Ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցումը շարունակում է մնալ ՀՀ կառավարության օրակարգում. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցման հարցը ՀՀ կառավարության այսօրվա օրակարգում է, որի շուրջ սկզբունքային պայմանավորվածություն է ամրագրվել ՌԴ նախագահի` Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակներում ստորագրված միջկառավարական համաձայնագրերով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` ռուսական հայտնի «ԻՏԱՌ ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով դիտարկմանը, թե խոսակցություններ կան, որ ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցման նախագիծը կարող է կասեցվել, Նալբանդյանն ընդգծել է, որ ընդամենը երկու շաբաթ առաջ Երեւանում «Ռոսատոմ» ընկերության ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոյի հետ քննարկվել են ատոմային էներգետիկայի ոլորտում փոխգործակցության հարցեր:
Նախարարը նաեւ ընդգծել է, որ ներկայում Հայաստանում գործող Մեծամորի ատոմակայանը պարբերաբար հզորացվում է, ու այդ պարագայում Հայաստանին մեծապես աջակցում է Ռուսաստանի Դաշնությունը:
Պատասխանելով Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ Աբխազիայի տարածքով երկաթուղային հաղորդակցության անցկացման հնարավորությունների մասին հարցին` Նալբանդյանն ասել է, որ Հայաստանը մեկ անգամ չէ, որ խոսել է Աբխազիայի տարածքով երկաթուղու վերագործարկման վերականգնման հարցում իր շահագրգռության մասին: «Մենք դա ոչ միայն կողջունենք, այլեւ կաջակցենք այդ գաղափարի իրագործմանը»,-շեշտել է նախարարը:
Ռուսական լրատվամիջոցի ներկայացուցիչը հետաքրքրվել է նաեւ Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման ընթացքով: Նալբանդյանն ի պատասխան ընդգծել է, որ այս հարցը ՀՀ կառավարության 2012-2017թթ ծրագրերում է ներառված` ելնելով հաղորդակցության ուղիները դիվերսիֆիկացնելու անհրաժեշտությունից:  Նախագծի շուրջ աշխատանքներն այս պահին մշակման փուլում են, հստակեցվում են տեխնիկական չափորոշիչները: Այս գործընթացին աջակցում է նաեւ Հարավկովկասյան երկաթուղու դուստր ձեռնարկություն «Ռուսական երկաթուղիները»:

Строительство нового атомного энергоблока остается в повестке правительства Армении – глава МИД Армении
Строительство нового атомного энергоблока остается в повестке правительства
Армении – глава МИД Армении
В повестке правительства Армении стоит вопрос строительства новых энергоблоков Мецаморской атомной электростанции, принципиальная договорённость по которому была закреплена межправительственным соглашением в ходе государственного визита президента России в Ереван. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в интервью известному российскому информагентству ИТАР-ТАСС.
Отвечая на вопрос о том, что муссируются слухи, что проект строительства нового энергоблока Армянской АЭС может быть прекращен, Налбандян подчеркнул: «Две недели назад в Ереване обсуждались вопросы сотрудничества в области атомной энергетики с главой «Росатома» С.В.Кириенко».
Глава МИД Армении также отметил, что вопрос взаимодействия в области энергетики в целом, и по части атомной, является важной составляющей армяно-российского экономического сотрудничества. «Наши энергетики успешно взаимодействуют в вопросах эксплуатации Мецаморской АЭС, которая была перезапущена и сегодня функционирует благодаря непосредственному содействию российской стороны», - сказал Налбандян.
Отвечая на вопрос о возможности восстановления железнодорожного сообщения Армении с Россией через Абхазию, Эдвард Налбандян сказал: «Мы не раз отмечали нашу заинтересованность в возобновлении железнодорожного сообщения через Абхазию. Так что если вопрос сдвинется с места, мы будем не только приветствовать, но и приложим усилия для его реализации».
Корреспондент российского информагентства поинтересовался также проектом железной дороги из Армении в Иран. В ответ Налбандян подчеркнул, что вопрос строительства железнодорожной линии Ереван-Мегри включён в программу правительства Армении на 2012-2017 годы.
«Мы исходим из того, что нам необходимо диверсифицировать наши коммуникационные возможности. Работы по проекту находятся на стадии проработки и определения технических параметров, и в этом процессе, наряду с министерством транспорта и связи Армении непосредственное участие принимает дочернее предприятие РЖД – Южно-Кавказская железная дорога в концессионном управлении которой находиться железнодорожная система Армении».