Հայաստանի 2016թ. պետական բյուջեն պահպանողական է, համեստ և իրատեսական. Գագիկ Խաչատրյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության 2016թ. պետական բյուջեն պահպանողական է ու համեստ, սակայն,  միևնույն ժամանակ, իրատեսական: Այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը՝  խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացնելով ՀՀ 2016թ. պետական բյուջեի նախագիծը: «Դժվար է պատկերացնել, որ 2016 թվականի պետական բյուջեի հիմքում դրվող ցուցանիշները կամ կանխատեսումները հնարավորություն են ընձեռում լուծել մեր բոլոր խնդիրները, ցավոք, ներկա տնտեսական իրողությունների պայմաններում նման հնարավորություններ չկան: Հենց դա է պատճառը, որ քննարկման ներկայացված պետական բյուջեի նախագիծը պահպանողական է, համեստ, սակայն միևնույն ժամանակ իրատեսական»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց նախարարը:
Խաչատրյանը մանրամասնեց, որ դեռևս նախորդ տարիներից սկսած` Հայաստանի  տնտեսությունում նկատվող բացասական երևույթները, որոնք օբյեկտիվ պատճառներ ունեն ու առավելապես պայմանավորված են արտաքին, կառավարության կողմից անվերահսկելի գործոններով, դեռևս շարունակվում են և առանձին ուղղություններով ավելի են խորանում: Նրա խոսքով՝ մասնավորապես օտարերկրյա ներդրումների ծավալների, արտերկրից, հատկապես ՌԴ-ից ստացվող դրամական փոխանցումների մակարդակը, սպառման մակարդակի ու տնտեսական ակտիվության ոչ այնքան բարձր ցուցանիշը չեն նպաստում հարկային լրացուցիչ եկամուտների ապահովագրմանը:
«Բացի այդ, մի շարք գործոններ հնարավորություն չեն ընձեռում ամրապնդել հարկաբյուջետային կայունության մակարդակը, կրճատել բյուջեի դեֆիցիտը, հաջողությամբ սպասարկել պետական պարտքն ու միջոցներ ձեռնարկել դրա կրճատման ուղղությամբ, առավել մեծ չափով ընդլայնել կրթական, սոցիալական, առողջապահական և այլ հանրօգուտ ոլորտներում ծրագրերի իրականացումը, ձեռնարկել նոր, առավել հավակնոտ ծրագրեր, նպաստել տնտեսության զարգացման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ձևավորմանը»,- ասաց Գագիկ Խաչատրյանը:
Նախարարը հավելեց, որ ՌԴ-ի նկատմամբ Արևմուտքի կողմից կիրառվող տնտեսական պատժամիջոցների հետևանքով աննախադեպ չափով կրճատվել է երրորդ երկրներից ԵԱՏՄ երկրներ ներմուծման չափը, ինչի հետևանքով ընդհանուր մաքսատուրքերից Հայաստանը չի ստացել ակնկալվող չափը:
Չնայած առկա դժվարություններին՝ ՀՀ կառավարությունն իրականացնում է ընդլայնողական հարկային քաղաքականություն՝ նպատակ ունենալով որոշակիորեն մեղմել վերոնշյալ բացասական երևույթների ազդեցությունը գործարար և ներդրումային միջավայրի վրա:

Armenia Minister of Finance: 2016 state budget of Armenia is conservative, modest and objective
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. 2016 state budget of the Republic of Armenia is conservative, modest and at the same time objective. Republic of Armenia Minister of Finance Gagik Khachatryan said the aforementioned at the National Assembly when introducing the draft of 2016 state budget of Armenia to the parliament for discussion.
“It is hard to imagine that the indexes or the forecasts related to 2016 state budget will provide a possibility of solving all our problems, unfortunately in conditions of current economic realities no such possibilities exist. This is the reason why the draft introduced for the discussion is conservative, modest but at the same time objective,” “Armenpress” reports, Minister Khachatryan emphasized.
Khachatryan specified that starting from the previous years the negative phenomena in the Armenia economy mainly preconditioned by objective reasons, external factors out of the Governments’ control, still continue and deepen in some directions. According to him, specifically the amount of foreign investments, money transfers from abroad (mainly Russia), consumption level, not so high rates of economic activity do not contribute to provision of additional tax revenue.
“Apart from that, a number of factors do not make it possible to strengthen the level of fiscal stability, reduce budget deficit, successfully realize state debt service, take measures aimed at its reduction, expand project implementation in education, healthcare and social spheres, undertake more ambitious projects, promote the creation of new infrastructures necessary for the development of the economy,” Armenia Minister of Finance Gagik Khachatryan said.