Հայկական դեղագործական ոլորտի ներուժը կներկայացվի Մադրիդի մասնագիտացված ցուցահանդեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը հայկական դեղագործական ոլորտի բարձրակարգ արտադրանքով մեր երկրի տնտեսության առաջատար ճյուղերից մեկը 2015 թվականի հոկտեմբերի 13-15-ը ներկայացնում է «CPhI Worldwide» 2015 միջազգային դեղագործական ցուցահանդեսում՝ միասնական տաղավարով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից, GMP՝ պատշաճ արտադրական գործունեության հավաստագրեր ստացած «Լիկվոր» և «Արփիմեդ» ընկերությունները, ինչպես նաև միջազգային հավատարմագրում անցած «Դարմանթեսթ Լաբորատորիս» և «Էֆ Դի Էյ Լաբ» լաբորատորիաները հայկական տաղավարում, ըստ էության, կամփոփեն երկրի դեղգործակալության ոլորտի ներուժն ու արտահանման հնարավորությունները:
«Դեղագործական ոլորտը մեր երկրի տնտեսության գերակա ճյուղերից մեկն է և երկրի կառավարությունն ամեն կերպ խթանում է արտահանման հնարավորությունները: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը նախատեսում է եվրոպացի պոտենցիալ գործընկերներին մեկ միասնական տաղավարով ներկայացնել մեր երկրի դեղագործության ոլորտը, որը վերջին տարիներին շատ է զարգացել և արտահանման մեծ ներուժ ունի: Պատշաճ արտադրական գործունեության հավաստագրերը և միջազգային հավատարմագրումը հայկական ընկերությունների համար բացում են միջազգային շուկայի դռները, իսկ նման մասշտաբային ցուցահանդեսը շատ լավ հարթակ է նոր պայմանավորվածությունների ձեռքբերման համար»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատրյանը:
«CPhI Worldwide» ցուցահանդեսը դեղագործության ոլորտի ամենակարևոր միջոցառումներից մեկն է: Ցուցահանդեսին տարեկան մասնակցում է շուրջ 2500 դեղագործական կազմակերպություն՝ ավելի քան 150 երկրից, այցելում է ավելի քան 35 հազար մասնագետ։

Потенциал Армении в области фармацевтики будет представлен в специализированной выставке в Мадриде
Фонд инициативы развития Армении представит один из наиболее развитых областей нашей экономики на Международной фармацевтической выставке «CPhI Worldwide» 2015 с 13-15 октября.
Как сообщают «Арменпресс» из фонда инициативы развития Армении, компании «Ликвор» и «Aрпимед», имеющие GMP - соответствующее разрешение на производство, а также, имеющие международную аккредитацию, лаборатории «Дармантест Лаборатория» и «Эф ди Эй Лаб» представят, в сущности, весь потенциал страны в области фармацевтики и возможности экспорта.
«Область фармацевтики – одна из наиболее важных в экономике нашей страны, и правительство всячески способствует возможностям экспорта. Фонд инициативы развития Армении намеревается единым павильоном представить европейским партнерам весь потенциал Армении в данной области, которая в последние годы развивается очень быстро. Соответствующее разрешение на производство и международная аккредитация открывают двери на международный рынок для армянских компаний. А эта выставка может послужить великолепной платформой для достижения новых договоренностей», - отметил директор Фонда инициативы развития Армении Арман Хачатрян.
Выставка «CPhI Worldwide» является одной из наиболее важных в этой сфере. Ежегодно на выставке участвуют более 2500 фармацевтических компаний из более 150 стран, выставку посещают более 35 000 специалистов.