Վերականգնվող էներգիայի ներդրումը որպես արտագաղթի դեմ պայքարի միջոց. Շիրակի մարզի Բասեն համայնքն օրինակ է ծառայում
Վերականգնվող էներգիայի ներդրումը որպես արտագաղթի դեմ պայքարի միջոց.
Շիրակի մարզի Բասեն համայնքն օրինակ է ծառայում
ԳՅՈՒՄՐԻ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: UNDP կազմակերպության Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի փոքր դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում, համայնքի ակտիվ համագործակցությամբ, Շիրակի մարզի Բասեն համայնքը վերածվեց այլընտրանքային էներգիան լայնորեն օգտագործող համայնքի: «Բիոսոֆիա» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ 2 տարի առաջ մեկնարկած ծրագրի արդյունքում համայնքի մանկապարտեզին կից տեղադրվել է արեգակնային էներգիայով աշխատող՝ 16 կվտ/ժ հզորությամբ, 300 լիտր տարողությամբ ջրատաքացուցիչ, որը մանկապարտեզին ապահովում է մշտական տաք ջրով: Բացի այդ, հիմնադրվել է նաև 60 քառակուսի մետր մակերեսով ջերմատուն, որի բարքիներից օգտվում են համայնքի փոքրիկները:
Սակայն ծրագիրը սրանով չի եզրափակվում. բասենցիների և անձամբ համայնքի ղեկավարի ակտիվ համագործակցության ու ծրագրին աջակցելու շնորհիվ, համայնքում այսօր արդեն գործածվում է 6 քառակուսի մետր ընդհանուր մակերեսով կալիֆորնիական որդերով կենսահումուսի արտադրամաս-մինի ֆերմա, որտեղ արտադրվող կենսահումուսն օգտագործվում է ջերմոցում: Բացի այդ, համայնքում տեղադրվել է նաև օդատաքացուցիչ ու  չորանոց, և այս ամենն այլընտրանքային՝ արեգականային էներգիայով աշխատող:
Օգոստոսի 11-ին համայնքում կատարված ողջ աշխատանքը Շիրակի փոխմարզպետ Սեյրան Պետրոսյանին, ծրագրի դոնորներին և համայնքի հյուրերին ներկայացրեց ծրագրի ղեկավար Գևորգ Պետրոսյանը, ով ծրագրի արդյունավետության ապացույցն համարում է ոչ միայն այն, որ այսօր տեղադրված ջերմատաքացուցիչների, ջերմոցի ու չորանոցի շնորհիվ թեթևացել է համայնքի հոգսը, այլ նաև այն, որ համայնքի 12 բնակիչ արդեն իրենք են տեղադրել ջերմատաքացուցիչներ: Ավելին, նմանատիպ ավելի մեծ չափերի հասնող սեփական ջերմոց ստեղծել է նաև համայնքի ղեկավարը: Ի դեպ, ժամանակի ընթացքում, ծրագրին տարբեր հարցերով միացել և համայնքին աջակցել են «Երրորդ բնություն», «Ֆերթի» հասարակական կազմակերպությունները: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 33 հազար 900 դոլար է:
«Բավական լուրջ արդյունքների ենք հասել:  Նախ կարողացանք այն կարծրատիպը, կոտրել, որ Շիրակի մարզում ջերմոց դնելն անարդյունավետ է: Կարողացանք ապացուցել, որ ներդրումների դեպքում և աշխատանքի շնորհիվ ամեն ինչ հնարավոր է: Մենք արդեն ունենք այլընտրանքային էներգիայի նոր աղբյուր՝ ջերմային պոմպը, որը չորս անգամ ավելի էներգիա է տալիս: Համայնքում ունենք նաև օդատաքացուցիչներ մանկապարտեզի համար, որոնց շնորհիվ չրեր ենք պատրաստում՝ և՛ մատչելի է, և՛ օգտակար: Միայն այս փոքր ջերմոցից ստացել ենք 440 կգ պոմիդոր և վարունգ, բացի այդ, ունեցել ենք էներգիայի խնայողություն՝ անցած տարի խնայել ենք 500 հազար դրամի չափով էներգիա միայն մանկապարտեզի արեգակնային ջրատաքացուցիչի շնորհիվ, իսկ դրա օգտավետությունը տեսնելով, համայնքում, 12 ընտանիք արդեն տեղադրել է սեփական ջրատաքացուցիչը»,- նշեց համայնքի ղեկավարը՝  ավելացնելով, որ մոտավոր հաշվարկներով այս համակարգի շնորհիվ  ավելի քան 40 տոկոս տնտեսում է գրանցվում: Բացի այդ, այն  ավելի ապահով է:
Ծրագրի ղեկավարը նաև դրա հաջողությունը կապեց համայնքի ներդրման հետ:
