Թուրքիայի պատմության մեջ առաջին արտահերթ ընտրությունների մեկնարկը տրվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խորհրդարանին հանձնարարել է սկսել նախապատրաստվել արտահերթ ընտրություններին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը, որոշումն ընդունվել է խորհրդարանի նախագահ Իսմեթ Յըլմազի հետ Էրդողանի միջեւ երեկ երեկոյան երեք ժամ տեւած հանդիպման ժամանակ: Օգոստոսի 23-ին ավարտվել էր կոալիցիոն կառավարություն ձեւավորելու համար օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետը, որն արդյունք չէր տվել:
Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր արտահերթ ընտրությունները նոյեմբերի 1-ին անցկացվելու հնարավորության մասին:
«Չնայած խորհրդարան անցած բոլոր կուսակցությունների հետ անցկացված բանակցություններին` նախարարների խորհուրդ չի հաջողվել ստեղծել: Այդ պատճառով նախագահը որոշում է ընդունել նոր ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտության մասին», - ասվում է գործակալության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Արտահերթ ընտրությունները, որոնք նախատեսված են թուրքական սահմանադրությամբ նախորդ ընտրություններից հետո 45 օրվա ընթացքում հաղթած կուսակցության կողմից կոալիցիոն կառավարություն ձեւավորելու անհնարինության դեպքում, Թուրքիայի պատմության մեջ պետք է անցկացվեն առաջին անգամ: Նախընտրական ժամանակաշրջանում երկիրը պետք է ղեկավարի ժամանակավոր կառավարությունը, որը պետք է ստեղծվի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) եւ քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության (ԺԴԿ) անդամներից: Մյուս երկու խորհրդարանական կուսակցությունները` Ժողովրդահանրապետական (ԺՀԿ) եւ Ազգայնական շարժումը (ԱՇԿ) հրաժարվել են ժամանակավոր կառավարությանը մասնակցությունից, նրանց տեղը պետք է զբաղեցնեն անկուսակցական նախարարներ:
Հունիսի 7-ին Թուրքիայում խորհրդարանականներ ընտրություններ են անցկացվել, որոնց մասնակցել են 20 քաղաքական կուսակցություններ: Ընտրություններում իշխող ԱԶԿ-ը հավաքել է ընտրողների 40,9 տոկոս ձայները, ԺՀԿ-ը` 25 տոկոս, ԱՇԿ-ը` 16,3 տոկոս եւ ԺԴԿ-ը` 13,1 տոկոս ձայներ:

First early elections in history of Turkey
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. Turkish President Recep Tayyip Erdogan has decided on the "renewal" of the general election after the deadline to form a government expired following the June 7 polls, the presidency has announced.
“Armenpress” reports, referring to “Anadolu news agency, that the announcement came late Monday after Erdogan met Parliament Speaker Ismet Yilmaz in a four-hour meeting.
"Mr. President negotiated with Turkish Grand National Assembly Speaker Ismet Yilmaz and decided on the renewal of parliamentary elections," said the presidency statement. The decision has also been published in the official gazette, triggering the process of creating a caretaker government.
Erdogan is to meet Prime Minister Ahmet Davutoglu at 11 a.m. Tuesday, the presidential sources said.
The announcement for an early election comes a day after Aug. 23 deadline to form a coalition government expired without agreement between the four parties represented in the parliament.
The council of ministers is now to resign and the president will appoint a prime minister to form a provisional council of ministers.
The caretaker government is supposed to be formed within five days of publication in the official gazette of the decision to hold renewed voting.
Following the June 7 general election which resulted in no single-party majority, Prime Minister Ahmet Davutoğlu was asked by Erdogan to form a new government on July 9 within a 45-day time frame.
According to the Constitution of Turkey if government is not formed within 45 days after elections on the president’s instruction, early parliamentary elections must be held.