Սթիվեն Սփիլբերգի հիմնադրամը տեղեկություններ է հավաքում Հայոց Ցեղասպանության ժամանակ փրկվածների մասին
Սթիվեն Սփիլբերգի հիմնադրամը տեղեկություններ է հավաքում Հայոց
Ցեղասպանության ժամանակ փրկվածների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեգենդար ամերիկացի ռեժիսոր Սթիվեն Սփիլբերգի հիմնադրած «Շոա հիմնադրամը» փաստեր կհավաքի Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին գրում է «Ռեգնում» գործակալությունը` վկայակոչելով Telegram.com կայքը, որին Սփիլբերգը տվել է հեռախոսային հարցազրույց և ներկայացրել իր ապագա ծրագրերը:
«Շոա հիմնադրամը» ստեղծվել է 1994 թվականին` գրավոր վկայությունների, փաստաթղթերի, Հոլոքոստից փրկված հույների, «Եհովայի վկաների»,  համասեռամոլների, ազատական-պրոգրեսիստների, քաղբանտարկյալների, պատանդների հարցազրույցների հավաքման և պահպանման նպատակով:
2006 թվականից հիմնադրամը տեղակայվում է Լոս Անջելեսի Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի տարածքում: 2014-ին կազմակերպության 20-ամյակի առթիվ որոշում ընդունվեց ընդլայնել հիմնադրամի գործունեությունը և սկսել հավաքել ձայնագրություններ և հարցազրույցներ Հայաստանում, Կամբոջայում և Ռուանդայում եղած ցեղասպանություններից փրկվածների հետ:
Հիմնադրամի ստեղծման գաղափարը Սփիլբերգի մոտ առաջացավ օսկարակիր «Շինդլերի ցուցակի» ստեղծման ժամանակ: Կազմակերպության ստեղծման միջոցները վերցվել էին այն եկամտից, որ ստացվել էր ֆիլմի համաշխարհային վարձույթի ընթացքում:

Фонд Стивена Спилберга начинает сбор информации о спасшихся во время Геноцида армян
Основанный легендарным американским режиссеромСтивеном Спилбергом"Фонд Шоа" будет собирать свидетельства о Геноциде армян в Османской империи, пишет издание Telegram.com, которому Спилберг дал телефонное интервью и с которым поделился своими планами на будущее. Об этом сообщает АрменпресссоссылкойнаИА REGNUM.
"Фонд Шоа" был основан режиссером в 1994 году с целью сбора и хранения письменных свидетельств, документов, интервью с выжившими во времяХолокостаевреями, "свидетелями Иеговы", гомосексуалистами, либерал-прогрессистами, политзаключенными, лицами, побывавшими в заложниках и так далее. С 2006 года фонд базируется на территории Университета Южной Калифорнии в Лос-Анджелесе. В 2014 году в связи с 20-летием организации было принято решение расширить деятельность фонда и начать сбор записей и интервью с людьми, выжившими во время геноцидов в Армении, Камбодже и Руанде.
Отметим, что идея создания такого фонда пришла к Спилбергу в процессе работы над оскароносным "Списком Шиндлера". Средства на создание организации были взяты из прибыли, полученной в рамках мирового проката фильма.