Հայաստանի Զինված ուժերում տարեցտարի նվազում են մահվան դեպքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերում նվազել են մահվան դեպ­քերը: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը, նախորդ տարիների համեմատությամբ` տարբերությունն ակնհայտ է: «2011թ-ին հանրապետության Զինված ուժերում գրանցվել է մահացության 34 դեպք, ինչը նախորդ տարի նվազել է` հասնելով 29-ի, որից 9-ը մահվան դեպքը հակառակորդի կողմից արձակված գնդակից էր»,-ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը: Նա տեղեկացրեց նաև, որ իրենց առջև դրված առաջնային գերխնդիրը մահացությունների թիվը հնարավորինս կրճատելն է և հասցնելը զրոյական մակարդակի: «Այդ ուղղությամբ արվում է ամեն ինչ, իսկ Պաշտպանության նախարարությունը միշտ հետևողական քայլեր է ձեռնարկում, որպեսզի հանցավորության դեմ պայքարն առավել արդյունավետ լինի»,-ասաց Հովհաննսիսյանը և ավելացրեց, որ մշակվում և կիրառվում են կարգապահական նորմացույցեր, անվտանգության կանոնները չխախտելու համար անցկացվում են կանխարգելիչ միջոցառումներ, համակարգն ավելի է խստանում:
ՊՆ մամուլի քարտուղարը վստահեցրեց նաև, որ դա շատ գլոբալ խնդիր է, ինչի լուծումը ոչ միայն կարգապահության, այլև մի շարք այլ խնդիրների մեջ է: «Մահացությունների թվի կարճատման հիմքում ընկած է նաև ՊՆ-ի հետևողականությունն ու օրենքի հավասարաչափ կիրառումը: Ցանկացած իրավախախտման դեպքում զինվորը պետք է իմանա, որ ինչպես բոլորը, ինքը նույնպես, կպատժվի օրենքի խստությամբ»,-վստահեցրեց նա:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը ևս հաստատեց տարբերությունը նախորդ տարիների համեմատությամբ: Դեպքերի տարեցտարի նվազումը կապված է ոլորտում կանոնադրային հարաբերությունների և վերահսկողության խստացման հետ: «Զինծառայողների կողմից կանոնագրքային պահանջների և կանոնադրական փոխհարաբերությունների խախտման դեպքերը կանխարգելելու նպատակով իրականացվել են պրոֆիլակտիկ և կանխարգելիչ բնույթի միջոցառումներ»,-ասաց Կարեն Անդրեասյանը: Նա տեղեկացրեց նաև, որ 2012թ-ին մահացություններից 6-ի պատճառը եղել է հիվանդությունը:
2012թ-ին ՀՀ զինված ուժերում արձանագրված զինվորական հանցագործությունները 2011թ-ի համեմատությամբ նվազել են 21.2 տոկոսով, իսկ 2010թ-ի համեմատությամբ նվազումը կազմում է ավելի քան 30 տոկոս: Զինվորական ծառայություն կրելու կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունները, որոնք զինվորական հանցագործությունների ընդհանուր թվում կազմում են ավելի քան 30 տոկոսը, նվազել են 26.7 տոկոսով, հատուկ ծառայությունների կրման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունները` 24.1 տոկոսով:

В Вооруженных силах Армении число смертных случаев с каждым годом сокращается
Число смертных случаев в ВС Армении год от года снижается. Как сообщил Арменпресс пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян, позитивная тенденция, по сравнению с предыдущими годами, очевидна. «В 2011 году в Вооруженных силах было зарегистрировано 34 смертных случая, а в 2012 этот показатель снизился до 29, причем 9 военнослужащих погибли от пули противника», - сказал он.
Пресс0секретарь МО Армении также сообщил, что сверхзадачей ВС является снижение уровня смертности в армии до нулевой отметки. «В этом направлении делается все. Министерство обороны последовательно борется с преступлениями в ВС: разрабатываются и применяются дисциплинарные меры, проводятся профилактические мероприятия, ужесточается контроль».
«В основе повышения эффективности нашей работы также последовательные действия МО и соразмерное применение закона. При любых правонарушениях военнослужащий должен знать, что за свои противоправные действия он, как и все остальные виновные, понесет наказание по всей строгости закона», - подчеркнул Арцрун Ованнисян.
Омбудсмен Армении Карен Андреасян также подтвердил позитивные сдвиги в плане снижения уровня смертности в ВС благодаря жесткому контролю и предупреждению неуставных отношений в армии.  По его словам, в прошлом голу 6 смертных случаев военнослужащих были связаны с состоянием их здоровья.
В 2012 году число военных преступлений, зарегистрированных в ВС Армении, по сравнению с 2011 годом, снизилось на 21,2%, а, по сравнению с 2010 годом, более чем на 30%.
Число преступлений против порядка несения военной службы, составляющих более 30 % в общем числе военных преступлений, снизилось на 26,7 %, а преступлений против порядка несения спецслужбы  - на 24,1.