Էթյեն Մահչուփյանը նշանակվել է Թուրքիայի վարչապետի գլխավոր խորհրդական
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուն թուրքահայ լրագրող Էթյեն Մահչուփյանին նշանակել է իր գլխավոր խորհրդական: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական «Հաբերլեր» լրատվական կայքը:
Նշվում է, որ Դավութօղլուն եւ Մահչուփյանը ծանոթ են շատ վաղուց: Նրանք հաճախ հանդիպել են  դեռեւս այն ժամանակ, երբ Դավութօղլուն գլխավորում էր Թուրքիայի արտաքին գերատեսչությունը: Դավութօղլուն լրագրողներին հայտնել է, որ Մահչուփյանին իր գլխավոր խորհրդական է նշանակել նրա «մտավորական ինքնության» համար:
Էթյեն Մահչուփյանն այդ առնչությամբ հայտնել է, որ պաշտպանելու է Դավութօղլուին «ժողովրդավարության», «պետություն-հասարակություն», ինչպես նաեւ «փոքրամասնությունների» գծով գործերում, որով զբաղվում է:
Թուրքական կայքը նշում է, որ Էթյեն Մահչությանը Թուրքիայի Նախագահի եւ վարչապետի խորհրդականների մեջ առաջին «ոչ մահմեդական խորհրդականն է»:
Էթյեն Մահչուփյանը 1972 թվականին ավարտել է Ստամբուլի Բողազիջի (Բոսֆորի) համալսարանի քիմիական ճարտարագիտության ֆակուլտետը, այնուհետեւ` Անկարայի համալսարանի քաղաքագիտության ֆակուլտետը: Նա աշխատել է թուրքական «Ռադիկալ» եւ Ստամբուլի «Ակոս» թերթերում:

Этьен Махчупян назначен главным советником премьер-министра Турции
Премьер-министр Турции Ахмед Давутоглу назначил журналиста армянского происхождения ЭтьенаМахчупяна своим главным советником. Об этом, как  передает Арменпресс, сообщил  турецкий сайт «Хаберлер».
Сообщается, что Давутоглу  и  Махчупян знакомы давно. Они часто встречались еще в то время, когда Давутоглу был министром иностранных дел.  Премьер-министр сообщил журналистам, что назначил  Махчупяна своим главным советником за его «интеллектуальную идентичность».
Турецкий сайт отмечает, что  Махчупян является первым немусульманином среди  советников президента и премьер-министра Турции.
ЭтьенМахчупян  в 1972г. Окончил химико-инженерный факультет Стамбульского университета Богазиджи  (Босфорский), а затем – политологический факультет Анкарского университета. Работал в газетах  «Радикал» и стамбульской  «Акос».