Մեջլիսի հայ պատգամավորը դատապարտել է Դավութօղլուի հակահայկական հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի՝ հայերի մասին արած վերջին ռասիստական հայտարարությունը լայն քննարկման պատճառ է դարձել: Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր, քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունից (ԺԴԿ) ընտրված Գարո Փայլանը ներքին գործերի, առողջապահության, մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունների բյուջեների քննարկման ժամանակ վարչապետին խիստ քննադատության է ենթարկել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:
Փայլանը ցույց է տվել մի լուսանկար, որտեղ երևում է, թե ինչպես է պատի վրա գրված «հայ վիժվածքներ»: «Դժբախտաբար, սա միայն անվտանգության ուժերը չեն անում»,- նշել է նա: Պատգամավորը հիշեցրել է Դավութօղլուի հայտարարությունը, որում վարչապետը, քննադատելով ԺԴԿ-ին, ասել էր. «Հայերը հրոսակախմբերի նման գնում են ռուսների հետ համագործակցելու»: «Այսօր թուրքերը համագործակցում են «Իսլամական պետություն» խմբավորման հետ: Եթե ես ասեմ «թուրքական հրոսակախմբեր», դա կլինի ռասիստական արտահայտություն: Պարոն վարչապետը բացեիբաց ռասիստական արտահայտություն է արել»,- նշել է Փայլանը:
Ի պատասխան Փայլանի այս խոսքերի՝ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության խմբակցության ղեկավար Նաջի Բոստանջըն պաշտպանել է Դավութօղլուին՝ ասելով, թե «իրականում հենց Փայլանն է ատելություն սերմանող հայտարարություն անում»:

Депутат-армянин Меджлиса осудил антиармянское заявление Давутоглу
Последнее расистское антиармянское заявление премьер-министра Турции Давутоглу стало предметом широкого обсуждения. Депутат-армянин Меджлиса Гаро Пайлан, избранный по спискам Демократической партии народов, подверг премьер-министра Турции Давутоглу резкой критике во время обсуждения в Меджлисе бюджетов министерств внутренних дел, туризма и здравоохранения. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Demokrathaber.net.
Пайлан показал фото, на котором видно, как на стене кто-то написал «армянские выродки». «К сожалению, это делают не только силы госбезопасности»,- сказал Гаро Пайлан. Он напомнил высказывание Давутоглу, которое тот сделал, осуждая Демократическую партию народов: «Армяне, как банды разбойников, идут на сотрудничество с русскими». «Сегодня турки сотрудничают с ИГИЛ, если я назовую турок бандами разбойников, то это будет расистским высказыванием. Заявление премьер-министра откровенно расистское»,- сказал Гаро Пайлан.
В ответ лидер фракции партии власти Наджи Бостанджи защитил премьер-министра Турции Давутоглу, сказав, что «в действительности Пайлан сеет ненависть».