Հայոց ցեղասպանությունը` որպես ուժի բալլադ. Foreign Policy-ի անդրադարձը «Եվրատեսիլ- 2015» մրցույթին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հարավային Կովկասի երկրների համար «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը կարևոր նշանակություն ունի. այն լավ հնարավորություն է այդ երկրների համար տեսանելի և լսելի լինել միջազգային հարթակում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նշում է հայտնի անգլալեզու Foreign Policy կայքն իր  «Հայոց ցեղասպանությունը` որպես ուժի բալլադ» հոդվածում:
«Եվրատեսիլը հարթակ և հնարավորություն է ընձեռում հավասարը հավասարի հետ լինել և նույն մակարդակի վրա մրցել Ռուսաստանի, Շվեդիայի և Միացյալ Թագավորության հետ: Ինչը նրանք չեն կարող անել Աշխարհի գավաթի կամ Օլիմպիական խաղերի ժամանակ»,- ասել է Լոնդոնում հաստատված մեկնաբան և երգի մրցույթի մասնագետ Փոլ Ջորդանը, ով իր թեզի թեմայի պատճառով հայտնի է որպես «Դոկտոր Եվրատեսիլ»:
Այն, թե որքան կարևոր նշանակություն ունի մրցույթը մեր տարածաշրջանում, ցույց են տալիս նաև մրցույթի կազմակերպչական ծախսերը: Երբ 2011 թվականին Ադրբեջանը հաղթեց մրցույթում, ձեռք բերելով հաջորդ տարում իր տարածքում անցկացնելու իրավունքը, դա նրա վրա նստեց մոտ 721 մլն դոլար, որից միայն 277 միլիոնը ծախսվել էր նոր համերգասրահի կառուցման համար: Համեմատության համար նշենք, որ 2010 թվականին մրցույթը հյուրընկալած Նորվեգիան ծախսել էր ընդամենը 37 մլն դոլար:
Foreign Policy-ն նշում է, որ երգի մրցույթի պատմությունը հարուստ է նաև քաղաքական բնույթ կրող բախումներով և միջադեպերով: Այս անգամ` երգի մրցույթի 60-րդ հոբելյանական տարում, Հայաստանն Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում անցկացվող «Եվրատեսիլ- 2015»-ին մասնակցում է խորհրդանշական կազմով և երգով: «6 կատարող, 6 ճակատագիր, 1 պատմություն» կարգախոսի ներքո եվրատեսիլյան բեմում կմիավորեն երկրագնդի 5 աշխարհամասերը խորհրդանշող խմբի անդամներիը՝ Եսայի Ալթունյան, Թամար Կապրելյան, Վահե Թիլբյան, Ստեֆանի Թոփալյան, Մերի-Ջին Օ'Դոհերթի Վասմաթզյան և Ինգա Արշակյան: Միմյանցից տարբեր ոճերով 6 երգիչներին միավորում են երաժշտությունն ու արմատները, սերն ու համերաշխությունը: Թուրքիան 2013 թվականից չի մասնակցում մրցույթին:
2009 թվականին Արբեջանի թիմը պաշտոնական բողոք էր ներկայացրել մրցույթի կազմակերպիչներին, պահանջելով հանել կիսաեզրափակչում Հայաստանը ներկայացնող տեսահոլովակում պատկերված Լեռնային Ղարաբաղը խորհրդանշող «Մենք ենք մեր սարերը» արձանը: Եզրափակչում արձանը արդեն հանվել էր, սակայն քվերակության արդյունքները ներկայացնող երգչուհի  Սիրուշոն ձեռքին պահում էր բացիկ, որի վրա պատկերված էր հուշարձանը:
Նույն տարում Եվրոպական հեռարձակողների միությունը տուգանել էր Ադրբեջանի ազգային Ictimai Television հեռարձակողին Հայաստանին ուղղված ձայները թաքցնելու համար: Իսկ անցած տարի Հայաստանի ներկայացուցչի օգտին քվեարկած ադրբեջանցիները, հայտնել են, որ իրենց հարցաքնության են կանչել ազգային անվտանգության նախարարությունից:
2012 թվականին Հայաստանը չմասնակցեց Բաքվում անցկացվող երգի մրցույթին: Մրցույթից ամիսներ առաջ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ «աշխարհի հայերը մեր թշնամիններն են»:
Երգի մրցույթի շրջանակում քաղաքական լարվածությունից զերծ չի մնացել նաև հարևան Վրաստանը, ով 2009 թվականին մրցույթին ներակայցել էր «We Don’t Wanna Put In» երգով, ինչն ակնարկ էր 2008թ. վրաց-ռուսական պատերազմի մասին: Չնայած դրան` Վրաստանը պնդում էր, որ երգը քաղաքական պնդումներ չի կրում: «Հարավային Կովկասի համար «Եվրատեսիլը» կենդանի դիվանագիտություն է,- ասել է տարածաշրջանային հարցերով վերլուծաբան Արզու Գեյբուլաևան,- քանի որ մենք սովոր ենք քաղաքականացնել ամեն ինչ… այս մրցույթը նույնպես դարձել է գործիք ցույց տալու, թե ով է ավելի ուժեղ, լավը և արագ»:
