Ֆրանսիան հավատարիմ է ԼՂ հակամարտության բանակցված և տևական լուծում գտնելու հաձնառությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համար բանակցված և տևական լուծում գտնելու իր հաձնառությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ապրիլի 27-ի հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին նշել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը` պատասխանելով Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի` Ադրբեջան կատարած այցի վերաբերյալ ֆրանսիացի լրագրողի հարցին:
«Ֆրանսիան լիովին հավատարիմ է Մինսկի խմբի շրջանականերում, որը նա համանախագահում է ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի հետ, ստանձնած իր հաձնառությանը` բանակցված և տևական լուծում գտնել Լեռնային Ղարաբաղի ձգձգված հակամարտության համար: Այս ստատուս քվոն չի բխում կողմերից որևէ մեկի` ոչ Հայաստանի և ոչ էլ Ադրբեջանի, շահերից»,- նշել է խոսնակը:
Անդրադառնալով 2014 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Ֆրանսիայի Նախագահի կողմից նախաձեռնած՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների փարիզյան հանդիպմանը` Ֆրանսիայի արտաքին գերատեսչության աշխատակիցը նշել է, որ այդ հանդիպումը հնարավորություն է տվել պայմանավորվածություն ձեռք բերել կողմերի միջև տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ, որն արդեն սկսվել է իրականացվել:
Նրա խոսքով` այդ հանդիպումը նպաստել է, որ նաև նոր թափ հաղորդվի Մինսկի խմբի շրջանակներում իրականացվող բանակցային գործընթացին` հիմնված Մադրիդյան սկզբունքների վրա: «Վերջին ամիսներին լարվածության սրացումները հաստատում են այդ սկզբունքների իրականացման անհրաժեշտությունը»,- նշել է նա:

France stays true to commitment to finding a negotiated and long-term resolution for Nagorno-Karabakh conflict
France stays true to commitment to finding a negotiated and long-term resolution for
Nagorno-Karabakh conflict
YEREVAN, 27 APRIL, ARMENPRESS. France stays true to its commitment to finding a negotiated and long-term resolution for the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group. According to “Armenpress”, this is what the speaker of the Ministry of Foreign Affairs of France said during an April 27 question-and-answer session in response to a French journalist’s question regarding President Francois Hollande’s visit to Azerbaijan.
“France is fully loyal within the framework of the Minsk Group, which it is a Co-Chair with the U.S. and Russia and has assumed the commitment to find a negotiated and long-term resolution for the prolonged Nagorno-Karabakh conflict. This status-quo is in the interests of neither Armenia nor Azerbaijan,” the speaker mentioned.
Touching upon the meeting that the Presidents of Armenia and Azerbaijan had in Paris at the initiative of the French President on 27 October 2014, the speaker of the French Ministry of Foreign Affairs mentioned that that meeting provided the opportunity to reach an agreement on the exchange of information between the sides, which is already in progress.