Թուրքերին պետք է ասել, որ ճշմարտությունը հայտնելու ժամանակն է. Շառլ Ազնավուր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսահայ լեգենդար երգիչ Շառլ Ազնավուրը բարձր է գնահատել Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարում մարդկության դեմ գործած ամենասոսկալի ոճիրներից էր: Այս մասին երգիչը հայտարարել է լրագրող, հեռուստահաղորդավար Վլադիմիր Պոզներին տված հարցազրույցում:  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Պոզների պաշտոնական՝ pozneronline.ru կայքը տեղեկացնում է, որ հարցազրույցը տեղի է ունեցել ապրիլի 20-ին:
«Հռոմի պապն այն եզակի մարդկանցից է, որ ասում է ճշմարտությունն ու պաշտպանում այն` անկախ ամեն ինչից, չվախենալով ոչնչից, առանց վախի և նախատինքի»,-հայտարարել է Ազնավուրը:
«Ես ապրում եմ նորմալ կյանքով, ես լավատես եմ: Ես ոչ մի բանի մասին հոգ չեմ տանում: Ես չգիտեմ՝ հավատո՞ւմ եմ Աստծուն, թե՞ ոչ, բայց մտածում եմ, որ նա, ում համարում են Աստված, կարող է մեզ տալ անհրաժեշտը»,- «Պոզներ» հաղորդման ժամանակ ասել է շանսոնյեն: Նա խոստովանել է, որ դիետա չի պահում: «Պետք չէ ուտել աղ, շաքար, յուղոտ բաներ…Ես այդ ամենն ուտում եմ»,-նշել է նա:
Երգիչը նաև հայտարարել է, որ սպորտով չի զբաղվում, բայց միշտ աշխատում է մեջքն ուղիղ պահել, որպեսզի միշտ տպավորություն ստեղծի, որ ամեն ինչ լավ է:
Ազնավուրը խոստովանել է, որ չգիտի, թե որտեղից է ուժեր ստանում: «Ես պարզապես անհաջողակ չեմ, մարդիկ կան, որ անհաջողակ են ծննդյան օրվանից, իսկ ես դրա հակառակն եմ»,-հավելել է նա՝ միևնույն ժամանակ նշելով, որ կասկածող մարդ է, սակայն դա չի բարդացնում իր կյանքը:
Շառլ Ազնավուրը նշել է, որ ապրիլի 24-ին անպայման ժամանելու է Երևան, որպեսզի մասնակցի ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին:
«Չի կարելի անտեսել այն, ինչ տեղի է ունեցել: Թուրքերին պետք է ասել, որ ճշմարտությունը հայտնելու ժամանակն է»,- ասել է Ազնավուրը:
Երգչի կարծիքով ՝ թուրքերը հրաժարվում են ընդունել Ցեղասպանությունը երկու պատճառով:
«Նրանք չեն կարող դա ընդունել որպես փաստ, որովհետև նրանց կարևոր բառը պատիվն է: Եվ դա հնարավոր է հասկանալ: Բայց մեկ այլ բան էլ  կա՝ մարդիկ բավականին հարստացել են հայերի ունեցվածքի հաշվին»,-նշել է երգիչը:
Միևնույն ժամանակ, Շառլ Ազնավուրը ատելություն չի զգում թուրքերի նկատմամբ, այդպես նրան դաստիարակել է մայրը, ով ցեղասպանության հետևանքով կորցրել է իր ընտանիքը: «Մորս մոտ չկար թուրքերին ատելու զգացողություն: Նա միշտ ասում էր, որ թուրքերի մեջ էլ լավ մարդիկ կան»,-հավելել է նա:

Turks must be told that it is time to tell the truth: Charles Aznavour
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS: The legendary French Armenian chansonier Charles Aznavour highly evaluated the statement of the Pope Francis of Rome that the Armenian Genocide is the most horrible crime of the 20th century against the humanity. The singer told about it in the interview to the Russian journalist and TV broadcaster Vladimir Pozner. Armenpress reports, citing the official website of Pozner,pozneronline.ru that the website says that the interview was given on April 20.
“The Pope of Rome is one of those unique persons, who tells the truth and preserves it, independent from anything, without any fear of something, without fear and shame”, - said Aznavour.
Charles Aznavour stated that he will by all means arrive in Yerevan on April 24 to take part in the events, commemorating the Armenian Genocide centenary.
“One cannot ignore what had happened. The Turks must be told that it is time to tell the truth”, - said Aznavour.
The chansonier believes that the Turks refuse recognizing the Armenian Genocide for two reasons.
“They cannot accept it as a fact, as their most important word is honor. And that can be understood. But there is another thing as well: people have become very rich due to the Armenians’ properties”, - stated the chansonier.
At the same time Charles Aznavour does not feel any hatred towards the Turks, as he was brought up by his mother, who had lost her family due to the Genocide. “My mother did not have any hatred towards the Turkish people. She used to say that there are good persons as well among the Turks”, - Aznavour said.