«Այս համակարգի միակ բացասական կողմն այն է, որ սկզբնական  պահանջում է բավական մեծ գումար՝ համակարգը տեղադրելու համար, բայց շահագործման ավելի ապահով, ավելի արդյունավետ տարբերակ է, հատկապես Բասենի նման գյուղական համայնքում, որը գազաֆիկացված չէ և հույսը միայն էլեկտրականության վրա է: Համայնքի ներդրումը շատ կարևոր է: Եթե յուրաքանչյուրս մեր տան մեջ չփորձենք վերականգնել կամ նորոգել, ապա հարևանը  չի անի: Այստեղ համայնքի դերը շատ կարևոր է: Համայնքի բնակիչն էլ տեսնում է և չի ցանկանում լքել հայրենի գյուղը: Այսօր համայնքում, ի տարբերություն շատ վայրերի, արտագաղթ գրեթե չկա, երիտասարդները մնում են ու ընտանքի են կազմում գյուղում: 4 տարվա ընթացքում միայն 1 ընտանք է մեկնել: Ցանկացած տեղ աշխատելով պետք է ապրել. գյուղում կա հնարավորոթյուն, գյուղացին պետք է զբաղվի հողով, գյուղը կառուցվում է գյուղով ու գյուղի մարդով»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց համայնքի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը՝ ավելացնելով, որ գյուղն ունի 463 ծուխ՝ 1780 բնակիչ: Գյուղը գազաֆիկացված չէ, հողերն էլ անջրդի, սակայն անմշակ հողեր Բասենում չկան:

Development of renewable energy as way to combat migration: Basen community of Shirak as model
GYUMRI, AUGUST 11, ARMENPRESS. Basen community of Shirak has turned into a community excessively using renewable energy thanks to the UNDP Global Environment Fund’s Small Grants Programme and the active cooperation of the community. As a result of a project initiated by the “Biosofia” NGO and launched 2 years ago, a water heater with a capacity of 300 liters was installed near the kindergarten of the community which operates by a 16 kW / h solar energy. The water heater provides the kindergarten with permanent hot water. Besides, a 60-square-meter greenhouse was built the benefits of which are enjoyed by the children of the community. But the programme does not conclude with so much. A number of other projects have successfully been launched due to active participation of Basen residents and personally the head of the community.
The chair of the programme Gevorg Petrosyan introduced the entire work done in the community to the Deputy Governor of Shirak Seyran Petrosyan, donors of the programme and guests. He considered the prove of the productiveness of the programme not only the fact that due to the water heaters, greenhouse and the dryer the life of the residents has eased but also that 12 residents of the community have themselves installed water heaters. Moreover, the head of the community has built a similar but larger greenhouse for personal use. The total cost of the programme is 33 thousand 900 dollars.
“We have achieved quite good results. First and foremost we managed to break the taboo that building a greenhouse in Shirak Province is unproductive. We managed to prove that due to investments and hard work everything is possible. We already possess an alternative energy source: heat pump which provides 4 times more energy. We got 440 kg of tomatoes and cucumbers from this small greenhouse, besides, we saves much energy. Last year we saved energy worth 500 thousand drams for the kindergarten only due to the solar water heater. 12 families, seeing its productivity, have installed their own water heaters”, the head of the community mentioned, adding that approximately 40% is saved due to this system. Besides, it is more secure.
“The only disadvantage of this system is that initially much money is required to install the system. But it is more secure and productive, especially for a community like Basen, which is not supplied by gas and relies only on electricity. The role of the community is very important here. The resident of the community sees it and does not want to leave the hometown. Today in the community, in contrast with many other places, there is almost no migration. The young people remain and form families in the village. Only one family has left within 4 years”, the head of the community Hamlet Petrossyan expressed his opinion in an interview with “Armenpress”.