Ֆրանսուա Օլանդը մասնակցել է Փարիզում Louis Vuitton թանգարանի բացման արարողությանը
ՓԱՐԻԶ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի Բուլոնյան այգում տեղի է ունեցել Louis Vuitton թանգարանի բացման արարողությունը, որին մասնակցել է նաեւ Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով  BBC-ն, ապակեպատ թանգարանի հեղինակը ճարտարապետ Ֆրենկ Գերին է: Նրա գնահատմամբ, թանգարանը նման է ապակե խնձորի, որտեղ կան բազմաթիվ ցուցասրահներ: Թանգարանում նախատեսվում է կազմակերպել ժամանակակից արվեստի ցուցադրություններ, ինչպես նաեւ Louis Vuitton-ի սեփականատեր եւ Ֆրանսիայի ամենահարուստ մարդու` Բեռնար Առնոյի անձնական հավաքածուն, որտեղ ընդգրկված են Պաբլո Պիկսոյի, Հենրի Մուրի, Գերհարդ Ռիխտերի, Էնդի Ուորհոլի, Ագնես Մարտինի եւ 20-րդ դարի այլ հռչակավոր նկարիչների ստեղծագործությունները:
Թանգարանի կառուցման աշխատանքները տեւել են 13 տարի: Այդ ընթացքում 85-ամյա Գերին ստեղծել է 60 նախագիծ: Թանգարանի բարձրությունը 60 մետր է, այնտեղ կա 11 ցուցասրահ, կինոսրահ, դահլիճ` թատերական ներկայացումների, երաժշտական համերգների համար: Պաշտոնապես թանգարանը կգործի հոկտեմբերի 27-ից: Առաջին ցուցահանդեսը նվիրված է թանգարանի ճարտարապետին. կցուցադրվեն այն բոլոր 60 նախագծերը, որոնք ներկայացվել էին թանգարանի կառուցման համար: Շինարարական աշխատանքների համար Louis Vuitton հիմնադրամը ծախսել է 140 միլիոն եվրո: Թանգարանի ղեկավարությունը հույս ունի, որ այն տարեկան կունենա ավելի քան 700 հազար այցելու:

В Париже открылся музей Louis Vuitton
Президент Франции Франсуа Олланд торжественно открыл Музей современного искусства Фонда Louis Vuitton в Булонском лесу в Париже. Как сообшает Арменпресс со ссылкой на BBC, стеклянное здание музея создал архитектор Фрэнк Гери по заказу самого богатого человека Франции, владельца компании Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) и известного коллекционера Бернара Арно. По словам самого архитектора, здание музея похоже на стеклянное «облако», в которое «завернуто» пространство выставочных залов. В музее будут экспонироваться собрание фонда и личная коллекция Арно — искусство XX и XXI веков. Будут здесь проходить и выставки современных художников. Имя куратора музея пока неизвестно.
Работа над проектом продолжалась 13 лет. За это время 85-летний Гери создал 60 макетов, пока заказчик не оказался полностью удовлетворен результатом. Высота здания — 46 метров. В нем 11 выставочных залов, аудитории для кинопоказов и театральных постановок, музыкальных концертов, а также несколько террас, с которых открывается вид на Париж.
Музей официально откроется 27 октября, а в выходные 25-26 октября по нему водят экскурсии. Первая выставка в музее — дань Фрэнку Гери. Покажут все 60 макетов, созданных архитектором для Фонда LV.
В коллекции Фонда LV и лично Арно — работы Пабло Пикассо, Ива Кляйна, Генри Мура, Герхарда Рихтера, Жана-Мишеля Баскиа, Энди Уорхола, Джеффа Кунса, Агнес Мартин и многих других художников ХХ века.
Строительство обошлось в 140 миллионов евро. Руководство музея рассчитывает на 700 тысяч посетителей в год.