«Արմենպրես»-ը 96 տարեկան է. 1918 թվականից Հայաստանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ամենահին լրատվական գործակալությունը` «Արմենպրես»-ը, նշում է հիմնադրման 96 ամյակը: Ինչպես սիրում են ասել գործակալության աշխատակիցները, այս «երիտասարդ ծերուկը», իր գոյության երկար ու ձիգ տարիների ընթացքում, երբեք չհիասթափեցրեց իր հավատարիմ ընթերողներին: «Արմենպրես»-ը եղել և մնում է հայկական լրատվության դաշտի այն ակնառու ներկայացուցիչներից մեկը, ով մշտապես իր ընթերցողներին ապահովել է ստույգ և հավաստի տեղեկատվությամբ:
Դեկտեմբերի 18-ն «Արմենպրես»-ի հիմնադրման օրն է: 1918թՀայաստանի Ազգային խորհրդի հենց այդ օրվա նիստի արձանագրությունում ազդարարվեց Հայաստանի նորանկախ պետության համար մեծ իրադարձություն հանդիսացող Հայաստանի հեռագրական գործակալության ծնունդը: Վերջինիս հիմնման վերաբերյալ առաջին օրենքի ընդունմամբ երկրի բոլոր պետական ու հասարակական հիմնարկները պարտավորվել են տեղեկություններ տալ գործակալությանը, ընդ որում` արգելվել է նախքան դրանք գործակալությանը հաղորդելը տալ մասնավոր անձանց կամ հաստատություններին, ինչպես նաեւ գործակալության հեռագրերի արտատպումն այլ հրատարակություններում` բաժանորդ թերթերում դրանց հրապարակումից հետո 48 ժամվա ընթացքում: Հայհեռագործի առաջին պաշտոնական հեռագրային ժապավենը, ինչպես եւ նախօրոք ծանուցվել է բաժանորդներին, թողարկվել է 1919թ. հունվարի 15-ին. այն ընդգրկել է 22 կարճ լուր: Դրանք ուշագրավ տեղեկություններ են հանրապետության առօրյայի, պետական շինարարության, ազգամիջյան փոխհարաբերություններում գլուխ բարձրացնող ներքին խժդժությունների մասին: «Հայհեռագործ-Արմենտա-Արմենպրես»-ն իր գոյության ավելի քան ինը տասնամյակների ընթացքում ունեցել է երեսունից ավելի ղեկավարներ, մշտապես արտահայտել է հասարակության ցավերն ու մտահոգությունները. նա ժողովրդի հետ պայքարել է ֆաշիզմի դեմ, ուրախությամբ արձանագրել հետպատերազմյան շրջանում հայորդիների ներգաղթը, անմասն չի մնացել մշակութային կյանքում տեղի ունեցող իրադարձություններից: 1959-ի դեկտեմբերից գործակալությունն ունենում է նաեւ իր առանձին, մասնագիտացված ֆոտոծառայությունը` «Ֆոտոխրոնիկա-ՀՀԳ» անվամբ, որ կարճ ժամանակում մեծ համբավ է ձեռք բերում: Հետագայում որոշվում է փոխել հնաբույր Հայաստանի հեռագրական գործակալություն անվանումը: Հայտարարվում է անվանափոխման մրցույթ: Ներկայացված ամենատարբեր առաջարկություններից ընտրվել է «Արմենպրես»-ը:
Իր գոյության տարիների ընթացքում գործակալությունը մշտապես աչքի է ընկել իր բարձր որակներով, ինչը փաստում են ոչ միայն տեղական, այլև օտարերկրյա առաջատար ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները: 2014 թվականին «Արմենպրես»-ը ստանձնեց Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիայի (BSANNA) նախագահությունը: Միաժամանակ, Հայաստանի պետական լրատվական գործակալությունը կարողացավ Երևանում պատվով ու բարձր մակարդակով կազմակերպել BSANNA-ի 7-րդ գագաթնաժողովը և ԱՊՀ երկրների պետական լրատվամիջոցների ղեկավարների խորհրդի 19-րդ նիստը:

«Арменпрессу» 96 лет: С 1918 года с Арменией
Старейшее информационное агентство Армении «Арменпресс» отмечает 96 лет со дня основания. Как любят говорить сотрудники агентства, этот «молодой старик» никогда не разочаровывал своих верных читателей за все долгие годы существования.  «Арменпресс» был и остается одним из тех выдаюшихся представителей армянского информационного поля, который постоянно обеспечивал проверенной и достоверной информацией.
18-го декабря – день основания «Арменпресс». В 1918 году именно в этот день на заседании парламента Армении был зарегистрирован акт о создании телеграфного агентства, что явилось огромным достижением для республики. По поводу создания информационного агентства был принят закон, обязывающий все государственные и общественные инстанции сообщать сведения агентству, причем было запрещено до этого передавать сведения частным лицам или другим агентам, а также перепечатка сведений в других изданиях и газетах в течение 48 часов. Первая официальная лента телетайпа была опубликована 15-го января 1919 года и включала 22 короткие новости. Это были сведения о буднях страны, о государствопостроении, о возникших в межнациональных отношениях определенных возмущений. «Армтелетайп-Армента-Арменпресс», за более, чем 90 лет своего существования, имел более 30 руководителей, всегда выражал проблемы и тревоги общества: вместе с народом боролся с фашизмом, с радостью документировал возвращение на родину диаспоры после войны, не отставал от культурных событий. С декабря 1959 года агентство заимело собственную специализированную фотослужбу, которая называлась «Фотохроника» и за короткое время приобрело большую славу. В дальнейшем было решено изменить название агентства, был объявлен конкурс, и среди представленных было выбрано имя «Арменпресс».
За долгие годы существования агентство всегда отличалось высоким качеством, о чем говорили не только местные, но и иностранные передовые СМИ.  В 2014 году  «Арменпресс» вступил в председательство Ассоциации национальных информационных агентств причерноморских стран (BSANNA), и в то же время армянское национальное информационное агентство сумело с честью принять в Ереване на высоком уровне 19-е заседание седьмого саммита  BSANNA и Совета информационных агентств стран СНГ.