Այսպիսով, պատմական թշնամիներով և սառեցված հակամարտություններով հարուստ տարածաշրջանում «Եվրատեսիլ» մրցույթն առանձնակի նշանակություն է ստանում, որտեղ գերակա նպատակը ոչ թե հաղթանակն է, այլ ազգային արժանապատվությունը պաշտպանելը:

Геноцид армян как баллада силы - ForeignPolicy о Евровидении-2015
Для стран Южного Кавказа Евровидение имеет большое значение: это прекрасная возможность для них быть видимыми и слышимыми в мире. Как передает Арменпресс, так пишет  известный англоязычный сайт ForeignPolicy в статье  «Геноцид армян как баллада силы».
«Евровидение предоставляет возможность  выступать как равный с равным России, Швеции, Англии.  Этого они не могут сделать  во время игр за Кубок мира или  на Олимпиаде», - скзал утвержденный в Лондоне  комментатор  и эксперт Фол Джордан, известный как  Доктор   Евровидение.
О важности этого конкурса говорят и расходы на его проведение.  Когда в 2011г. победил Азербайджан, завоевав право проведения конкурса у себя дома,  это обошлось ему в  721 млн долларов, из которых только 277 млн пошло на строительство  нового концертного зала.  Для сравнения отметим, что в 2010г. победившая конкурс Норвегия затратила  всего 37 млн.
ForeignPolicy отмечает, что история конкурса богата  и политическими столкновениями и  инцидентами. В этом  году  60 юбилейный конкурс Евровидение-2015 в Венеотличается символическим составом  и песнями. Под лозунгом «6 исполнителей, 6 судеб, 1 история» на сцене  объединятся исполнители с 5 материков – ЕсаиАлтунян, Тамар Капрелян, Ваге Тилбян, Стефани Топалян, Мэри-ДжинО’ДоэртВасмарзян и Инга Аршакян.  Этих артистов, у каждого из которых свой особый стиль,  объединили их корни и музыка, любовь и согласие.
С 2013г. Турция в конкурсе не участвует.
В 2009г. команда Азербайджана  выразила протест  организаторам, требуя снять из ролика об Армении изображение памятника «Мы и наши горы» - символа Нагорного Карабаха. В финале изображение было уже снято, но певица Сирушо, объявлявшая результаты голосования, держала в руках открытку сизображением этого памятника.
В том же году Европейский вещательный союз   (ЕuropeanBroadcastingUnion, EBU) оштрафовал азербайджанского ретранслятораIctimaiTelevision за изъятие и сокрытие  объявление о поданных за Армению голосах.  А в прошлом году  азербайджанцы, проголосовавшие за армянского участника, сообщили, что их вызывали в  министерство нацбезопасности.
В 2012г. Армения не участвовала  в конкурсе Евровидения в Баку – за несколько месяцев до этого Ильхам Алиев заявил, что «мировое армянство – наш враг».
В стороне от политических интриг не осталась и Грузия. В 2009г. она  выступила с песней  WeDon’tWannaPutIn с намеком на русско-грузинскую войну.  Хотя Грузия  утверждает, что политического контекста в ней не было.  «Для Южного Кавказа Евровидение – это дипломатия жизни, потому что мы привыкли политизировать все… этот конкурс тоже стал мерилом – кто сильнее, лучше, быстрее», - сказала аналитик по региональным вопросам АрзуГейбулаева.
Таким  образом, в регионе, богатом историческими врагами и замороженными конфликтами,  конкурс Евровидение  получает особое значение, где приоритетом  становится не победа, а защита  национального достоинства.