«Արմենպրես»-ը 96 տարեկան է. 1918 թվականից Հայաստանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ամենահին լրատվական գործակալությունը` «Արմենպրես»-ը, նշում է հիմնադրման 96 ամյակը: Ինչպես սիրում են ասել գործակալության աշխատակիցները, այս «երիտասարդ ծերուկը», իր գոյության երկար ու ձիգ տարիների ընթացքում, երբեք չհիասթափեցրեց իր հավատարիմ ընթերողներին: «Արմենպրես»-ը եղել և մնում է հայկական լրատվության դաշտի այն ակնառու ներկայացուցիչներից մեկը, ով մշտապես իր ընթերցողներին ապահովել է ստույգ և հավաստի տեղեկատվությամբ:
Դեկտեմբերի 18-ն «Արմենպրես»-ի հիմնադրման օրն է: 1918թՀայաստանի Ազգային խորհրդի հենց այդ օրվա նիստի արձանագրությունում ազդարարվեց Հայաստանի նորանկախ պետության համար մեծ իրադարձություն հանդիսացող Հայաստանի հեռագրական գործակալության ծնունդը: Վերջինիս հիմնման վերաբերյալ առաջին օրենքի ընդունմամբ երկրի բոլոր պետական ու հասարակական հիմնարկները պարտավորվել են տեղեկություններ տալ գործակալությանը, ընդ որում` արգելվել է նախքան դրանք գործակալությանը հաղորդելը տալ մասնավոր անձանց կամ հաստատություններին, ինչպես նաեւ գործակալության հեռագրերի արտատպումն այլ հրատարակություններում` բաժանորդ թերթերում դրանց հրապարակումից հետո 48 ժամվա ընթացքում: Հայհեռագործի առաջին պաշտոնական հեռագրային ժապավենը, ինչպես եւ նախօրոք ծանուցվել է բաժանորդներին, թողարկվել է 1919թ. հունվարի 15-ին. այն ընդգրկել է 22 կարճ լուր: Դրանք ուշագրավ տեղեկություններ են հանրապետության առօրյայի, պետական շինարարության, ազգամիջյան փոխհարաբերություններում գլուխ բարձրացնող ներքին խժդժությունների մասին: «Հայհեռագործ-Արմենտա-Արմենպրես»-ն իր գոյության ավելի քան ինը տասնամյակների ընթացքում ունեցել է երեսունից ավելի ղեկավարներ, մշտապես արտահայտել է հասարակության ցավերն ու մտահոգությունները. նա ժողովրդի հետ պայքարել է ֆաշիզմի դեմ, ուրախությամբ արձանագրել հետպատերազմյան շրջանում հայորդիների ներգաղթը, անմասն չի մնացել մշակութային կյանքում տեղի ունեցող իրադարձություններից: 1959-ի դեկտեմբերից գործակալությունն ունենում է նաեւ իր առանձին, մասնագիտացված ֆոտոծառայությունը` «Ֆոտոխրոնիկա-ՀՀԳ» անվամբ, որ կարճ ժամանակում մեծ համբավ է ձեռք բերում: Հետագայում որոշվում է փոխել հնաբույր Հայաստանի հեռագրական գործակալություն անվանումը: Հայտարարվում է անվանափոխման մրցույթ: Ներկայացված ամենատարբեր առաջարկություններից ընտրվել է «Արմենպրես»-ը:
Իր գոյության տարիների ընթացքում գործակալությունը մշտապես աչքի է ընկել իր բարձր որակներով, ինչը փաստում են ոչ միայն տեղական, այլև օտարերկրյա առաջատար ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները: 2014 թվականին «Արմենպրես»-ը ստանձնեց Մերձսևծովյան երկրների ազգային լրատվական գործակալությունների ասոցիացիայի (BSANNA) նախագահությունը: Միաժամանակ, Հայաստանի պետական լրատվական գործակալությունը կարողացավ Երևանում պատվով ու բարձր մակարդակով կազմակերպել BSANNA-ի 7-րդ գագաթնաժողովը և ԱՊՀ երկրների պետական լրատվամիջոցների ղեկավարների խորհրդի 19-րդ նիստը:

YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS. The oldest news agency of Armenia "Armenpress" celebrates the 96th anniversary of its establishment. "Armenpress" was established on December 18. During the long years of its existence, this old, but at the same time young agency has never let its loyal readers down. “Armenpress” has always been and remains among those distinguished representatives of Armenian media, which constantly provide precise and trustworthy information to the readers.
In accordance with the decision of the National Council of the First Republic of Armenia a state agency - Armenian Telegraph Agency was created on this very day.
During over 90 years of its activity the Armenian Telegraph Agency has had more than thirty directors. "Armenian Telegraph Agency-Armenta-Armenpress" always reflected pains and interests of the society. Alongside with the people the agency fought against Fascism, gladly recorded the immigration of the Armenians during the post-war period, as well as touched upon the events of the cultural life. The agency has its separate professional photo-service since December, 1959, which became famous in a rather short period of time.
In accordance with the decision of the Government of the Republic of Armenia dated to January 22, 1998, currently "Armenpress" News Agency is acting as a Closed Joint Stock Company with its shares held by the Government of the Republic of Armenia. Daily news items are issued in Armenian, English and Russian. The agency has a rich information and photo archive, which is a unique source of information on Armenian and regional history.
"Armenpress" has a number of subscribers both in Armenia and foreign countries. Besides foreign mass media, among them are embassies, international organizations, banks, financial structures, analytical centers, institutes etc.
Among the partners of "Armenpress" are such leading agencies of the field as ITAR-TASS, Reuters, Xinhua, and many others, which are cooperating with "Armenpress" and exchanging information.