Համաշխարհային հանրակցությունը չի խստացնի Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները. Օբամա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային հանրակցությունը չի խստացնի Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները՝ տեղի տալով ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ճնշմանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 5-ին հայտարարել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Բարաք Օբաման:
«Եվրոպայում եւ Ասիայում մեր մերձավոր դաշնակիցները, ու մանավանդ Չինաստանը կամ Ռուսաստանը, անտարակույս, չեն պատրաստվում գոյություն ունեցող պատժամիջոցները խստացնել եւս 5, 10, 15 տարով՝ ենթարկվելով Կոնգրեսի թելադրանքին»,- նշել է Օբաման՝ Վաշինգտոնում ելույթ ունենալով Ամերիկյան համալսարանում:
Օբամայի կարծիքով՝ «նրանք, ովքեր ասում են, թե մենք կարող ենք պարզապես հրաժարվել այդ գործարքից եւ պաշտպանել պատժամիջոցները, պարզապես ցանկալին իրականության տեղ են ընդունում»: «Մեր դիրքերի ամրապնդման փոխարեն, ինչպես ոմանք են կարծում, գործարքը պաշտպանելուց Կոնգրեսի հրաժարվելը կխարխլի Թեհրանի նկատմամբ բազմակողմ պատժամիջոցների ռեժիմը»,- հավելել է ԱՄՆ-ի նախագահը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

International community will not enforce sanctions on Iran: Obama
YEREVAN, AUGUST 6, ARMENPRESS. The international community will not toughen sanctions on Iran yielding to the pressure from the US Congress. Armenpress reports that US President Barack Obama announced the latter on August 5.
“Our closest allies in Europe or in Asia, much less China or Russia, certainly are not going to enforce existing sanctions for another five, 10, 15 years according to the dictates of the U.S. Congress. With this deal, Iran will face more inspections than any other country in the world. So, this will be a long-term deal that addresses each path to a potential Iranian nuclear bomb.”, said Obama when giving a speech at American University in Washington.