Թուրք լինելն անտանելի ամոթ է. թուրք բանաստեղծ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք բանաստեղծ Սերքան Էնգինը Paper Boats of Poetry կայքում հրապարակած հոդվածում գրել է, որ իր համար թուրք լինելն անտանելի ամոթ է, քանի որ թուրքերի նախնիներն են իրականացրել Հայոց ցեղասպանությունը:
«Արմենպրես»-ը որոշ կրճատումներով ներկայացնում է Սերքան Էնգինի` «Անտանելի ամոթ է թուրք լինելը» հոդվածը:
«Իմ մայրը թուրք է, սակայն, ես ինձ լազ եմ համարում, ինչպես իմ հոր նախնիները, քանի որ ես ամաչում եմ իմ մորական կողմից: Ես հրաժարվում եմ ինձ թուրք համարել, քանի որ իմ թուրք նախնիները Օսմանյան կայսրության օրոք եղել են Ցեղասպանություն իրականացնողները: Մեկ եւ կես միլիոն հայեր դաժանորեն սպանվել են թուրքերի եւ քրդերի կողմից: Թուրքերը եւ քրդերը սպանել են իրենց հարեւաններին, բռնաբարել փոքրիկ աղջիկներին, ողջ-ողջ այրել երեխաներին եւ առեւանգել նրանց գումարն ու ունեցվածքը: Հազարավոր ասորիներ եւս Ցեղասպանության ժամանակ Օսմանյան կառավարության կողմից սպանվել են իրենց հայրենիքում, ինչպես հայերը:
Հայերի հանդեպ սարսափելի Ցեղասպանություն է իրագործվել: Որպես Թուրքիայի որդի` ես ընդունում եմ Հայոց ցեղասպանությունը եւ ամաչում եմ իմ մոր նախնիների պատճառով: Սա ամոթալի է Թուրքիայի պատմության, ինչպես նաեւ թուրք ժողովուրդի համար: Չնայած անձնապես չեմ մասնակցել այդ բռնություններին, ես մարդկության անունից ներողություն եմ խնդրում բոլոր հայ զոհերից եւ խոնարհվում ձեր ցավի առաջ:
Ցավոք, Թուրքիայի մասնակցությամբ սա միակ Ցեղասպանությունը չէ: 1919-ին 353 հազար Պոնտոսի հույներ դաժանաբար սպանվել են Անատոլիայում Մուստաֆա Քեմալի հրամանով, ով հետագայում դարձավ Թուրքիայի հանրապետության հիմնադիրը: Այս հանրապետությունը նախկին ռասիստական «Միություն եւ առաջադիմություն» կոմիտեի շարունակությունն է, քանի որ միեւնույն գաղափարախոսությունն ունի»:

Быть турком невыносимо стыдно: турецкий поэт
Турецкий поэт Серкан Энгин в статье, размещенной на сайте Paper Boats of Poetry, пишет, чтобы для него быть турком – непереносимо, поскольку предки турок осуществили Геноцид армян.
Арменпресс с некоторыми сокращениями приводит текст статьи Серкана Энгина «Непереносимо стыдно быть турком».
«Моя мать – турчанка, однако я считаю себя лазом, как и предки моего отца, поскольку стыжусь своей родни с материнской стороны. Я отказываюсь признавать себя турком, поскольку мои предки по этой линии во времена Османской империи осуществили Геноцид армян. Полтора миллиона армян были жестоко убиты турками и курдами. Турки и курды убивали своих соседей, насиловали маленьких девочек, сжигали заживо детей и присвоили их сбережения и имущество. Тысячи ассирийцев во времена Османской империи, как армяне,  были убиты у себя на родине.
В отношении армян был совершен страшный геноцид. Как сын Турции, я признаю Геноцид армян и стыжусь предков моей матери. Это постыдная страница истории Турции и турецкого народа. Хотя я сам не участвовал в этих насилиях, но от имени человечества прошу прощения у всех армянских жертв и преклоняю голову перед их страданиями.
К сожалению, это не единственный геноцил с участием турок. В 1919 году в Анатолии по приказу Мустафы Кемаля, который потом стал основателем Турецкой Республики, были жестоко убиты 353 тысяч понтийских греков. Эта Республика – продолжение бывшего расистского комитета «Союз и прогресс», поскольку имеет ту же идеологию».