IBM-ը լավագույն ընկերությունն Է ճանաչվել կին ղեկավարների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կին ղեկավարների ամերիկյան ազգային ընկերակցությունը (National Association of Female Executives, NAFE) IBM-ին առաջին տեղն Է հատկացրել ղեկավար պաշտոններ զբաղեցնող կանանց համար լավագույն ընկերությունների ցուցակում: Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են NAFE-ի կայքում, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը:
Ընկերակցությունը կազմել Է հինգ տասնյակ ընկերությունների վարկանիշը՝ գնահատելով այն, թե այս ընկերությունները որքանով են նպաստավոր կին ղեկավարների համար: Ցուցակը կազմելիս հաշվի են առնվել, թե քանի կին Է աշխատում ընկերությունում, ինչ մակարդակի պաշտոններ են նրանք զբաղեցնում եւ ինչ ազդեցություն ունեն նրանք ընկերության քաղաքականության վրա: Որպեսզի ընկերությունը հայտնվի ցուցակում, նրա տնօրենների խորհուրդն իր կազմում պետք Է ունենա նվազագույնը երկու կին: Վարկանիշում ներառվել են միայն խոշոր կորպորացիաները, որոնց հաստիքացուցակում կա առնվազն հազար մարդ:
Այսպես, NAFE-ի տվյալներով՝ IBM-ում աշխատում Է ավելի քան 12 հազար կին, որոնք կազմում են կորպորացիայի մենեջմենթի 27 տոկոսը եւ վարչության անդամների 23 տոկոսը:
Ընկերակցությունը նաեւ նշել Է ամերիկյան Abbott դեղագործական ընկերությունը, որի մենեջմենթը 42 տոկոսով բաղկացած Է կանանցից: Դրա հետ մեկտեղ վերջին տասնամյակի ընթացքում ընկերությունում կանանց թվաքանակն ավելացել Է 70 տոկոսով: NAFE-ն նաեւ նշել Է, որ Prudential Financial ֆինանսական կորպորացիայում MBA ծրագրով սովորողների մեծամասնությունը  կանայք են:
Կին ղեկավարների ազգային ընկերակցությունը կին ձեռնարկատերերի մասնագիտական միավորում Է եւ ղեկավարվում Է Working Mother Media հրատարակչական տան կողմից:

IBM назвали лучшей компанией для женщин-руководителей
Американская Национальная ассоциация женщин-руководителей (National Association of Female Executives, NAFE) поместила IBM на первое место в списке лучших компаний для женщин, занимающих руководящие посты. Как передаетАрменпресс, результаты исследования опубликованы на сайте NAFE.
Ассоциация составила рейтинг пятидесяти компаний, оценив то, насколько эти компании благоприятствуют женщинам-руководителям. При подготовке списка учитывалось, сколько женщин работает в компании, какого уровня должности они занимают и насколько сильно их влияние на политику компании. Чтобы компания попала в список, ее совет директоров должен включать как минимум двух женщин. В рейтинг были включены только крупные корпорации, которые содержат в штате не менее тысячи человек.
Так, по данным NAFE, в IBM работает более 12 тысяч женщин, которые составляют 27 процентов менеджмента корпорации и 23 процента членов правления.
Также ассоциация отметила американскую фармацевтическую компанию Abbott, менеджмент которой на 42 процента состоит из женщин. При этом за последнее десятилетие количество женщин в компании увеличилось на 70 процентов. Также NAFE заметила, что в финансовой корпорации Prudential Financial большинство обучающихся по программе MBA составляют женщины.
Национальная ассоциация женщин-руководителей является профессиональным объединением женщин-предпринимателей и управляется издательским домом Working Mother Media.