Կոնգրեսականներն ԱՄՆ վարչակարգից պահանջում են երաշխավորել ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պետք է երաշխավորի Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորումը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ամերիկայի ձայն»-ը, այս հայտարարությամբ են հանդես եկել ԱՄՆ մի խումբ կոնգրեսականներ` ելույթ ունենալով Կոնգրեսի շենքում, ուր անց է կացվել ԼՂ անկախության տարեդարձին նվիրված միջոցառում: «Լեռնային Ղարաբաղի հանձնառությունը խաղաղությանը» խորագրով միջոցառմանը ներկա են եղել ամերիկացի ազդեցիկ օրենսդիրներ, ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչներ, ԼՂ-ից ժամանած արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզորյանը:
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆն Ադրբեջանի իշխանություններին մեղադրեց կրակի հետ խաղ անելու մեջ: «Սա մահացու վտանգավոր, պատերազմական ու սադրիչ գործելաոճ է Ադրբեջանի կողմից, մեր դիվանագետները պետք է այն անվանեն իրական անունով»,-նշել է Շիֆը:
«Որպես աշխարհի ամենահզոր բարի ուժ` Ամերիկան, իմ կարծիքով, պետք է ԼՂ  բնակիչներին երաշխավորի, որ խնդիրը կարգավորվելու է խաղաղ ու համապարփակ` Ղարաբաղի ինքնիշխանությունը հարգելով»,-ասել է կոնգրեսականներից մեկը:
Զինադադարի պահպանման հարցին է նվիրված եղել նաև ԱՄՆ ազդեցիկ կոնգրեսական, Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսի ելույթը: Նա հիշեցրել է, որ ստացված հաղորդումների համաձայն` շփման գծում վերջին օրերին արձակվել է 1500 փամփուշտ ու արկ: «1500 փամփուշտ է արձակվել տանկերից ու ականանետներից, իսկ ԼՂ-ում այդ պայմաններում ապրում է 140 հազար մարդ` տղամարդիկ, կանայք ու երեխաներ»,-հայտնել է Ռոյսը:
Նա կրկին ԱՄՆ պետքարտուղարությանը կոչ է հղել շփման գծում ու հայ-ադրբեջանական սահմանին հատուկ սարքեր տեղադրել, որոնք կարձանագրեն հրադադարը խախտողին ու թույլ կտան նրան պատասխանատվության ենթարկել:
Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին ավելի վաղ հայտարարել էր, որ հրադադարի խախտումն ու ծանր հրետանու օգտագործումն անընդունելի է:
Ադրբեջանական կողմը դեկտեմբերի 8-ի լույս 9-ի գիշերը առաջին անգամ հրասայլից (տանկ) արկակոծման է ենթարկել ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակակայված մարտական դիրքերը: Ընդհանուր առմամբ, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտզորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 180 անգամ, որիընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (101 արկ), 82 (193 արկ), 120 (35արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 (27 արկ) և ՌՊԳ-7 (3 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահներիուղղությամբ արձակվել է շուրջ 1500 կրակոց: Հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանք(17 արկ) և հրասայլ (5 արկ): Հակառակորդի կողմից խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացանից արձակված կրակոցիցդեկտեմբերի 8-ին՝ ժամը 21:10-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկիմարտական հենակետում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1991թ. ծնված Գարիկ Գուրգենի Ավանեսյանը:

Congressmen demand US administration to ensure right of Nagorno Karbakh people to self-determination
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. The United States of America must ensure peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict. “Armenpress” reports, citing Voice of America, a group of US congressmen issued this statement giving a speech at the Capitol where an event dedicated to Artsakh independence was being held. Influential American lawmakers, representatives of American-Armenian community, Foreign Minister of Nagorno Karabakh Karen Mirzoyan attended the event themed “Nagorno Karabakh’s commitment to peace”.
US congressman Adam Schiff blamed the Azerbaijani authorities in playing with fire. “This is a deadly dangerous, militaristic and provocative behavior by Azerbaijan. Our diplomats should name it in its real name”, Schiff mentioned.
“As the most powerful moral power, America, in my opinion, must ensure the people of Nagorno Karabakh that the problem will be settled peacefully and comprehensively, respecting the authorities of Karabakh”, one of the congressmen said.
The speech of influential US congressman, House Foreign Affairs Committee Chairman Ed Royce was dedicated to maintenance of the ceasefire regime. He reminded that according to the reports, 1500 bullets and projectiles were fired in the contact line during the last days. “Tanks and mortars fired 1500 times and 140 thousand people, men, women, and children, under those conditions in NKR”, Royce said.
He again called on the US Department of State that it is necessary to install special devices on the contact line and on Armenia-Azerbaijan border which will record the ceasefire violator and will allow bringing them to responsibility”.
Representative of the Department of State John Kirby had announced earlier that ceasefire violation and use of heavy artillery are unacceptable.
For the first time the opponent’s tank opened fire on military positions located in the southern part of the Defense Army early in the morning of December 9. The rival violated the ceasefire regime for over 180 times in the line of contact of the Karabakh-Azerbaijani opposing armies on December 8 and during the night of December 9. More than 1500 shots were fired towards Armenian frontier troops from weapons of different caliber, including 60 mm, 82 mm and 120 mm mortars, AGS-17 and RPG-7grenade launchers. The adversary also applied TR-107 artillery rocket and a tank.