Թեհրանը հուսով Է, որ Իրանի եւ ՄԱԳԱՏԷ-ի միջեւ հակասությունները կլուծվեն մինչեւ տարեվերջ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի ատոմային Էներգիայի միջազգային գործակալության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին հույս Է հայտնել, որ ՄԱԳԱՏԷ-ն եւ Թեհրանը մինչեւ տարեվերջ կկարողանան լուծել իրանական միուկային ծրագրի շուրջ  առկա բոլոր հակասությունները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՌՆԱ գործակալությանը:
Այս հայտարարությունն արվել Է ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրենի՝ Թեհրան կատարած այցից հետո, որի ընթացքում նա հանդիպումներ Է անցկացրել Սալեհիի, երկրի նախագահ Հասան Ռոուհանիի, Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի, ինչպես նաեւ իրանական խորհրդարանի անդամների հետ:
«Իրանը շատ գոհ Է ՄԱԳԱՏԷ-ի գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոյի այցից, եւ մենք հուսով ենք, որ առկա համագործակցությունը մինչեւ 2015 թվականի վերջն արդյունք կտա երկարամյա հակասությունների լուծման հարցում»,-գործակալությունը մեջբերել Է Սալեհիի խոսքը, ով նշել Է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարի այցն արդյունավետ եւ գոհացուցիչ Էր երկու կողմերի համար:
Ամանոն նաեւ սեպտեմբերի 20-ին այցելել Է Փարչինում գտնվող իրանական ռազմական օբյեկտ, ուր Իրանը երկար ժամանակ թույլ չԷր տալիս մտնել գործակալության ներկայացուցիչներին, որոնք ցանկանում Էին ստուգել, թե արդյոք այնտեղ իրականացվել Է չհայտարարագրված միջուկային գործունեություն: ՄԱԳԱՏԷ-ն իր հայտարարության մեջ նշում Է, որ ռազմական օբյեկտն ստուգվել Է կազմակերպության տեսչական հսկողության եւ մոնիթորինգի ստանդարտներին համապատասխան:
Իրանը եւ միջազգային բանակցորդների «վեցյակը» լույս հուլիսի 14-ի գիշերը պատմական համաձայնության են հասել Իրանի բազմամյա միջուկային հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ: Բարդագույն բանակցություններն ավարտվել են գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ընդունմամբ, որի կատարումը կվերացնի ավելի վաղ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրամիության կողմից Իրանի դեմ սահմանված տնտեսական ու ֆինանսական պատժամիջոցները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Салехи надеется на разрешение противоречий Ирана и МАГАТЭ к концу года
Глава Организации атомной энергии Ирана Али Акбар Салехи выразил надежду, что МАГАТЭ и Тегеран смогут разрешить все имеющиеся противоречия в отношении иранской ядерной программы к концу текущего года,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости .
Данное заявление последовало после визита гендиректора МАГАТЭ в Тегеран, в ходе которого он провел встречи с Салехи, президентом страны Хасаном Роухани, главой МИД ИРИ Мохаммадом Джавадом Зарифом, а также с членами иранского парламента.
"Иран вполне доволен визитом гендиректора МАГАТЭ Юкия Амано, и мы надеемся, что существующее сотрудничество к концу 2015 года принесет результат в отношении разрешения многолетних противоречий", — приводит агентство слова Салехи, который отметил, что визит главы МАГАТЭ был результативным и удовлетворительным для обеих сторон.
Амано также посетил в воскресенье иранский военный объект в Парчине, куда Иран долго не допускал представителей агентства, которое желало проверить, не проводилась ли там незадекларированная ядерная деятельность. МАГАТЭ отмечает в своем заявлении, что содержимое военного объекта было проверено в соответствии со стандартами инспекций и мониторинга организации.
Иран и "шестерка" международных переговорщиков в ночь на 14 июля достигли исторического соглашения об урегулировании многолетней проблемы иранского атома. Длительные переговоры завершились принятием совместного всеобъемлющего плана действий, выполнение которого полностью снимет с Ирана введенные ранее экономические и финансовые санкции со стороны СБ ООН, США и Евросоюза в обмен на верификацию мирного характера иранской ядерной программы.