ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ճանաչում են ԼՂ ժողովրդի դերն իր ապագան որոշելու հարցում
ՓԱՐԻԶ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) և Պիեր Անդրիոն (Ֆրանսիա) հայտարարություն են տարածել Փարիզում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ առանձին կայացած հանդիպումների վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունից, հանդիպումներին ներկա է եղել նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը:
Նախարարները համանախագահներին մանրամասներ են ներկայացրել Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի՝ ապրիլի 24-25-ին Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցի շրջանակում տեղի ունեցած քննարկումների վերաբերյալ: «Մենք շեշտել ենք յուրաքանչյուր նախարարին երկու երկրների նախագահների երկխոսության ինտենսիվացաման և այս տարվա ընթացքում ավելի ուշ նախագահների հանդիպման կազմակերպման կարևորությունը»,- նշված է ԵԱՀԿ հաղորդագրության մեջ: Նախարարները համաձայնել են կրկին հանդիպել միմյանց՝ համանախագահների մասնակցությամբ, ձևակերպելու համար Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների  հանդիպման օրակարգը, ինչպես նաև ողջունել են համանախագահների՝ տարածաշրջան կատարելիք առաջիկա այցը:
Համանախագահները նաև արձանագրել են, որ մայիսի 3-ին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի կունենան խորհրդարանական ընտրություններ: «Հակամարտության համապարփակ կարգավորման համատեքստում մենք  ճանաչում ենք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դերն իր ապագան որոշելու հարցում: Այնուամենայնիվ, մեր երեք երկրներից և ոչ մեկը, ինչպես նաև որևէ այլ երկիր, չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ և ինքնիշխան պետություն: Համապատասխանաբար, մենք չենք ընդունում այս ընտրությունների արդյունքների ազդեցությունը Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա և շեշտում, որ դրանք որևէ կերպ չեն կանխորոշում ԼՂ-ի վերջնական կարգավիճակը կամ ընթացիկ բանակցությունների արդյունքները, որոնց նպատակն է հասնել ԼՂ հակամարտության տևական և խաղաղ կարգավորմանը»,- ասված է հայտարարության մեջ:

OSCE MG Co-Chairs recognize the role of the people of Nagorno-Karabakh in deciding their future
YEREVAN, 30 APRIL, ARMENPRESS. The OSCE Minsk Group Co-Chairs (Ambassadors Igor Popov of the Russian Federation, James Warlick of the United States of America, and Pierre Andrieu of France) traveled to Paris to meet with Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian, and separately with Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov. As the OSCE press service reports to "Armenpress", the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, also participated in the meetings.
The Ministers reported on their respective President’s meeting with President of France Francois Hollande in Yerevan and Baku April 24-25. We stressed to each Minister the importance of the Presidents of Armenia and Azerbaijan intensifying their dialogue, and continued preparations for the next presidential meeting later this year. The Ministers agreed to meet each other, together with the Co-Chairs, to shape the agenda for the Presidents’ discussion, and welcomed an upcoming visit to the region by the Co-Chairs.
The Co-Chairs also note that “parliamentary elections” are taking place May 3 in Nagorno-Karabakh. In the context of a comprehensive settlement of the conflict, we recognize the role of the people of Nagorno-Karabakh in deciding their future. However, none of our three countries, nor any other country, recognizes Nagorno-Karabakh as an independent and sovereign state. Accordingly, we do not accept the results of these “elections” as affecting the legal status of Nagorno-Karabakh, and stress that they in no way prejudge the final status of Nagorno-Karabakh or the outcome of the ongoing negotiations to bring a lasting and peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict.