Լիտվայի Կաունաս քաղաքում կայացել է Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, Լիտվայի Հանրապետությունում ՀՀ դեսպանությունն ապրիլի 17-ին, Կաունաս քաղաքում իրականացրել է համերգ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, համերգին ներկա են եղել Լիտվայի Եպիսկոպոսաց ժողովի նախագահ, Արքեպիսկոպոս Սիգիտաս Տամկյավիչյուսը, Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրյուս Կրիվասը, Կաունասի քաղաքապետ Վիսվալդաս Մատիոշայտիսը, փոխքաղաքապետ Վասիլիուս Պոպովասը, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, անվանի երաժիշտներ, լրագրողներ, ակադեմիական, մտավորական շրջանակների, ինչպես նաև Լիտվայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Հանրահայտ լիտվացի դիրիժոր Յուոզաս Դոմարկասի ղեկավարությամբ Կաունասի Սիմֆոնիկ նվագախմբի և հատուկ հրավիրված մենակատարներ` ջութակահար Հայկ Կազազյանի (Հայաստան), շեփորահար Թոմաս Կրիչյուսի (Լիտվա) և տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանի (Հայաստան) կատարմամբ հնչել են Սայաթ-Նովայի, Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Ջիակոմո Պուչինիի և Ֆրանչեսկո Չիլեայի ստեղծագործությունները:

В Каунасе состоялся концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян
Посольство Республики Армения в Литве, при поддержке Министерства культуры Республики Армения, в городе Каунас 17-го апреля организовало концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, на концерте присутствовали председатель Конференции католических епископов Литвы, архиепископ Сигитас Тамкявичюс, заместитель министра иностранных дел Литвы Андрюс Кривас, мэр Каунаса Висвальдас Матийошайтис, вице-мэр Василиус Поповас, общественные, политические деятели, дипломаты, выдающиеся музыканты, журналисты, многочисленные представители академических кругов, интеллигенция, а также члены армянской общины Литвы.
Под руководством знаменитого литовский дирижера Юозаса Домаркаса симфонический оркестр Каунаса и специально приглашенные солисты: скрипач Гайк Казазян (Армения), трубач Томас Кричус (Литва) и тенор Липарит Аветисян (Армения) исполнили произведения Саят-Новы, Комитаса, Арама Хачатуряна, Александра Арутюняна, Джиакомо Пуччини и Франческо Чилеа.