Ավելի քան վեց տասնյակ երկրների դիվանագետներ հյուրընկալվել են Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում
Ավելի քան վեց տասնյակ երկրների դիվանագետներ հյուրընկալվել են Լոս
Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Գլենդելում կայացել է ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում հավատարմագրված դիվանագետների հերթական հավաքը, որի հյուրընկալությունը վերջին 4 տարիներին ստանձնում է Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը: Ամենամյա այս հանդիպումը Լոս Անջելեսի դիվանագիտական կորպուսի համար բացառիկ հնարավորություն է` ընդլայնված կազմով քննարկել ընդհանուր խնդիրները, խոսել նաև բազմակողմ գործակցության հնարավորությունների մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի եւ տեղեկատվության վարչությունից, հավաքին մասնակցել են ավելի քան վեց տասնյակ երկրների դիվանագետներ: Այս ամենամյա հավաքը միակ միջոցառումն է, որն անցկացվում է օտարերկրյա դիվանագետների նման մեծ կազմով: Քննարկման օրակարգում էին Լոս Անջելեսի հյուպատոսական կորպուսի կանոնադրության փոփոխության հարցը, ամերիկյան շրջանակների հետ տնտեսական կապեր ստեղծելու և միջազգային առևտուրը խթանելու թեմաները:
Դիվանագետների հավաքին մասնակցել է նաև Լոս Անջելես մարզի կառավարիչների խորհրդի անդամ Մայք Անտոնովիչը, որը հանդիպման բանախոսն էր: Անցյալում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության հյուրն են եղել Կալիֆորնիայի 35-րդ նահանգապետ Ջորջ Դուքմեջյանը, ԱՄՆ նավատորմի նախկին քարտուղար Փոլ Իգնատիուսը:
Հյուպատոսական հավաքն ընթացել է ջերմ մթնոլորտում: Հանդիպման վերջում օտարերկրյա դիվանագետները վայելել են հայկական երաժշտություն և հայկական խոհանոցի խորտիկներ:

В генконсульстве Армении в Лос-Анджелесе собрались дипломаты более 60 стран
В Гленделе состоялось очередное собрание дипломатов, аккредитованных в штате Калифорния. Хозяином, принимающим гостей, в последние 4 года становится генконсульство РА в Лос-Анджелесе. Эти ежегодные встречи – прекрасная возможность для аккредитованного здесь дипкорпуса в расширенном формате обсуждать общие для всех проблемы, говорить о возможности многостороннего сотрудничества.
Как сообщили Арменпресс из управления прессы и информации МИД Армении, на встречу пришли дипломаты из более чем 60 стран. Эти встречи – единственное мероприятие, на котором в столь широком формате собираются дипломаты. На повестке стояли вопросы внесения поправок в уставе консульского корпуса Лос-Анджелеса, создания экономических связей в американских кругах, стимулирования мировой торговли.
На встрече дипломатов участвовал и член совета правления области Лос-Анджелеса Майк Антонович – докладчик встречи. В прошлом гостем генконсульства Армении бывали 35-й губернатор Калифорнии Джордж Дукмеджян, экс-секретарь морского флота США Фол Игнатиус.
Встреча консулов прошла в теплой, непосредственной обстановке. В конце встречи иностранные дипломаты насладились армянской музыкой и армянской кухней.