Բանակցություններ են տարվում, որպեսզի ռուսական կողմը ևս մասնակցի գազի գնի սուբսիդավորմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է բանակցությունները «Գազպրոմ»-ի հետ` գազի գինը հնարավորինս մեղմելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին մայիսի 23-ին ՀՀ Ազգային Ժողովում գազի գնի շուրջ անցկացվող քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Գազի սակագնի բարձրացման քննարկմանը բացի պատգամավորներից մասնակցում են նաև ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը եւ կառավարության այլ անդամներ:
Ըստ Մովսիսյանի, այն գինը, որը բանակցությունների սկզբում թելադրում էր ռուսական կողմը, բավական բարձր է եղել: «Այն տարածաշրջանի երկրների համեմատ բարձր չէր, սակայն Հայաստանի տնտեսության համար բավական բարձր էր: Բանակցությունները շարունակվում են, ամենայն հավանականությամբ խնդիրը կլուծվի այնպես, որ մեր բյուջեի վրա լրացուցիչ բեռ չավելանա»,- ասաց նախարարը:
Նրա խոսքով`անընդհատ հարց է հնչում՝ արդյոք մեր երկիրը չի կարող իրանական գազատարն օգտագործել որպես այլընտրանքային և գազը ներկրել Իրանից: «Հայտարարում եմ, որ Իրան-Հայաստան գազատարի տրամաչափը հնարավորություն է տալիս տարեկան 2.3-2.4 մլրդ խմ գազ ներկրել, այն դեպքում, երբ մեր տարեկան պահանջարկի ծավալը կազմում է 1.7 մլրդ խմ»,- հայտարարեց նախարարը` ավելացնելով, որ գազատարն ամբողջովին հնարավորություն է տալիս բավարարել Հայաստանի ներքին պահանջարկը ու դեռ մի բան էլ ավելի: Սակայն, միաժամանակ, նախարարի տեղեկացմամբ, Իրանն այսօր բավականին բարձր՝ 335 դոլարով է գազը վաճառում Թուրքիային, հաջորդ տարի այդ գինը կհասնի 440 դոլարի, հետևաբար դժվար է ակնկալել, որ Իրանը մեր երկրին ռուսականից ցածր գնով գազ կմատակարարի: Արմեն Մովսիսյանի կարծիքով` իրանական գազը ռուսականին այլընտրանք դիտարկել հնարավոր չէ:
«Միակ տարբերակը ռուսական գազ ստանալն է, պայմանով, որ ռուսական կողմը մասնակցի գազի գնի սուբսիդավորմանն այնպես, որ պետական բյուջեում լրացուցիչ ծախսեր չառաջանան: Ներկայում այդ հարցի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են»,- ասաց նախարարը:
Նա նշեց, որ ՀՀ կառավարության կողմից գազի գնի սուբսիդավորումը կատարվելու է սահմանի վրա, իսկ սոցիալապես անապահովների համար այն սուբսիդավորվելու է առանձին:
Ի դեպ` մի խումբ հասարակական կազմակերպություններ ու ակտիվիստներ գազի թանկացման դեմ բողոքի ակցիա են կազմակերպել Ազգային ժողովի մուտքի մոտ:
Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն արդեն ավարտվել է գազի նոր սակագնի վերաբերյալ ամբողջական վերանայումները, որոնց արդյունքում նախնական որոշում է կայացվել 1 խորանարդ մետր գազի դիմաց որպես նոր գին սահմանել 156 դրամ՝ ներառյալ ավելացված արժեքի հարկը: Սպասվում է, որ էլեկտրաէներգիան կթանկանա մոտավորապես 7-8 դրամով:
«ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունը դիմել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով` առաջարկելով գազի սակագինը 132 000 դրամից բարձրացնել 221 000 դրամի: Առաջարկվում էր ամսական մինչև 10 հազար նորմալ խորանարդ մետր սպառում ունեցող սպառողներին (բաժանորդներին) վաճառվող յուրաքանչյուր հազար նորմալ խորանարդ մետր բնական գազի` գործող սակագինը 132 000 դրամ, դարձնել 221 000 դրամ, ներառյալ ԱԱՀ: Հանձնաժողովն սկսել է սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագների վերանայման գործընթաց:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պաշտոնական նամակով դիմել էր ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանին, որի համաձայն` ՀՀ կառավարությունը երեսուն տոկոսով սուբսիդավորելու է գազի սակագինը:

Ведутся переговоры, чтобы российская сторона тоже приняла участие в субсидировании цены на газ
Правительство Армении продолжает переговоры с компанией «Газпром» для возможного смягчения цены на газ. Как сообщает Арменпресс, 23 мая в ходе обсуждения в Национальном Собрании Армении вокруг цены на газ об этом сказал министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян. В обсуждении, кроме депутатов НС, принимают также участие председатель НС Овик Абрамян, премьер-министр Тигран Саркисян, председатель Комиссии по регулированию общественных услуг Роберт Назарян, другие члены правительства.
По словам министра, цена, которую предлагала в начале переговоров российская сторона, была высокой. «Она не была высокой по сравнению цены в регионе, однако для экономики Армении была довольно высокой. Переговоры продолжаются, по всей вероятности, вопрос будет решен таким образом, чтобы на наш бюджет не был добавлен дополнительный груз», - сказал Мовсисян.
По его словам, постоянно звучит вопрос, не может ли наша страна использовать иранский газопровод в качестве альтернативы и импортировать газ из Ирана.
«Заявляю, что диаметр газопровода Иран-Армения позволяет импортировать 2,3-2,4 млрд. кубометров газа в год. Это в том случае, когда объем нашей годовой потребности составляет 1,7 млрд. кубометров в год», - сказал министр, добавив, что газопровод позволяет полностью удовлетворить внутренний спрос Армении, и даже больше этого.
Однако, вместе с тем, по словам Мовсисяна, Иран сегодня продает газ Турции по довольно высокой цене – 335 долларов. В следующем году эта цена достигнет 440 долларов. Следовательно, трудно ожидать, что Иран предоставит Армении газ по более низкой цене, чем Россия. По мнению министра, невозможно рассматривать иранский газ, как альтернативу российскому.
«Единственным вариантом остается получение российского газа, с условием, чтобы российская сторона принимала участие в субсидировании цены на газ так, чтобы на госбюджет не добавился дополнительный груз. На данный момент продолжаются переговоры вокруг этого вопроса», - сказал министр.
Он отметил, что субсидирование газа со стороны правительства будет происходить на границе, а для социально необеспеченных семей будет отдельное субсидирование.
Кстати, группа общественных организаций и активистов проводит акцию протеста против подорожания цены на газ.
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении получила заявку на пересмотр тарифа на газ 14 мая. Учитывая то обстоятельство, что правительство будет субсидировать его стоимость на 30%, комиссия посчитала обоснованным установить тариф на 1 кубометр газа для населения в 156 драмов. Ожидается, что электроэнергия подорожает, примерно, на 7-8 драмов.
Компания «АрмРосгазпром» обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг Армении, предложив повысить тариф на газ со 132 000 драмов до 221 000.