ԱՄՆ-ի Վաշինգտոնի նահանգում մոլեգնում են նրա ողջ պատմության ընթացքում ամենաուժեղ անտառային հրդեհները
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Վաշինգտոնի նահանգում մոլեգնող անտառային հրդեհներն ամենաուժեղն են դարձել այդ նահանգում դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ամերիկյան NBC հեռուստաալիքին:
Տեղի իշխանությունների տվյալներով՝ ներկայում կրակի ճարակ Է դարձել ավելի քան 250 հազար հեկտար տարածք, այրվել Է շուրջ 200 շինություն: Կրակի մարման գործում ներգրավված Է 1250 մարդ: Իշխանությունները նաեւ աղետի գոտի են ուղարկում զինծառայողների եւ Ազգային գվարդիայի զորամասեր:
Վտանգավոր շրջաններից տարահանվել Է ավելի քան 1,2 հազար մարդ:
Շարունակվող հրդեհների կապակցությամբ օգոստոսի 21-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման արտակարգ դրության ռեժիմ Է մտցրել Վաշինգտոնի նահանգի մի շարք շրջաններում:
Արեւմտյան ԶԼՄ-ները նշում են, որ այս սեզոնը հրդեհների մասշտաբով ամենավատերից մեկն Է դարձել ԱՄՆ-ի պատմության մեջ: Ամբողջ երկրում դրանց մարման գործում ներգրավված Է ավելի քան 27 հազար մարդ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Штат Вашингтон в США охватили сильнейшие за его историю лесные пожары
Лесные пожары, разгоревшиеся этим летом в штате Вашингтон на западе США, стали самыми сильными за всю историю наблюдений в этом штате,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
По данным местных властей, в настоящий момент пламенем охвачены более 250 тыс. га территории, сгорели около 200 строений. В тушении огня задействованы 1250 человек.
Власти также направляют в зону бедствия военнослужащих и части Национальной гвардии.
Из опасных районов были эвакуированы более 1,2 тыс. человек.
В пятницу президент США Барак Обама ввел режим ЧП в ряде районов штата Вашингтон в связи с непрекращающимися пожарами.
Западные СМИ сообщают, что этот сезон стал одним из худших в истории США по масштабу пожаров. По всей стране на их тушение брошены более 27 тыс. человек.