Ցեղասպանություն՝ այլեւս երբեք. հակադեմոկրատ Ալիեւը՝ ցեղասպանության ջատագով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի քաղաքական գիտության ընկերակցության նախագահ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Հայկ Քոթանջյանը տարածել Է ընկերակցության դիմումը Ադրբեջանի զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից քնած հայ սպայի սպանության համար ցմահ բանտարկության դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու եւ արտահերթ զինվորական կոչում տալու կապակցությամբ:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Հայաստանի քաղաքական գիտության ընկերակցության դիմումը ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների ղեկավարներին, Եվրամիության, Եվրախորհրդի, ԱՊՀ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի, ՀԱՊԿ-ի, Արաբական պետությունների լիգայի, Իսլամական համագործակցության կազմակերպության, Չմիավորման շարժման, «Միջազգային համաներում», «Ֆրիդոմ հաուս», «Հուման ռայթս ուոտչ» իրավապաշտպան կազմակերպությունների ղեկավարներին.
Հայ սպա Գուրգեն Մարգարանի կանխամտածված սպանությունը, որն 2004 թվականի փետրվարի 19-ին ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի կողմից Էթնիկական հողի վրա առանձնակի դաժանությամբ կատարվել Է Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի լեզվաբանական դասընթացների շրջանակներում, Բուդապեշտի դատարանի վճռով որակվել Էր որպես ցեղասպանության բնույթի քրեական հանցագործություն՝ պատիժը կրելու առավելագույն հնարավոր ժամկետով՝ ցմահ բանտարկության դատապարտմամբ: Այդ հանցագործությունը լիովին համապատասխանում Է  Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող ցեղասպանության քաղաքականության, ազգային ատելության քարոզչության եւ Էթնիկական խտրականության տրամաբանությանը: Այդ քաղաքականության ցայտուն դրսեւորումն են ցեղասպանության այն գործողությունները, որոնք կատարվել են Ադրբեջանում 1905-1920 թվականներին՝ հակահայ ջարդեր ու սպանդ Բաքվում եւ Շուշիում, ինչպես նաեւ 1988-1994 թվականներին Սումգայիթում, Կիրովաբադում, Բաքվում եւ Մարաղայում: Նույն այդ տրամաբանությամբ ադրբեջանցի սադրիչների կողմից 1992 թվականի փետրվարին իրագործվեց մսխեթցի թուրքերի զանգվածային սպանությունը՝ նպատակ ունենալով իբր  հայերի կողմից կատարված այսպես կոչված «Խոջալուի հակագենոցիդի» առասպելի մոգոնումը սպանությունների հանգամանքների կեղծման եւ այն դիակների նկատմամբ ծաղր ու ծանակի ճանապարհով, որոնք գտնվում Էին  ադրբեջանական ուժերի կողմից վերահսկվող Աղդամի շրջակա գոտու սահմաններում եւ հասանելի չԷին  ղարաբաղյան կողմի համար:
Ադրբեջանի նախագահի կողմից ցեղասպանության բնույթի սպանության համար ցմահ բանտարկության դատապարտված հանցագործին ներում շնորհելը, Հունգարիայի պետական կառավարման եւ արդարադատության նախարարության 2012 թվականի օգոստոսի 31-ի հայտարարության համաձայն՝ 25 տարվա բանտարկությունից ոչ շուտ պայմանական ազատման պարտավորություններին հակառակ, Ալիեւների ժառանգական ռեժիմի հակադեմոկրատիզմի հերթական ակնառու վկայությունն Է ինչպես մարդու անհատական իրավունքների՝ ապրելու իրավունքի ոլորտում հանցագործի «հերոսացումն» օրինականացնելու ճանապարհով՝ անօրինական ներմամբ, այնպես Էլ հավաքական իրավունքների՝ ժողովուրդների դեմոկրատական ինքնորոշման իրավունքի բնագավառում՝ 1991 թվականի դեկտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղում օրենքին համապատասխան անցկացված հանրաքվեի անտեսման ճանապարհով: Դեռ ավելին, հրեշավոր սպանությունը գերագույն գլխավոր հրամանատար Ալիեւի ցուցումով ճանաչվել Է Սաֆարովի վաստակը եւ նրան շնորհվել Է մայորի արտահերթ կոչում:
Ադրբեջանի նախագահի այդ հակաիրավական ակտը ՄԱԿ-ի 1948 թվականի «Գենոցիդ հանցագործության կանխման եւ դրա համար պատժի մասին կոնվենցիայի» կոպիտ խախտում Է եւ  անպատժելիության եւ ցեղասպանույթան ակտերի խրախուսման նախադեպ Է ստեղծում:
Գենոցիդալ մարդասպանին ներում շնորհելն Ալիեւի ռեժիմի հակադեմոկրատիզմի եւ մարտնչող միլիտարիզմի անվիճելի հաստատումն Է ի լրումն մարդու այնպիսի իրավունքների խախտման փաստի, ինչպիսիք են խորհրդարանում ընդդիմության ներկայացված լինելը, խոսքի եւ ժողովների ազատությունը:
Ադրբեջանի կողմից մարդու անհատական եւ հավաքական իրավունքների ցուցադրական հակաօրինական քամահրումն անհրաժեշտ Է դարձնում հայ ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպանության ակտերի չկրկնվելու երաշխավորման նոր օրինական միջոցների որոնումը, որը նշում Է Օսմանյան կայսրությունում եւ Ադրբեջանում հայերի ցեղասպանության ողբերգության 100-ամյակը:
