Սիրիական բանակը «Հըզբոլլահի» հետ նոր տարածքներ է ազատագրել Զաբադանիում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական բանակն օգոստոսի 17-ի առավոտյան լիբանանյան «Հըզբոլլահի» հետ նոր հաջողություններ է գրանցել Դամասկոսի մերձակայքում գտնվող Զաբադանի քաղաքում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը, համատեղ ուժերով Զաբադանի քաղաքում 46 շինություններն են ազատագրվել` այնտեղ ծայրահեղական-ահաբեկչական խմբավորումների որջերի ոչնչացումից հետո:
Ռազմական աղբյուրների տեղեկացմամբ` շարունակվում է ահաբեկիչների հետապնդումը Ալ Ջամիյաթ թաղամասից դեպի Աջյան և Ջիսր հրապարակներ, ինչպես նաև Մահատտա հրապարակից և Սաքր Բուրհան շրջանից դեպի քաղաքի կենտրոն:
Աղբյուրի հաղորդմամբ` ամբողջությամբ ազատագրվել է Զահրա թաղամասը և Հարա ալ Ղարբիա շրջանը:
Սիրիական բանակը «Հըզբոլլահի» հետ նախօրեին վերահսկողություն էր հաստատել Զաբադանի քաղաքի արևմտյան թաղամասի մի քանի շենքերի վրա, ինչպես նաև գրավել էր պայթուցիկ սարքավորումների գործարանը, որտեղ հայտնաբերվել են մեծ քանակությամբ ականներ, տարբեր չափերի պայթուցիկ սարքավորումներ:
Սիրիական և լիբանանյան համատեղ ուժերը Զաբադանիում ահաբեկիչների դեմ պայքարն սկսել են հուլիսի սկզբից:
Սիրիական բանակն ավելի քան չորս տարի անընդմեջ պայքար է մղում տասնյակ զինված խմբավորումների դեմ՝ փորձելով երկրում վերականգնել կայունությունն ու անվտանգությունը: ՄԱԿ-ի տվյալներով` սիրիական հակամարտության ընթացքում զոհերի թիվը գերազանցել է 220 հազարը:

Syrian army liberates new areas in Zabadani together with “Hezbollah”
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. The Syrian army made new achievements in Zabadani city located in the vicinity of Damascus together with the Lebanese “Hezbollah” on August 17. As “Armenpress” reports, citing Syrian SANA news agency, 46 buildings have been liberated by joint efforts in Zabadani after eliminating the hide-outs of the terrorists.
According to information from military sources, the terrorists are being pursued. The source also informs that Zahra district and Hara Al-Gharbieh region are fully liberated.
Earlier the Syrian army and “Hezbollah” had taken a number of buildings in the western district of Zabadani under control. Moreover, they had seized the factory of explosive devices where a large number of mortars and explosive devices of different calibers were discovered.
The Syrian army struggles against tens of armed organizations for more than 4 years trying to restore security and stability in the country. According to UN data more than 220 thousand people have died during the clashes going on for more than four years in Syria.