Շվեդիայի ԱԳ նախարարը ծաղիկներ խոնարհեց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի կրակի մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցեց Եղեռնի զոհերի հիշատակին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանի ուղեկցությամբ ԱԳ նախարարը ծաղիկներ խոնարհեց անմար կրակի մոտ, ինչպես նաև ծաղկեպսակ տեղադրեց հուշահամալիրի առջև: Մարգոտ Վալստրյոմը ծանոթացավ նաև Հայոց ցեղասպանության և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությանը, շրջեց հուշահամալիրի տարածքում:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Շվեդիայի Թագավորության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. հուլիսի 10-ին: 2014 թ. հունվարի 22-ին Շվեդիայի թագավոր Կառլ 16-րդ Գուստավին իր հավատարմագրերն է հանձնել Շվեդիայի Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արտակ Ապիտոնյանը: 2006թ.մայիսի 15-ին ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության պատվավոր հյուպատոս է նշանակվել Էդիթ Խաչատրյանը:

Министр иностранных дел Швеции возложила цветы к мемориалу жертв Геноцида
Министр иностранных дел Швеции Маргот Валстрем воздала дань уважения памяти жертв Геноцида армян. Как сообщает “АРМЕНПРЕСС”, в сопровождении замдиректора музея-института Армянского геноцида министр иностранных дел возложила цветы у Вечного огня, а также венок перед мемориалом. Маргот Валстрем ознакомилась с историей геноцида и создания мемориала, обошла территорию мемориала.
Между РА и Шведским Королевством дипломатические отношения были установлены 10-ого июля 1992 года. 22-го января 2014 года посол Армении в Швеции Артак Апитонян вручил свои верительные грамоты королю Швеции Карлу 16-ому Густаву. 15-ого мая 2006г. Почетным консулом Швеции в Армении назначается Эдит Хачатрян. 11-ого марта 2010г. парламент Швеции принял резолюцию о признании Геноцида армян.