Ադրբեջանն ակնհայտ հարձակվում է Հայաստանի վրա. Ֆրանսուա Ռոշբլուան
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանն անընդունելի է համարել Ադրբեջանի գործողությունները Հայաստանի հետ սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում: Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նա իր վրդովմունքը հայտնեց Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի սրման առնչությամբ:
«Պատերազմն ինքնին անընդունելի է: Քաղաքացիների վրա կրակելն անընդունելի է: Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև հրադադարի ռեժիմի առկայության պարագայում զինվորների վրա կրակելը պետք է դատապարտվի»,- նշեց ֆրանսիացի խորհրդարանականը:
Նա ընդգծեց, որ կատարվածն իրեն չի զարմացնում, քանի որ արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանն ինտենսիվացրել է կրակը ԼՂ շփման գծում: «Ես նոր եմ վերադաձել Ղարաբաղից: Ես այնտեղ էի նախորդ կիրակի: Թեպետ այս ամիս չեղա առաջնագծում, սակայն այնտեղի էի մայիսին: Ես տեսա իրավիճակն այնպես, ինչիսին որ կար, լսեցի կողքովս անցնող փամփուշտների ձայնը: Չկար մեկ օր կամ գիշեր, որ Ադրբեջանը չկրակեր ավելի ու ավելի ուժեղ զենքերով: Սպանվում են զինվորներ, իսկ այսօր նրանք կրակում են անգամ քաղաքացիական անձերի վրա: Սա բացարձակապես անընդունելի է»,- «Արմենպրես»-ին ասաց Ռոշբլուանը` հավելելով, որ սա ակնհայտ հարձակում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա:
«Ես կոչ եմ անում Ֆրանսիային, նրա կառավարությանն ու արտաքին գործերի նախարարությանը` միջամտելու և ճնշում գործադրելու Ադրբեջանի արտգործնախարարության վրա` հորդորելով դադարեցնել այս անընդունելի արարքները: Սա պետք է շատ շտապ արվի: Երբ ես տեսնում եմ, որ որոշ ֆրանսիացի խորհրդարանականներ աջակցում են Ադրբեջանին, ես դա անընդունելի եմ համարում»,- եզրափակեց նա:
Ադրբեջանական կողմի կրակոցներից Տավուշի մարզի Բերդավան համայնքում սեպտեմբերի 24-ին զոհվել է 2 քաղաքացիական անձ, 2-ը` վիրավորվել: Զոհված քաղաքացիներն են` 1974 թվականին ծնված Սոնա Ռևազյանը և 1921-ին ծնված Շուշան Ասատրյանը: Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Տավուշի մեկ այլ սահմանամերձ Պառավաքար համայնքում հակառակորդի կրակոցից զոհվել է 83-ամյա Պայծառ Աղաջանյանը:
Սեպտեմբերի 25-ին` ժամը 17:30-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի կողմից թուրքական արտադրության TR-107 կայանքներից հրթիռահրետանային արկակոծման է ենթարկվել ՊԲ-ի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասը, որի արդյունքում բեկորային մահացու վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ Նորայր Միքայելի Խաչատրյանը (ծնված 1995թ.), Ռոբերտ Սուրենի Մկրտչյանը (ծնված 1995թ.), Հարութ Մաքսիմի Հակոբյանը (ծնված 1997թ.) և Կարեն Գևորգի Շահինյանը (ծնված 1997թ.):

BRUSSELS, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS.  Member of National Assembly of France, Francois Rochebloine, considered Azerbaijan’s activities on the border with Armenia and the contact line with Nagorno Karabakh as unacceptable. He expressed his worriedness over escalation of the situation on the border by Azerbaijan in an interview with the reporter of “Armenpress”.
“War in itself is unacceptable. Shooting on civilians is unacceptable. Shooting on soldiers, even though there is a ceasefire between Azerbaijan and Karabakh, already has to be condemned”, mentioned the French parliamentarian.
He emphasized that he is not surprised at what has happened, as it is alreadt lasting time that Azerbaijan has intensified shooting on Nagorno Karabakh contact line. “I have just returned from Karabakh, I was there last Sunday. I haven't been on the front-line this month but I was there in May. I have seen the situation as it was, I heard bullets flying by. There is not a day or night without Azerbaijan firing, with stronger and stronger weapons. Soldiers are killed and today they even shoot on civilians. It is entirely unacceptable”, Rochebloine told “Armenpress”, adding that   It is an obvious frontal attack from Azerbaijan on Armenia.
“I call upon France, its government and its ministry of foreign affairs to intervene and put pressure on the foreign ministry of Azerbaijan to make sure these unacceptable acts cease. This has to happen very soon. When I see that certain French members of parliament support this Azerbaijan I find this unacceptable”, he concluded.
Two civilians were killed by rival shooting in Berdavan community of Tavush Province on September 24. Two more were injured. Sona Revazyan, 1974, and Shushan Asatryan, 1921, are the victims. Earlier it became known that in another bordering community of Tavush, Paravakar, Paytsar Aghajanyan , 83, was killed by rival fire.
On September 25, at about 17:30, conservation area of one of the Defense Army north-eastern units was shelled by Turkish made TR-107 multiple rocket launchers by the Azerbaijani armed forces which resulted in fatal shrapnel wounds to four Defense Army servicemen: Norayr Khachatryan, 1995, Robert Mkrtchyan, 1995, Harut Hakobyan, 1997, and Karen Shahinyan, 1997.