Գերմանիան Թուրքիային օգնությունը կավելացնի 36-ից մինչև 50 մլն եվրո
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան այս տարի 14 մլն եվրոյով կավելացնի Թուրքիայի հատկացվելիք տնտեսական օգնությունը, ինչը կապված է միգրացիոն ճգնաժամի հետ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ն, այդ մասին «Bild am Sonntag»-ին տված հարցազրույցում հայտնել է ԳԴՀ տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարար Գերդ Մյուլերը։ «Մենք ընդլայնել ենք համագործակցությունը Թուրքիայի հետ և այս տարի կմեծացնենք օգնությունը 36-ից մինչև 50 մլն եվրո»,- նշել է նա և հավելել. «Մենք այդ ներդրումն իրականացնում ենք մարդկանց հեռանկարներ տալու համար»։ Նրա խոսքով՝ այդ միջոցները կուղղվեն կրթական հաստատությունների կառուցմանը և ենթակառուցվածքի արդիականացմանը։
Ըստ ՏԱՍՍ-ի՝ Գերմանիայում Թուրքիան բազմիցս են անվանել են միգրացիոն ճգնաժամի դեմ պայքարում առանցքային երկիր։ Նման դերը վերապահվում է այն պատճառով, որ առաջին հերթին հենց Թուրքիայի տարածքով են Եվրոպա հասնում փախստականները։ Այսինքն՝ եթե պաշտոնական Անկարան օտարերկրացիներին թույլ չտար անօրինական  իր սահմանները հատել ԵՄ ուղղությամբ, դա Հին Աշխարհին կօգներ ճգնաժամի դեմ պայքարում։ Բրյուսելը մտադիր է Թուրքիային տրամադրել 3 մլրդ եվրո փախստականների տեղակայման համար՝ պայմանով, որ  Անկարան կձեռնարկի Եվրոպայի համար այդքան ցանկալի գործողությունները։

ФРГ увеличит экономическую помощь Турции с €36 до €50 млн
Германия на €14 млн увеличит в этом году экономическую помощь Турции, это связано с миграционным кризисом. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил в воскресенье в интервью “Bild am Sonntag” министр экономического сотрудничества и развития ФРГ Герд Мюллер. "Мы расширим наше сотрудничество с Турцией и в этом году увеличим помощь с €36 до €50 млн", - отметил министр.
"Мы осуществляем этот вклад для того, чтобы дать людям перспективы", - сказал он. По его словам, деньги пойдут на строительство образовательных учреждений и на модернизацию инфраструктуры.
В ФРГ неоднократно называли Турцию ключевым государством в борьбе с миграционным кризисом. Такая роль ей отводится потому, что прежде всего через ее территорию в Европу попадают беженцы. То есть, если бы правительство в Анкаре не позволяло иностранцам нелегально пересекать свои границы в направлении ЕС, это стало бы подспорьем для Старого Света в борьбе с кризисом. Брюссель намерен выделить Турции €3 млрд на размещение беженцев при условии, что Анкара предпримет столь желаемые в Европе действия.