Հայաստանի ազգային արխիվը դառնում է թվային
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային արխիվի բարեփոխումների նոր հայեցակարգը հնարավորություն կտա արխիվային փաստաթղթերը ձեռք բերել էլեկտրոնային տարբերակով: 2013թ.-ից մեխանիզմը կվերածվի մշտապես գործող համակարգի: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը: «Բարեփոխումների նպատակը տեղեկատվական և քաղաքացիական հասարակությանը համարժեք արխիվ ստեղծելն է, որը պետք է լինի մատչելի, հասանելի և այդ հասանելիությունը պետք է լինի նաև արագության մեջ: Պետք է բարձրանա տեխնոլոգիական զինվածությունը, ստեղծվի համապատասխան տեխնիկական բազա, ինչպես նաև` համապատասխան կադրեր, որոնք կապահովվեն բարձր աշխատավարձով»,-ասաց Ամատունի Վիրաբյանը:
Նրա խոսքով՝ արդի դարաշրջանում թղթի վրա ստեղծվող փաստաթղթերը քչանում են և դրանց փոխարինելու են գալիս էլեկտրոնային փաստաթղթերը: «Պետք է հասնակալ` մենք ինչպես ենք ընդունելու, ինչպես ենք հաշվառելու և ինչպես ենք օգտագործելու էլեկտրոնային փաստաթուղթը: Այս հարցում մեր առաջին շահառուն սոցիալական ապահովության ծառայությունն է, որին տեղեկություններ ենք տրամադրում մարդկանց կենսաթոշակ նշանակելու համար: Մեր համագործակցությունն արդեն կլինի ուղիղ կապի միջոցով, քաղաքացին ոչ թե ինքը կգա արխիվ, այլ միանգամից կդիմի սոցիալական ապահովության ծառայություն և կստանա իրեն անհրաժեշտ փաստաթուղթը»,-հայտնեց Ազգային արխիվի տնօրենը:
Ամատունի Վիրաբյանը նաև նշեց, որ համայնքները, կադաստրը ևս մտնում են այդ համագործակցության մեջ, քանզի սեփականության ոչ մի գրանցում չի լինում առանց արխիվի տեղեկանքի: «Նրանց հետ ևս պետք է ստեղծվի նոր արդիական կապ, որը լինի մեկ պատուհանի սկզբունքով: Քաղաքացին պետք է գնա միայն մեկ տեղ, դիմի և ստանա իր պատասխանը»,-ընդգծեց Վիրաբյանը:
2013թ. հունվարի 1-ի դրությամբ Հայաստանի ազգային արխիվում պահպանվում է 6.640 արխիվային ֆոնդ` 4.161.932 արխիվային գործով, այդ թվում` 316.142 պ.մ. կինոֆոտոֆոնո փաստաթուղթ: 2012թ. համեմատ, արխիվային պահպանության ենթակա գործերի թիվն ավելացել է 46.832-ով: Տարվա ընթացքում քայլեր են ձեռնարկվել արխիվային փաստաթղթերի ֆիզիկական վիճակի բարելավման եւ պահպանվածության ապահովման նպատակով: 2012թ. ընթացքում վերականգնվել-վերանորոգվել է 308.875 թերթ արխիվային փաստաթուղթ:

National Archives of Armenia turns digital
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS: New concept of reforms elaborated in National Archives of  Armenia further on will enable  a chance to obtain archival  documents in electronic way. The mechanism will be operated started 2013. Amatuni Virabyan, director of National Archives of  Armenia informed Armenpress. ''The reforms seek to create an archive to meet the demands of today society. It should be available and affordable. Reportedly technological readiness should be increased, relevant technical base should be created, surplus personnel planned to be provided with high salary'' Virabyan stated.
In the words of the interlocutor  modern era dictates electronic  documents come to replace those  created on a paper.'' Surely relevant concepts must be established namely how to use, account and admit those electronic documents. Our first addressee is Social  Security Service, that provides  information to the people for appointing a pension. Cooperation will then be in a direct form. The citizen would not have to turn to Archive, instead could head to Social Security Service and receive necessary documents'' director of National Archives of  Armenia underscored.
6.640 achieve fund are stored in National Archives of Armenia by the data of 2013. In comparison with 2012 the number of documents subjected to archive preservation has increased by 46.832. In the course of the  year steps have been taken to improve the physical condition and preservation of archival documents. 308.875 pages of archival documents have been restored, renovated during 2012.