Թուրք լրագրողները Հայաստան այցից հետո կիսվել են 1915-ի դեպքերի եւ փակ սահմանի շուրջ իրենց մտահոգություններից
Թուրք լրագրողները Հայաստան այցից հետո կիսվել են 1915-ի դեպքերի
եւ փակ սահմանի շուրջ իրենց մտահոգություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի կողմից կազմակերպված «Թուրքիա-Հայաստան լրագրողների երկխոսություն» ծրագրի շրջանակներում Հայաստան այցելած թուրքական CNN Turk հեռուսատաընկերության, «Միլլիեթ», «Զաման» և «Ռադիկալ» պարբերականների օտարերկրյա լրատվության բաժնի աշխատակիցներ Սերգյուլ Թաշդեմիրը, Գյուլսին Հարմանը, Մուստաֆա Էդիփ Յըլմազը և Մեսութ Հասան Բենլին «Ակոս»-ի ստամբուլյան խմբագրատանը կիսվել են Հայաստանում ունեցած իրենց տպավորություններով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` ազգությամբ թուրք լրագրողները Հայաստանում հանդիպել են ՀՀ Արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և այլ քաղաքական գործիչների, ինչպես նաև հայկական տարբեր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և ուսանողների հետ: «Թուրքիա-Հայաստան լրագրողների երկխոսություն» ծրագրի շրջանակներում թուրք լրագրողները ծրագրի համակարգող Բուրջու Բեջերմենի և «Ակոս» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Ռոբեր Քոփթաշի հետ այցելել են նաև Էջմիածին Մայր Տաճար:
Երեք լրագրողներն էլ նախ և առաջ իրենց մտահոգությունն են հայտնել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև փակ սահմանի առկայության կապակցությամբ:  Էդիփ Յըլմազն ընդգծել է, որ փակ սահմանների առկայությունն այնքան մտահոգիչ չէ, որքան երևում է, քանի որ Հայաստանում գտնվողները «կողմ են, որպեսզի սահմանն անմիջապես բացվի»: «Հարաբերությունները զգայական կողմեր ևս ունեն. փակ սահմանն ու 1915 թվականի իրադարձությունները... Այսքան մոտ ենք, սակայն անջատված»,- ասել է Գյուլսին Հարմանը:
«Շատ եմ ազդվել 100 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին երրորդ և չորրորդ սերունդներից լսելիս: Առանց այնտեղ գնալու անհնար է հասկանալ մարդկանց»,- ասել է Սերգյուլ Թաշդեմիրը` ընդգծելով, որ իր համար այսուհետ Հայաստանն ուրիշ իմաստ է կրելու:
«Ռադիկալ»-ի թղթակից Մեսութ Հասան Բենլին, ում համար այցը չափազանց տպավորիչ է եղել, պատմել է, որ Հայաստանում հանդիպել է շատերին, «ում պապերը Անատոլիայի այս կամ այն քաղաքից են եղել»: «Այս վիճակը մեկ անգամ ևս ցույց տվեց, թե 1915 թվականի դեպքերը որքան ողբերգական են եղել»,- նշել է նա:

После визита в Армению турецкие журналисты поделились мыслями о событиях 1915г. и закрытых границах
После визита в Армению, организованного фондом «Грант Динк» в рамках проекта «Турция-Армения: диалог журналистов», журналисты иностранных отделов т/канала CNN Turk, газет «Миллиет», «Заман» и «Радикал» Сергюль Ташдемир, Гюльсин Харман, Мустафа Эдиф Йылман и Месут Хасан Бенли в редакции стамбульской газеты «Акос» поделились своими впечатлениями от посещения Армении.
Как сообщает Арменпресс, турецкие журналисты встречались в Армении с министром ИД Эдвардом Налбандяном, председателем партии «Наследие» Раффи Ованнисяном и другими политическими деятелями, а также с представителями различных армянских СМИ и студентами. В рамках проекта «Турция-Армения: диалог журналистов» турецкие журналисты вместе с координаторами проекта Бурджу Беджермином и редактором «Акоса» Робером Копташем посетили и Св. Престол Эчмиадзина.
Журналисты прежде всего выразили озабоченность по поводу закрытой границы между Турцией и Арменией. Эдиф Йылман подчеркнул, что наличие закрытой границы не настолько тревожно, как кажется, поскольку в Армении «за то, чтобы она была немедленно открыта». «В отношениях есть и эмоциональная составляющая: закрытая граница и события 1915г… Мы так близки, но так разделены», - сказал Гюльсин Харман.
«Весьма взволнована рассказами третьего и четвертого поколений о событиях, произошедших 100 лет назад. Не побывав там, невозможно было понять людей», - сказала Сергюль Ташдемир, подчеркнув, что отныне Армения приобрела для нее иной смысл.
Корреспондент «Радикала» Сесун Хасан Бенли, весьма впечатленный поездкой, рассказал, что в Армении встретил многих «чьи деды родом из Анатолии или так или иначе связаны с ней». «Ситуация еще раз показала, какой трагедией были события 1915г.», - отметил он.