժբա նարոդով» հանդեսում:
Վեպի հրապարակումից երկու ամիս անց, Ադրբեջանի իշխանությունները Այլիսլիի դեմ զանգվածային ժողովրդական հիսթերիա են հրահրել: Իշխանամետ երիտասարդությունը Այլիսլիի տան առաջ այրել է վրան խաչ նկարված նրա լուսանկարները, եւ «թշնամի», «դավաճան» վանկարկել: Խորհրդարանի պատգամավորները պահանջել են այրել նրա բոլոր գրքերը, զրկել քաղաքացիությունից, բոլոր պետական պարգեւներից եւ արտաքսել Ադրբեջանից: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հրամանագիր է ստորագրել 1988 թ. Աքրամ Այլիլիսլիին շնորհված «Ժողովրդական գրող» կոչումից,1000 մանաթ (մոտ 1000 եվրո կազմող) նախագահական թոշակից եւ ամառանոցից զրկելու մասին: Աշխատանքից հեռացվել են նրա կինն ու որդին: «Ժամանակակից Մուսավաթ» իշխանամետ կուսակցության առաջնորդը կուսակցության երիտասարդական թեւի անդամներին 10 հազար մանաթի պարգեւի դիմաց հանձնարարել է կտրել Այլիսլիի ականջը:
Միայն ԶԼՄ-երի միջամտությունից հետո է քաղաքական գործիչը Ադրբեջանի ՆԳՆ կողմից «զգուշացվել» նման կոչերի անօրինական լինելու մասին:
«Եմեն» եւ «Քարե երազներ» ստեղծագործությունների հետ Աքրամ Այլիսլիի «Վիթխարի խցանում» վեպը նրա այդ եռապատման վերջին ստեղծագործությունն է, որում գրողը պատմում է Ադրբեջանում իշխանության տարիներին Հեյդար Ալիեւի կատարած հանցագործությունների մասին:
Աքրամ Այլիսլիի «Քարե երազներ» գիրքը «Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երեւանյան բեսթսելեր» հատուկ նախագծի 2013 թվականի «Տարվա արտասահմանյան բեսթսելեր» անվանակարգի հաղթող է:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին ավելի վաղ տված հարցազրույցում Աքրամ Այլիսլին ասել էր, որ «Քարե երազներ» գիրքը գրել է հայերի կոտորածներին ականատես իր ծնողների եւ ազգականների պատմած եղելությունների հիման վրա:
«Դրանք բոլորը ճշմարիտ պատմությունների հիման վրա եմ գրել», -ասել է նա:
Այլիսլիի խոսքով` ինքը համոզված է, որ Ղարաբաղի խնդիրը զենքով լուծելը պետական գաղափարախոսություն եւ քաղաքականություն է, սակայն իր կարգի գրողը ոչ մի կերպ չի կարող համաձայնել այդ թշնամական քաղաքականության հետ:

Writer Akram Aylisli detained by Police at Heydar Aliyev Airport
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Azerbaijani writer Akram Aylisli was not allowed to go abroad.  He was detained by the transport department of the airport police at Heydar Aliyev Airport. “Armenpress” reports Azerbaijani “Turan” agency informs about this.
Akram Aylisli was to leave for Venice with his elder son Ilias, to participate in international literary festival Incroci Di Civilita from March 30 to April 1 but he was not allowed to abandon the country. The writer’s wife, Galina Aylisli informed the news agency about this.
The renowned writer aged 78 became the target of the authorities in 2013 after publishing the trilogy “Big traffic jam” which exposes the Soviet and current political morals of the Azerbaijani authorities.
Akram Aylisli was a People's Writer (1998) of Azerbaijan and Honored artist. In the novel “Stone Dreams” Aylisli presents in detail the Armenian massacres in Sumgait and Baku and Azerbaijani violence in 1988-90. The novel was published in Russia in 2012 during “Friendship of Nations” event.
Two months after publishing the book the Azerbaijani leadership incited mass hysteria against Aylisli. Pro-governmental youth burnt his photo with a cross on it in front of his house and cried slogans “enemy”, “traitor”.  Members of the Azerbaijani parliament (Majlis) demanded to burn all his books, deprive him of citizenship and expel from Azerbaijan. Ilham ALiyev signed a decree to deprive him of title “People’s Writer”, Presidential pension (nearly 1000 Euro) and cottage. His wife and son were dismissed from their jobs. The leader of pro-governmental “Modern Musavat” party ordered its youth wing to cut his ear for 10 thousand manats.
U.S. Secretary of State, OSCE office in Baku and the EU condemned the oppression of Akram Aylisli and called on the authorities to implement measures ensuring his safety.
The real cause of targeting the writer was that he hinted in his novel that the Armenian massacres in Sumgait were incited by Heydar Aliyev aiming to take power based on those incidents.
Akram Aylisli’s “Stone Dreams” novel was the winner in the nomination “Year's Foreign Bestseller” of 2013 in the sidelines of the special project of “Armenpress” news agency.
Earlier, in an interview with media representatives, Akram Aylisli had told that the novel is based on real stories of witnesses of the Armenian massacres.