Կիպրոսը կարող է վետո կիրառել փախստականների հարցով ԵՄ-Թուրքիա համաձայնագրի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի իշխանությունները հայտարարել են, որ կարող են փախստականների հարցով Թուրքիայի և Եվրամիության միջև համաձայնության նկատմամբ կիրառել վետոյի իրենց իրավունքը, եթե պաշտոնական Անկարան Կիպրոսի համար չբացի իր ծովային ու օդային նավահանգիստները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Reuters-ը, այդ մասին հայտարարել է Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը:
«Թուրքիան պետք է իր բացի իր նավահանգիստներն ու օդակայանները Կիպրոսի հետ հաղորդակցության համար և նորմալացնի հարաբերությունները մեզ հետ, անել այն, ինչը դեռևս չի արվել»,- ընդգծել է Նիկոս Անաստասիադիսը, հաղորդել է «Գազետա.ռու»-ն:
Կիպրոսի Հանրապետության և Թուրքիայի միջև դիմակայությունը ծավալվել է 1974 թ. ի վեր՝ թուրքական զորքերի կողմից կղզու հյուսիսային մասի բռնազավթումից հետո: Կղզու հյուսիսային ինքնահռչակ հանրապետությունը ճանաչված է միայն Թուրքիայի կողմից:

Кипр заявил о возможности использовать право вето на сделку ЕС с Турцией
Власти Кипра сообщили, что могут использовать право вето на соглашение между Турцией и ЕС по мигрантам, если Анкара не откроет свои порты и аэропорты для островного государства. Как передает Арменпресс со ссылкой на «Gazeta.ru», об этом сообщает Reuters.
«Турция должна открыть свои гавани и аэропорты для трафика с Кипра и нормализовать свои отношения с Кипром — сделать то, что не было сделано», — заявил президент Кипра Никос Анастасиадис.
Конфликт между Кипром и Турцией начался после захвата Турцией части средиземноморского острова. Часть территории острова — Северный Кипр признается только Анкарой.
Ранее премьер-министр Люксембурга Ксавье Беттель по прибытии на саммит ЕС по миграции заявил, что Турция выполнила 35 из 72 требований для отмены виз.