Մեջլիսի հայ պատգամավորը դատապարտել է Դավութօղլուի հակահայկական հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի՝ հայերի մասին արած վերջին ռասիստական հայտարարությունը լայն քննարկման պատճառ է դարձել: Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր, քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունից (ԺԴԿ) ընտրված Գարո Փայլանը ներքին գործերի, առողջապահության, մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունների բյուջեների քննարկման ժամանակ վարչապետին խիստ քննադատության է ենթարկել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:
Փայլանը ցույց է տվել մի լուսանկար, որտեղ երևում է, թե ինչպես է պատի վրա գրված «հայ վիժվածքներ»: «Դժբախտաբար, սա միայն անվտանգության ուժերը չեն անում»,- նշել է նա: Պատգամավորը հիշեցրել է Դավութօղլուի հայտարարությունը, որում վարչապետը, քննադատելով ԺԴԿ-ին, ասել էր. «Հայերը հրոսակախմբերի նման գնում են ռուսների հետ համագործակցելու»: «Այսօր թուրքերը համագործակցում են «Իսլամական պետություն» խմբավորման հետ: Եթե ես ասեմ «թուրքական հրոսակախմբեր», դա կլինի ռասիստական արտահայտություն: Պարոն վարչապետը բացեիբաց ռասիստական արտահայտություն է արել»,- նշել է Փայլանը:
Ի պատասխան Փայլանի այս խոսքերի՝ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության խմբակցության ղեկավար Նաջի Բոստանջըն պաշտպանել է Դավութօղլուին՝ ասելով, թե «իրականում հենց Փայլանն է ատելություն սերմանող հայտարարություն անում»:

YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS.  The latest racist announcement made by Prime Minister of Turkey Ahmet Davutoğlu has become subject for broad discussions. Garo Paylan, Armenian member of the Turkish parliament from Pro-Kurdish Peoples' Democratic Party (HDP) severely criticized the Prime Minister during the discussion of the budgets of the ministries of Interior, Health, Culture and Tourism. “Armenpress” reports the Turkish Demokrathaber.net informed about this.
Paylan showed a photo reading “Armenian dregs”. “Unfortunately, it is not only the security forces that do this”, he mentioned. The MP reminded Davutoğlu’s anti-Armenian announcement, where the Prime Minister, criticizing the HDP, had said, “Armenians seek to cooperate with the Russians like gangs. Today Turks cooperate with the “Islamic State” and if I say Turkish gangs, it will be a racist announcement. Mr. Prime Minister openly made a racist announcement”, Paylan mentioned.
In respond to Paylan’s statement, head of the ruling “Justice and Development” party faction  Naci Bostancı stood for Davutoğlu saying that in “in fact Paylan himself makes a hate speech”