Հայաստանն ավելի գրավիչ է դառնում առևտրի համաշխարհային դերակատարների համար. A.T. Kearney
ԵՐԵՎԱՆ, ՀՈՒՆԻՍԻ 14, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային մանրածախ առևտրի զարգացման ինդեքսով Հայաստանը 10-րդ տեղն է զբաղեցում A.T. Kearney խորհրդատվական ընկերության ամենամյա վարկանիշային աղյուսակում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`աղյուսակում ներկայացվում են մանրածախ առևտրի ոլորտում ներդրումներ կատարելու համար ամենահեռանկարային երկրները։
A.T. Kearney խորհրդատվական ընկերությունը ներկայացրել է ամենամյա Global Retail Development Index 2013 վարկանիշային աղյուսակը: Աղյուսակում ներառված են մանրածախ առևտրի ոլորտում ներդրումներ կատարելու համար ամենահեռանկարային երկրները։ Վարկանիշային աղյուսակի առաջին տասը հորիզոնականում են Բրազիլիան, Չիլին, Ուրուգվայը, Չինաստանը, ԱՄԷ-ն, Թուրքիան, Մոնղոլիան, Վրաստանը, Քուվեյթը և Հայաստանը: Ռուսաստանը 23-րդ հորիզոնականում է, Ադրբեջանը` 29-րդ:
Ըստ ընկերության` Հայաստանում աճող եկամուտները և  բարելավված կենսամակարդակը հող են նախապատրաստել մանրածախ առևտրի աճի համար: Նշվում է, որ Հայաստանի կառավարությունը պաշտոնապես ողջունում է օտարերկրյա ներդրումները, իսկ համաշխարհային ցուցանիշերը Հայաստանը դասում են գործարարություն ծավալելու համար նպաստավոր երկրների շարքում:
«Կենտրոնական Ասիայի և Արևմտյան Եվրոպային տնտեսական «նորեկները», ինչպիսիք են Թուրքիայի և Ռուսաստանի շուկաները, բարելավել են իրենց դիրքերը, իսկ փոքր «ադամանդները», ինչպիսին է նաև Հայաստանը, ավելի գրավիչ են դառնում համաշխարհային դերակատարների համար»,- նշվում է A.T. Kearney-ի պաշտոնական կայքում:
Որպես առևտրի աճի մարտահրավերներ առանձնացվում են երկրի փոքր բնակչությունը (մոտ 3 մլն), Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ փակ սահմանների պատճառով աշխարհագրական մեկուսացվածությունը, համեմատաբար ցածր տարեկան ՀՆԱ-ն, ինչպես նաև թե պաշտոնական, թե առեւտրային ոլորտներում կոռուպցիայի առկայությունը:
Հայաստանի մանրածախ առեւտրի ոլորտում գերակշռում են տեղական դերակատարները, իսկ կազմակերպված մանրածախ առևտուրն ընդգրկում է ընդհանուր վաճառքի միայն 10-12 տոկոսը:
«Օտարերկրյա ներդրողները զարգացման զգալի տեղ ունեն, իսկ սուպերմարկետների և մթերային խանութների ցանցերն աստիճանաբար փոխարինում են բացօթյա շուկաները և փողոցներում առևտրով զբաղվողներին»,- նկատում է կայքը:
2012-ին Հայաստանում գերթե կրկնապատկվել է պարենային խանութների թիվը, իսկ այս տարի դրանք նպատակադրվել են  ընդլայնվել փոքր ձևաչափերով: Սուպերմարկետների հատվածն աճել և ավելի համախմբված է դարձել վերջին տարիներին: Տեղական Star սուպերմարկետների ցանցը ձեռք է բերել Fresh ցանցը, իսկ «Երեւան Սիթի» սուպերմակերտների ցանցն ընդլայնվել է դեպի ծայրամասեր և այժմ տիրապետում է Հայաստանում կատարվող մանրածախ վաճառքի զգալի մասին: Ֆրանսիական Carrefour հիպերմարկետների ցանցը նախատեսում է մինչև 2013 թվականի վերջ մուտք գործել հայաստանյան շուկա, սակայն մինչ այդ միջազգային առևտրային ընկերությունները փոքր ներկայություն կունենան շուկայում:
«Դալմա Մոլլը, որը բացվեց 2012-ին, առաջին արեւմտյան ոճի մոլն է Հայաստանում, որտեղ ներկայացված են 24 միջազգային բրենդներ: Եւս 20 նոր բրենդներ այստեղ կներկայացվեն», եզրափակվում է Հայաստանին վերաբերող հատվածը:

YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS: Armenia has the 10th position with Global Retail Development Index in the annual table formed by A.T. Kearney consulting company. “Armenpress” reports that in the first ten positions besides Armenia were included Brazil, Uriguay, Chile, China, Turkey, Mongolia, Georgia and Kuwait. Russia is in the 23th position, Azerbaijan -29th.
In the report is said: “Rising incomes and improved living standards in Armenia (10th) have paved the way for retail growth. Armenia's government officially welcomes foreign investment, and several global indices rank it as a strong place to do business. There are challenges, however, including a small population (about 3 million), geographical isolation due to closed borders with Turkey and Azerbaijan, a relatively low per capita GDP of about $5,600, and corruption in both the official and commercial spheres.
Armenia's retail sector is still dominated by local players, and organized retail comprises only 10 to 12 percent of total sales, so foreign investors have significant room for development as supermarkets and grocery chains gradually replace open-air bazaars and street vendors.
Local grocers nearly doubled their number of stores in 2012; this year, they are focusing on expanding in smaller formats. The supermarket segment has grown and consolidated in recent years. Local retailer Star acquired the Fresh and Yerevan City chains, continuing its expansion into suburban areas and now accounting for half of modern retail sales in Armenia. Carrefour plans to enter the market by the end of 2013, but until then international grocers will have little presence in the market.
The Dalma Garden Mall, which opened in 2012, is Armenia's first Western-style shopping mall and the country's biggest retail area, with 24 international brands and plans to add 20 more. International retailers that entered the market in Dalma Garden include Gap, Zara, Bershka, Marks & Spencer, Stradivarius, Pull & Bear, Topshop, Accessorize, and New Yorker”.