«System of a down»-ը և Սերժ Թանկյանն արդեն հայրենիքում են
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ System of a Down ռոք խումբը և Սերժ Թանկյանն արդեն հայրենիքում են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը և մյուս երաժիշտները Հայաստան են ժամանել այսօր` ապրիլի 21-ին, Մոսկվայում կայացած մենահամերգից հետո:
Ռոք խումբն ապրիլի 23-ին Հանրապետության հրապարակում անցկացվելիք մենահամերգով դեռ չի եզրափակի «Արթնացրեք հոգիները» շրջագայությունը, որի ընթացքում խումբը հասցել է լինել տարբեր երկրներում` Անգլիա,  Գերմանիա, Ֆրանսիա, Բելգիա, Նիդեռլանդներ, Ռուսաստան: Աշնանը նախատեսվում են խմբի համերգները Բրազիլիայում և Արգենտինայում: «Արթնացրեք հոգիները» (Wake Up the Souls) խորագրով շրջագայության շրջանակում սեպտեմբերի 25-ին համերգային երեկո կանցկացվի Սան Պաուլոյի Anhembi Arena-ում, իսկ սեպտեմբերի 30-ին՝ Բուենոս Այրեսի GEBA սրահում:

System of a down and Serj Tankian already in homeland
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS: The world famous rock band System of a Down and Serj Tankian are already in the homeland. Armenpress reports that the soloist of the band and other musicians arrived in Armenia today, on April 21, after the concert held in Moscow.
Earlier it was reported that the System of a Down will commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide with their Wake Up The Souls tour, commencing on April 10th and concluding with their first-ever performance in Armenia with a free show in Yerevan's Republic Square on April 23. Armenpress reports, citing the official website of the band that in the video, published in the website, the musicians say: “Join us to reach justice in this issue”.
In the framework of the tour, the band has already performed concerts in England, Germany, France, Belgium, the Netherlands and Russia. On September 25 a concert evening will be held at Anhembi Arena in San Paolo and on September 30 – at GEBA of Buenos Aires.