ԱՄՆ-ում կբացվի Օսմանյան ժամանակաշրջանի հայ նկարիչներ Դիլդիլյան եղբայրների լուսանկարների ցուցահանդեսը
ԱՄՆ-ում կբացվի Օսմանյան ժամանակաշրջանի հայ նկարիչներ Դիլդիլյան եղբայրների
լուսանկարների ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Հարավային Կոնեկտիկուտի պետական համալսարանում սեպտեմբերի 10-ից հոկտեմբերի 18-ը կբացվի Դիլդիլյան եղբայրների ընտանեկան արխիվից ընտրված լուսանկարների ցուցահանդեսը: Լուսանկարներն արվել են դեռ 1872-1923 թվականներին: Ընտանիքի երրորդ սերնդի ներկայացուցիչ Արմեն Ցոլակ Մարսուբյանի հավաքած լուսանկարների հավաքածուում  կա 900 լուսանկար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով The Armenian Mirror Spectator շաբաթաթերթը, լուսանկարների ցուցադրություն նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը:
19-րդ դարի Անատոլիայի հասարակական կյանքը և Հայոց ցեղասպանության մի շարք դրվագներ պատկերող լուսանկարների հավաքածուն այնժմ պատկանում է Հարավային Կոնեկտիկուտի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Արմեն Մարսուբյանին և Ցոլակ Դիդիլյանին:  Ցոլակ և Արամ Դիլդիլյանները լուսանկարիչներ են եղել Օսմանյան կայսրությունում և աշխատել են Մերզիֆոնի Անատոլիա քոլեջում:
Անգլալեզու շաբաթաթերթի հաղորդմամբ` ցուցահանդեսի բացմանը արարողությանը Հարավային Կոնեկտիկուտի պետական համալսարանի ռեկտոր Մերի Փափազյանը համալսարանի նախագահի մեդալով կպարգևատրի Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետականմանկավարժական համալսարանի ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանին` Հայաստանում կրթության որակը բարձրացնելու  համար:
Լուսանկարների ցուցահանդեսը ցուցադրվել է Ստամբուլում, Մերզիֆոնում և Դիարբերքիրում: Նախատեսվում է ցուցադրությոն կազմակերպել նաև Լոնդոնում, Անկարայում, Երևանում և Ուոթերթաունում:

Photo exhibition of Dildilian Brothers to open in USA
YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. “Bearing Witness to the Lost History of an Armenian Family through the Lens of the Dildilian Brothers”, an exhibition of photographs and text, will be on display in the Lyman Center Lobby Gallery at Southern Connecticut State University (SCSU) from September 10 to October 18. The photos were taken in 1872-1923.
The collection consists of 900 photographs compiled by Armen Marsoobian. “Armenpress” reports, referring to “The Armenian Mirror Spectator”, that the exhibition is dedicated to the Armenian Genocide.
The images, from SCSU Philosophy Prof. Armen Marsoobian’s extraordinary family collection, tell the story of his family against the backdrop of events that included a war that ravaged the world and a collapsing empire.
Marsoobian’s grandfather and great-uncle, Tsolag and Aram Dildilian, were photographers employed both by Anatolia College in Marsovan, a town in Ottoman Turkey, and the local government.
At the exhibition’s opening reception on September 10 from 5 to 8 p.m., SCSU President Mary A. Papazian will present the SCSU President’s Medal to special guest Ruben Mirzakhanyan, rector of Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovyan, in recognition of his commitment to enhancing the quality of education in Armenia by establishing international exchange partnerships with Southern and other institutions in Europe and beyond.
The exhibition, which has previously been shown in Marsovan and in Istanbul and Diyarbakir, Turkey, has received a great deal of international press coverage. This fall, the exhibit will travel to The Wiener Library for the Study of the Holocaust and Genocide in London; and to exhibition spaces in Ankara, Turkey; Yerevan, Armenia; and Watertown, Mass.