Moody's-ը նվազեցրել է Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսությունը («Ba2 կայուն» վարկանիշ)  շարունակելու է կրել Ռուսաստանի (Baa1 բացասական) տնտեսական դանդաղեցման բացասական ազդեցությունը` պայմանավորված երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի հանգամանքով: Այս մասին նշված է Moody's Investors Service վարկանիշավորող կազմակերպության հրապարակած զեկույցում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` 2014 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանից արտահանման և երկիր դրամական փոխանցումների սպասվածից ավելի  անկումից հետո Moody's-ը վերանայել է Հայաստանի տնտեսական աճի կանխատեսումը 2014 թվականի համար. այն սահմանվել է  2,1, իսկ 2015 թ. համար 2,3 տոկոս, այնինչ նախորդ զեկույցում կանխատեսվել էր, համապատասխանաբար, 3,2 և 3,6 տոկոս: Վերանայված ցուցիչները հիմնված են Ռուսաստանի տնտեսության վերաբերյալ նոր կանխատեսման վրա:
Չնայած դրան, Հայաստանի վարկունակությունը պահպանում է Ba2 (կայուն) կանխատեսումը` շնորհիվ մակրոտնտեսական կայունության և պահպանողական հարկաբյուջետային քաղաքականության:
Moody's-ը նշել  է  Ռուսաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի արդյունքում Հայաստանի համար հնարավոր ռիսկերը: Ռուսաստանին է բաժին ընկնում Հայաստան ներկրման և երկրից արտահանման ընդհանուր ծավալի մոտ մեկ քառորդը. 2008-2012 թթ. Հայաստան ընդհանուր օտարերկյա ուղղակի ներդրումների գրեթե 45 տոկոսը, իսկ դրամական փոխանցումների 90 տոկոսը կատարվել են Ռուսաստանից: Հայաստանի ՀՆԱ-ի չափի 15 տոկոսը կազմող դրամական փոխանցումների կտրուկ նվազումը կարող է տնտեսական վիճակի վատթարացման պատճառ դառնալ:
Նշվում է, որ Հայաստանի վարկանիշը կարող է բարձրանալ, եթե երկրում իրականացվող կառուցվածքային բարեփոխումները հանգեցնեն տնտեսության առավել հավասարակշռված աճի:

Moody's понизил прогноз роста ВВП Армении
Экономика Армении (с рейтингом «Ba2 стабильный») продолжит испытывать на себе неблагоприятное влияние экономического спада в России, что обусловлено с тесными экономическими связями между двумя странами. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в докладе рейтинговой организации Moody's Investors Service.
Согласно докладу, Учитывая более резкое сокращение чистого экспорта, чем ожидалось, и замедление притока денежных переводов за первое полугодие, Moody's пересмотрел прогноз роста экономики Армении в сторону понижения с 3,2% до 2,1% на 2014 год и с 3,6% до 2,3% на 2015 год.
Сокращение чистого экспорта и замедление денежных переводов за первое полугодие 2014 года подчёркивает уязвимость армянской экономики от торговых и финансовых рисков России, а также дальнейших рисков, связанных с санкциями США и ЕС.
Тем не менее авторы доклада считают, что приверженность правительства страны макроэкономической стабильности и консервативной налогово-бюджетной политике способствуют стабильности рейтинга Армении.
Moody's отмечает, что Армения напрямую и косвенно зависит от России. Так, на долю России приходится четверть экспорта и импорта Армении, 45% прямых иностранных инвестиций с 2008-2012 гг. и около 90% денежных переводов.
Резкое замедление потока денежных переводов, которые составляют 15% от ВВП страны, а также снижение притока ПИИ может привести  к негативному рейтинговому давлению при условии продолжающегося ухудшения фискальных и внешних буферов.
Однако, рейтинг Армении остаётся стабильным благодаря разумной фискальной  политике правительства и макроэкономической стабильности, которая смягчает риски, связанные с внешними шокам, а также снижает уязвимость к изменениям мировых цен на энергетические, продовольственные и сырьевые товары.