ԱՄՆ-ում կբացվի Օսմանյան ժամանակաշրջանի հայ նկարիչներ Դիլդիլյան եղբայրների լուսանկարների ցուցահանդեսը
ԱՄՆ-ում կբացվի Օսմանյան ժամանակաշրջանի հայ նկարիչներ Դիլդիլյան եղբայրների
լուսանկարների ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Հարավային Կոնեկտիկուտի պետական համալսարանում սեպտեմբերի 10-ից հոկտեմբերի 18-ը կբացվի Դիլդիլյան եղբայրների ընտանեկան արխիվից ընտրված լուսանկարների ցուցահանդեսը: Լուսանկարներն արվել են դեռ 1872-1923 թվականներին: Ընտանիքի երրորդ սերնդի ներկայացուցիչ Արմեն Ցոլակ Մարսուբյանի հավաքած լուսանկարների հավաքածուում  կա 900 լուսանկար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով The Armenian Mirror Spectator շաբաթաթերթը, լուսանկարների ցուցադրություն նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը:
19-րդ դարի Անատոլիայի հասարակական կյանքը և Հայոց ցեղասպանության մի շարք դրվագներ պատկերող լուսանկարների հավաքածուն այնժմ պատկանում է Հարավային Կոնեկտիկուտի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Արմեն Մարսուբյանին և Ցոլակ Դիդիլյանին:  Ցոլակ և Արամ Դիլդիլյանները լուսանկարիչներ են եղել Օսմանյան կայսրությունում և աշխատել են Մերզիֆոնի Անատոլիա քոլեջում:
Անգլալեզու շաբաթաթերթի հաղորդմամբ` ցուցահանդեսի բացմանը արարողությանը Հարավային Կոնեկտիկուտի պետական համալսարանի ռեկտոր Մերի Փափազյանը համալսարանի նախագահի մեդալով կպարգևատրի Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետականմանկավարժական համալսարանի ռեկտոր Ռուբեն Միրզախանյանին` Հայաստանում կրթության որակը բարձրացնելու  համար:
Լուսանկարների ցուցահանդեսը ցուցադրվել է Ստամբուլում, Մերզիֆոնում և Դիարբերքիրում: Նախատեսվում է ցուցադրությոն կազմակերպել նաև Լոնդոնում, Անկարայում, Երևանում և Ուոթերթաունում:

В США откроется выставка фотографий братьев Дилдилян – армянских художников Османской эпохи
В государственном университете Коннектикута с 10-го сентября по 18-е октября откроется выставка фотографий братьев Дилдилян – армянских художников Османской эпохи. Фотографии – из семейного архива, и были сделаны в 1872-1923гг. Представитель третьего поколения семьи Армен Цолак Марсубян собрал коллекцию, в которой около 900 снимков. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на The Armenian Mirror Spectator, экспозиция будет посвящена Геноциду армян.
Фотографии представляют общественную жизнь 19-го века в Анатолии и ряд эпизодов Геноцида армян. Коллекция принадлежит профессору государственного университета Коннектикута Армену Марсубяну и Цолаку Дилдиляну. Братья Цолак и Арам Дилдиляны были фотографами и работали в колледже Анатолия в Мерзифоне Османской империи.
Англоязычный журнал цообщает, что на открытие выставки ректор государственного университета Коннектикута Мери Папазян наградит ректора Армянского педагогического университета имени Хачатура Абовяна Рубена Мирзаханяна медалью президента университета за повышения качества образования в Армении.
Выставка была экспонирована в Стамбуле, Мерзифоне и Диарбекире. Планируется показать ее в Лондоне, Анкаре, Ереване и Уотертауне.