ԱՄՆ պետդեպն արձագանքել է Սենատի հանձնաժողովի Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունմանը
ՎԱՇԻՆԳԹՈՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղարությունն արձագանքել է ապրիլի 10-ին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստը դատապարտող բանաձևի ընդունմանը: «Մենք ճանաչում ենք, հստակորեն ճանաչում ենք պատմական փաստը և սգում 1.5 միլիոն հայերի կորուստը, ովքեր Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին տեղահանվել եւ սպանվել են ենթարվել: Այս զարհուրելի իրադարձությունները հանգեցրել են 20-րդ դարի վատթարագույն վայրագություններից մեկին, և Միացյալ Նահանգները ընդունում է, որ այդ իրադարձությունները շարունակում են մեծ ցավ պատճառել հայ ժողովրդին և զոհերի ժառանգներին, ինչպես նաև մեզ բոլորիս, ովքեր կիսում են համամարդկային հիմնարար արժեքները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի խոսնակ Ջեն Փսակին` պատասխանելով լրագրողի հարցին:
Միացյալ Նահանգների Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը ապրիլի 10-ի երեկոյան 12 կողմ և 5 դեմ ձայներով ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև: Այն կոչ է անում ԱՄՆ նախագահի վարչակազմին և նախագահին ապրիլի 24-ը ճանաչել 1915 թվականի ցեղասպանության ոգեկոչման օր: ԱՄՆ պետդեպի հարցուպատասխանի ժամանակ լրագրողները խնդրել էին Փսակիին ներկայացնել կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումը հարցի վերաբերյալ` միաժամանակ հիշեցնելով Բարաք Օբամայի չկատարած խոստման մասին, որ նախագահ ընտրվելուց հետո ինքը կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: «Ես գիտեմ, որ նախագահի թեկնածու եղած ժամանակ Օբաման իր անձնական տեսակետն է ունեցել այս հարցի շուրջ, որը իրականում նշվում էր նաև անցած տարի Սպիտակ տան տարածած հայտարարության մեջ: Համոզված եմ նոր հայտարարություններ կլինեն այս ամսվա վերջին»,- պատասխանել է Փսակին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը: Փսակին նշել է, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է աշխատանքները երկու երկրների հետ` հորդորելով համատեղ աշխատել պատմական փաստերի լիակատար, ազնիվ և արդարացի ընդունման շուրջ, որը կնպաստի ողջ Կովկասի տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը և բարգավաճմանը:
Հայոց ցեղասպանության բանաձևը ներկայացրել էին Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը և սենատոր Մարկ Քըրքը ապրիլի 3-ին: Այն կոչ է անում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային աջակցել հայ-թուրքական կայուն և կառուցողական հարաբերությունների հաստատմանը` հիմնված Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստի և ճշմարտության ճանաչման վրա:

Реакция Госдепартамента США на резолюцию комиссии Сената, осуждающую Геноцид армян
Госдепартамент США отреагировал на принятую 10 апреля комиссией внешних отношений Сената резолюцию, осуждающую факт Геноцида армян. «Мы признаем, четко признаем исторический факт и скорбим в связи с гибелью 1,5 миллионов армян, которые в последние дни Османской империи были депортированы и подвергались убийству. Эти ужасные события стали одним из самых варварских преступлений 20 века и Соединенные Штаты признают, что эти события продолжают причинять огромную боль армянскому народу и потомкам погибших, а также всем нам, которые разделяют основополагающие общечеловеческие ценности», - заявила пресс-секретарь Госдепартамента США Джен Псаки, отвечая на вопрос журналиста.
Комиссия внешних отношений Сената США вечером 10 апреля приняла резолюцию об осуждении факта Геноцида армян. Резолюция была принята 12 голосами «за» и 5 «против».
Резолюция также призывает администрацию и президента США объявить 24 апреля 2014 года Днем памяти жертв Геноцида армян.
Как сообщает Арменпресс, в ходе бриффинга в Госдепе журналисты попросили г-жу Псаки представить официальную позицию правительства по этому вопросу, напомнив также о предвыборном обещании Барак Обамы признать после избрания президентом США Геноцид армян. «Я знаю, что, будучи кандидатом в президенты, Обама имел свое личное мнение по этому вопросу, которое было отмечено и заявлении Белого дома, распространенном в прошлом году. Уверена, что новые заявления будут в конце этого месяца», - сказала Паски.
Речь шла также о нормализации отношений между Арменией и Турцией. Пресс-секретарь отметила, что США продолжают работать с двумя странами, призывая их совместно работать над полноценным, честным и справедливым принятием исторических фактов, что будет способствовать установлению стабильности и процветанию всего региона.
Резолюцию представили председатель комиссии внешних отношений Сената США Роберт Менендес и сенатор Марк Кирк 3 апреля. Она призывает  президента США содействовать установлению стабильных и конструктивных армяно-турецких отношений, основанных на признании Турцией факта и истины Геноцида армян.