Անկարայի եւ Վատիկանի միջեւ լարվածությունը կխորանա, երբ Պապը սրբադասի սպանված կրոնականին. La Stampa
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կաթոլիկ աշխարհի կրոնական առաջնորդ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը պատրաստվում է սրբադասել 1915 թվականին Մարդինում սպանված կաթոլիկ կրոնական, ասորի արքեպիսկոպոս Միխայելիս Ֆլավիանուս Մելկիին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, իտալական ազդեցիկ La Stampa թերթն այդ առնչությամբ գրում է, որ այդ ձեռնարկումն ավելի կլարի Վատիկան-Անկարա առանց այն էլ լարված հարաբերությունները:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի կապակցությամբ Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում կազմակերպված պատարագի ժամանակ Ֆրանցիսկոս պապը Թուրքիայից պահանջել էր ճանաչել Օսմանյան կայսրության փլուզման շրջանում կատարված ցեղասպանությունը, ինչից հետո երկու երկրների միջեւ ծագած ճգնաժամից հետո Անկարան հետ էր կանչել Վատիկանում Թուրքիայի դեսպանին:
Ֆրանցիսկոս պապը սպանության 100-ամյա տարելիցին կրոնական Մելկիին համարում է ցեղասպանության զոհ: Մելկին թուրքական իշխանությունների կողմից ձերբակալվել է 1915 թվականի օգոստոսի 29-ին, եւ իսլամ չընդունելու համար գնդակահարվել հայ կաթոլիկ կրոնական Ժակ Աբրահամի հետ միասին:
Ֆրանցիսկոս պապը հայտարարել է, որ դավանանքի համար մարդու գնդակահարությունն անընդունելի հանցագործություն է, եւ Սրբադասման հանձնաժողովին խնդրել պատրաստել նրան սրբադասելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը:
Ըստ իտալական թերթի` Մելկիի սրբադասման արարողությունն, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա առաջիկա հոկտեմբերին:
La Stampa-ն Պապի այդ որոշումը մեկնաբանել է որպես Մերձավոր Արեւելքում քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացվող հանցագործությունների եւ հալածանքների հետ կապված աղմուկ հարուցող հակազդեցություն:
Ավելի վաղ` 2001 թվականին Հռոմի Հովհաննես Պողոս 2-րդ պապն Օսմանյան կայսրությունում սպանված հայ կաթոլիկ կրոնական Իգնազիո Մալոյանին եւս դասել էր սրբերի շարքին:

Vatican and Ankara relations will escalate when Pope Francis canonizes the killed bishop: La Stampa
YEREVAN, AUGUST 10, ARMENPRESS. Pope of the Catholic Church Francis is going to canonize Mar Flavianus Michael Malke, the Syrian Catholic bishop of Gazarta who was killed in Mardin, 1915.
Armenpress reports, referring to Italian newspaper “La Stampa”, that the abovesaid would escalate the already tense relations between Vatican and Ankara.
During the Holy mass in the Papal Basilica of St. Peter in the Vatican which was served on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the Pope demanded from Turkey to recognize the Genocide committed in the Ottoman Empire. After the crisis between the 2 countries, Ankara recalled its ambassador to the Vatican.
Pope Francis considers Malke a genocide victim. Malke was arrested by the Turkish authorities on August 29, 1915, and was executed together with Armenian Catholic Jacques Abraham for not adopting Islam.
Pope Francis declared that executing a person for his/her religious beliefs is an unacceptable crime, and asked the Canonization Commission to prepare the necessary documents for Malke’s Canonization.
According to the Italian newspaper, Malke’s Canonization will most probably take place in October.
Earlier in 2001 Pope John Paul canonized Armenian Catholic Archbishop Ignazio Maloyan who was killed in the Ottoman Empire.