Ադրբեջանն ակնհայտ հարձակվում է Հայաստանի վրա. Ֆրանսուա Ռոշբլուան
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի գործողությունները Հայաստանի հետ սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում: Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նա իր վրդովմունքը հայտնեց Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի սրման առնչությամբ:
«Պատերազմն ինքնին անընդունելի է: Քաղաքացիների վրա կրակելն անընդունելի է: Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հրադադարի ռեժիմի առկայության պարագայում զինվորների վրա կրակելը պետք է դատապարտվի»,- նշեց ֆրանսիացի խորհրդարանականը:
Նա ընդգծեց, որ կատարվածն իրեն չի զարմացնում, քանի որ արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանն ինտենսիվացրել է կրակը ԼՂ շփման գծում: «Ես նոր եմ վերադաձել Ղարաբաղից: Ես այնտեղ էի նախորդ կիրակի: Թեպետ այս ամիս չեղա առաջնագծում, սակայն այնտեղի էի մայիսին: Ես տեսա իրավիճակն այնպես, ինչիսին որ կար, լսեցի կողքովս անցնող փամփուշտների ձայնը: Չկար մեկ օր կամ գիշեր, որ Ադրբեջանը չկրակեր ավելի ու ավելի ուժեղ զենքերով: Սպանվում են զինվորներ, իսկ այսօր նրանք կրակում են անգամ քաղաքացիական անձերի վրա: Սա բացարձակապես անընդունելի է»,- «Արմենպրես»-ին ասաց Ռոշբլուանը` հավելելով, որ սա ակնհայտ հարձակում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա:
«Ես կոչ եմ անում Ֆրանսիային, նրա կառավարությանն ու արտաքին գործերի նախարարությանը` միջամտելու և ճնշում գործադրելու Ադրբեջանի արտգործնախարարության վրա` հորդորելով դադարեցնել այս անընդունելի արարքները: Սա պետք է շատ շտապ արվի: Երբ ես տեսնում եմ, որ որոշ ֆրանսիացի խորհրդարանականներ աջակցում են Ադրբեջանին, ես դա անընդունելի եմ համարում»,- եզրափակեց նա:
Ադրբեջանական կողմի կրակոցներից Տավուշի մարզի Բերդավան համայնքում սեպտեմբերի 24-ին զոհվել է 2 քաղաքացիական անձ, 2-ը` վիրավորվել: Զոհված քաղաքացիներն են` 1974 թվականին ծնված Սոնա Ռևազյանը և 1921-ին ծնված Շուշան Ասատրյանը: Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Տավուշի մեկ այլ սահմանամերձ Պառավաքար համայնքում հակառակորդի կրակոցից զոհվել է 83-ամյա Պայծառ Աղաջանյանը:
Սեպտեմբերի 25-ին` ժամը 17:30-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի կողմից թուրքական արտադրության TR-107 կայանքներից հրթիռահրետանային արկակոծման է ենթարկվել ՊԲ-ի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասը, որի արդյունքում բեկորային մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Նորայր Միքայելի Խաչատրյանը (ծնված 1995թ.), Ռոբերտ Սուրենի Մկրտչյանը (ծնված 1995թ.), Հարութ Մաքսիմի Հակոբյանը (ծնված 1997թ.) և Կարեն Գևորգի Շահինյանը (ծնված 1997թ.):

Азербайджан открыто нападает на Армению – Франсуа Рошблуан
Депутат  Национального собрания  Франции Франсуа Рошблуан считает неприемлемым  действия  Азербайджана на границе с  Арменией  и линии соприкосновения  с Нагорным Карабахом.  В беседе с корреспондентом Арменпресс в Брюсселе  он выразил возмущение   в связи с обострением ситуации азербайджанской  стороной.
«Война  неприемлема сама по себе. Неприемлем и обстрел граждан. При  режиме  перемирия  между  Азербайджаном и НКР  перестрелка между  военнослужащими должна быть прекращена», - сказал он.
Он отметил, что случившееся его не  удивляет, поскольку уже длительное время Азербайджан интенсивно обстреливает линию соприкосновения  с НКР.  «Я только что вернулся из Карабаха. Я был там в прошлое  воскресенье.  На этот раз  я не был на  передовой,  но в мае был там.  Я видел ситуацию такой, как  она есть, рядом  свистели пули.  Не было ни дня или ночи,  чтобы Азербайджан не обстреливал все более  мощным оружием.  Умирают солдаты, а сейчас они  стреляют даже по мирным жителям. Это однозначно неприемлемо», - сказал Рошблуан, добавив, что это открытое  нападение  Азербайджана  на Армению.
«Я призываю Францию, ее правительство  и министерство иностранных дел  вмешаться  и оказать давление  на МИД Азербайджана – прзвав прекратить  эти неприемлемые  действия. Это надо сделать немедленно.  Когда я вижу, как  некоторые   французские  парламентарии поддерживают Азербайджан, я считаю это недопустимым», - сказал Рошблуан.
В результате нарушения противником режима прекращения огня 24 сентября двое гражданских лиц, жителей села Бердаван были убиты, еще двое – получили ранения. Погибли СонаРевазян (1974 г.р.) и ШушанАсатрян (1921 г.р.). Ранее  стало известно, что в приграничном селе Парвакар в результате выстрела противника была убита 83-летняя ПайцарАгаджанян.
25 сентября, в районе 17:30 часов азербайджанская сторона подвергла минометному  обстрелу из ракетных установок TR-107 турецкого производства участок  одной  из позиций   в северо-восточном направленииАО НКР, в результате чего  осколком смертельно ранены  военнослужащие  АО НорайрМикаелвич  Хачатрян (1995 г/р), Роберт Суренович  Мкртчян (1995 г/р), Арут Максимович Акопян (1997 г/р) и Карен ГеворковичШаинян (1997 г/р). Есть раненые.