Անկարայի եւ Վատիկանի միջեւ լարվածությունը կխորանա, երբ Պապը սրբադասի սպանված կրոնականին. La Stampa
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կաթոլիկ աշխարհի կրոնական առաջնորդ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը պատրաստվում է սրբադասել 1915 թվականին Մարդինում սպանված կաթոլիկ կրոնական, ասորի արքեպիսկոպոս Միխայելիս Ֆլավիանուս Մելկիին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, իտալական ազդեցիկ La Stampa թերթն այդ առնչությամբ գրում է, որ այդ ձեռնարկումն ավելի կլարի Վատիկան-Անկարա առանց այն էլ լարված հարաբերությունները:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում կազմակերպված պատարագի ժամանակ Ֆրանցիսկոս պապը Թուրքիայից պահանջել էր ճանաչել Օսմանյան կայսրության փլուզման շրջանում կատարված ցեղասպանությունը, ինչից հետո երկու երկրների միջեւ ծագած ճգնաժամից հետո Անկարան հետ էր կանչել Վատիկանում Թուրքիայի դեսպանին:
Ֆրանցիսկոս պապը սպանության 100-ամյա տարելիցին կրոնական Մելկիին համարում է ցեղասպանության զոհ: Մելկին թուրքական իշխանությունների կողմից ձերբակալվել է 1915 թվականի օգոստոսի 29-ին, եւ իսլամ չընդունելու համար գնդակահարվել հայ կաթոլիկ կրոնական Ժակ Աբրահամի հետ միասին:
Ֆրանցիսկոս պապը հայտարարել է, որ դավանանքի համար մարդու գնդակահարությունն անընդունելի հանցագործություն է, եւ Սրբադասման հանձնաժողովին խնդրել պատրաստել նրան սրբադասելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
Ըստ իտալական թերթի` Մելկիի սրբադասման արարողությունն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա առաջիկա հոկտեմբերին:
La Stampa-ն Պապի այդ որոշումը մեկնաբանել է որպես Մերձավոր Արեւելքում քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացվող հանցագործությունների եւ հալածանքների հետ կապված աղմուկ հարուցող հակազդեցություն:
Ավելի վաղ` 2001 թվականին Հռոմի Հովհաննես Պողոս 2-րդ պապն Օսմանյան կայսրությունում սպանված հայ կաթոլիկ կրոնական Իգնազիո Մալոյանին եւս դասել էր սրբերի շարքին:

Напряжение между Ватиканом и Анкарой возрастет, если Папа канонизирует убитого церковника: La Stampa
Напряжение между Ватиканом и Анкарой возрастет, если Папа канонизирует убитого
церковника: La Stampa
Папа Римский Франциск готовится канонизировать убитого в 1915 году в Мардине католического священника, ассирийского архиепископа Михаэлиса Флавиануса Мелькия.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает итальянская газета La Stampa, которая пишет, что  напряжение между Ватиканом и Анкарой возрастет, если Папа канонизирует убитого церковника.
Во время мессы в соборе Св. Петра, посвященной 100-летию Геноцида армян, Папа Римский Франциск потребовал от Турции признать Геноцид, после чего Анкара отозвала своего посла в Ватикане. Турецкие власти арестовали ассирийского архиепископа Михаэлиса Флавиануса Мелькия, и за отказ от принятия ислама 29-го августа расстреляли вместе с армянским католическим священником Жаком Абрахамом.
Папа Римский Франциск заявил, что убийство за веру – неприемлемое преступление, и просил Комиссию по канонизации подготовить документы.
По данным газеты, канонизация произойдет в октябре.
La Stampa коментирует решение Папы как противодействие притеснениям христиан на Ближнем Востоке.
Ранее, в 2001 году, Папа Иоанн-Павел Второй канонизировал убитого в Османской Турции армянского католического священника Игназио Малояна.