Վրաստանի նախագահն ու վարչապետն անհանգստացած են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակով
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի իշխանությունները վստահ են, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն ընդհանուր լեզու կգտնեն և համաձայնության կգան։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Грузия online-ը, մեկնաբանելով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը` օգոստոսի 4-ին նման հայտարարություն է արել Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին:
«Վրաստանի իշխանությունը մտահոգված է մեր երկու եղբայրական պետությունների միջև ստեղծված իրավիճակով: Ցանկանում եմ միանալ տարածաշրջանում իրավիճակի սրացումը կանխելուն ուղղված կոչերին: Դա մեծ նշանակություն ունի ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի, այնպես էլ տարածաշրջանի համար: Տարածաշրջանի կայունությունը բոլորիս է պետք: Երկու երկրների միջև երկխոսությունը պետք է վերականգնվի, և ես վստահ եմ, որ նրանք ընդհանուր լեզու կգտնեն»,- ասել է նախագահը:
Հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող լարվածությանն է անդրադարձել նաեւ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը հրադադարի կհասնեն, և տարածաշրջանում կիշխի խաղաղությունը:
«Մենք ուշադրությամբ և անհանգստությամբ հետևում ենք հարևան երկրներում ծավալվող իրադարձություններին: Ես հույս ունեմ և վստահ եմ, որ նրանք կկարողանան համաձայնության գալ, և տարածաշրջանում կիշխի խաղաղությունը: Դա շատ կարևոր է», -ասել է վարչապետը:
Հուլիսի 28-ից մինչև օգոստոսի 3-ը ադրբեջանական բանակը հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբերհատվածներում իրականացրել է հետախուզադիվերսիոն գործողության 5-ից ավելի փորձ, որոնցիցյուրաքանչյուրում ստանալով արժանի հակահարված` բազմաթիվ կորուստներով հետ է շպրտվել իրելման դիրքերը: Ընդհանուր առմամբ ադրբեջանական բանակը հակամարտ զորքերի շփման գծիտարբեր հատվածներում տվել է առնվազն 25 զոհ և 30-ից ավելի վիրավորներ: Նույնժամանակահատվածում Արցախի պաշտպանության բանակի կորուստների թիվը կազմել է 5 զոհ, 7վիրավոր:

Georgian President and Prime Minister are concerned about situation on Armenian-Azerbaijani border
YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. Georgian authorities are confident that Armenia and Azerbaijan will find a common language and will come to an agreement. As reports "Armenpress", citing Грузия online, commenting on the situation in Nagorno-Karabakh, on August 4, this statement was made by the President of Georgia Giorgi Margvelashvili.
"The Georgian authorities are concerned about the situation between our two brotherly countries. I would like to join the calls for preventing the escalation of the situation in the region. It has great significance as for Armenia and Azerbaijan, as well as for the region. Stability in the region is necessary for all of us. The dialogue between the two countries should be restored, and I'm sure they will find a common language, "- noted the President.
Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili reflected on the current tension on the Armenian - Azerbaijani  border. He expressed hope that Azerbaijan and Armenia will reach ceasefire and peace will rule over the region.
“With great attention and concern we follow the developments in the neighboring countries. I hope and I am confident that they will soon reach an agreement and peace will rule over the region. It is very important," – said Prime Minister.