Ֆրանսիան հավատարիմ է ԼՂ հակամարտության բանակցված և տևական լուծում գտնելու հաձնառությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համար բանակցված և տևական լուծում գտնելու իր հաձնառությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ապրիլի 27-ի հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին նշել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը` պատասխանելով Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի` Ադրբեջան կատարած այցի վերաբերյալ ֆրանսիացի լրագրողի հարցին:
«Ֆրանսիան լիովին հավատարիմ է Մինսկի խմբի շրջանականերում, որը նա համանախագահում է ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի հետ, ստանձնած իր հաձնառությանը` բանակցված և տևական լուծում գտնել Լեռնային Ղարաբաղի ձգձգված հակամարտության համար: Այս ստատուս քվոն չի բխում կողմերից որևէ մեկի` ոչ Հայաստանի և ոչ էլ Ադրբեջանի, շահերից»,- նշել է խոսնակը:
Անդրադառնալով 2014 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Ֆրանսիայի Նախագահի կողմից նախաձեռնած՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների փարիզյան հանդիպմանը` Ֆրանսիայի արտաքին գերատեսչության աշխատակիցը նշել է, որ այդ հանդիպումը հնարավորություն է տվել պայմանավորվածություն ձեռք բերել կողմերի միջև տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ, որն արդեն սկսվել է իրականացվել:
Նրա խոսքով` այդ հանդիպումը նպաստել է, որ նաև նոր թափ հաղորդվի Մինսկի խմբի շրջանակներում իրականացվող բանակցային գործընթացին` հիմնված Մադրիդյան սկզբունքների վրա: «Վերջին ամիսներին լարվածության սրացումները հաստատում են այդ սկզբունքների իրականացման անհրաժեշտությունը»,- նշել է նա:

Франция привержена поиску переговорного и длительного решения нагорно- карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ
Франция привержена поиску переговорного и длительного решения нагорно-
карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ
Франция привержена поиску переговорного и длительного решения нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге сказал пресс-секретарь МИД Франции, отвечая на вопрос о визите президента Франции Франсуа Олланда в Азербайджан.
«Франция полностью привержена своим обязательствам найти в рамках Минской группы ОБСЕ, сопредседателем которой является вместе с Россией и США, переговорное и длительное решение затянувшегося нагорно-карабахского конфликта. Это статус-кво не исходит из интересов какой-либо из сторон», - отметил пресс-секретарь.
Коснувшись организованной президентом Франции 27 октября 2014 года встречи президентов Армении и Азербайджана в Париже, сотрудник МИД отметил, что эта встреча дала возможность достигнуть договоренности об обмене информацией между сторонами, который уже начал реализовываться.
По его словам, встреча также способствовала тому, чтобы проходящий в рамках Минской группы ОБСЕ и основанный на Мадридских принципах процесс получил новое ускорение. «Обострение ситуации в последние месяцы подтверждают необходимость реализации этих принципов», - отметил он.