Ելնելով հայերի նկատմամբ ցեղասպանության չկրկնվելու երաշխավորման օրինականացման կենսական կարեւորությունից՝ Հայաստանի քաղաքական գիտության ընկերակցությունն անհրաժեշտ Է համարում առաջարկել պետությունների ղեկավարներին եւ ՀՀ ու ԼՂՀ խորհրդարաններին՝ քննարկել «Մարդու իրավունքների պաշտպանության, ԼՂՀ-ին հումանիտար եւ ֆինանսատնտեսական օգնություն ցուցաբերելու մասին Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջեւ միջպետական պայմանագրի» կնքման նպատակահարմարությունը: Այդ պայմանագրի համար ՀՀ-ի մասով իրավական հիմք կարող են դառնալ «Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի մասին» ՀՀ օրենքում կատարված լրացումները, որոնք ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել են 2010 թվականի դեկտեմբերին: Ելնելով Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի գործողությունների աղաղակող անօրինականությունից, որը դրսեւորվում Է գենոցիդալ մարդասպանի ցուցադրական ներմամբ եւ խրախուսմամբ, նպատակահարմար Է համապատասխան կոնսուլտացիաներ սկսել ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահների հետ:
Վերը շարադրվածի լույսով անհրաժեշտ ենք համարում ՀՀ-ի, ԼՂՀ-ի եւ սփյուռքի ուժերի, ինչպես նաեւ միջազգային հանրության ժողովրդավարական ուժերի միավորումը հայ ժողովրդի կամ նրա որեւԷ հատվածի նկատմամբ նոր ցեղասպանության հնարավորությունը կանխելու համար:

The address of Political Science Association of Armenia (PSAA) to the heads of the UN members states, leaders of the EU, Council of Europe, CIS, the OSCE, NATO, the League of Arab States, Organization of Islamic cooperation, the Non-Aligned Movement, as well as Human Rights Organizations: “Amnesty International”, “Freedom House”, “Human Rights Watch”
The ethnically motivated and extremely brutal assassination of the Armenian officer Gurgen Margaryan committed by the Azerbaijani officer Ramil Safarov at the NATO PfP linguistic training courses in Budapeston 19 February, 2004, which was qualified as a criminal offence of genocidal nature with a maximum possible punishment of life sentence by the Budapest City Court verdict. This act of crime fully complies with the logic of the Genocide policy, implemented by Azerbaijan towards the Armenian nation, as well as its propaganda of national hatred and ethnic discrimination. The genocidal acts committed in the territories of future AzSSR - in Baku, Shushi and other places in 1905-1920, as well as in Sumgait, Kirovabad, Baku and Maragha in 1988-1994, are vivid manifestations of the above-mentioned policy. Guided by the same logic the Azerbaijani instigators committed an act of massacre of Meskheti Turks in February, 1992, aimed at fabricating an alleged myth of the so-called “Khojaly counter-genocide” committed by the Armenians against the Turks through falsification of the murder circumstances and corps mutilation in the vicinity of Aghdam controlled by Azerbaijani troops - far beyond the reach of the Karabakh side.
President Aliyev’s pardon of the criminal who was sentenced to life imprisonment for the murder of genocidal nature, despite the obligations taken by Azerbaijan -  according to the statement of the Ministry of Public Administration and Justice of Hungary on August 31, 2012 – of the possibility to parole Safarov no sooner than 25 years since imprisonment, is another vivid evidence of the antidemocratic nature of the Aliyevs’ hereditary regime both in the sphere of individual fundamental human rights - the right to life - by means of “canonization of the heroism” of the criminal by an illegal pardon, and in the sphere of collective rights - the peoples’ right to self-determination - by means of disregarding the legitimate referendum in Nagorno Karabakh in December, 1991. Moreover, the order of the Supreme Commander Aliyev honored Safarov for his brutal crime and conferred him Major’s rank out of turn.
This illegal act by the Azerbaijani President is an explicit violation of the UN 1948 Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, thus creating a precedent for impunity and encouraging future genocidal acts.
The pardon of the genocidal murderer is an irrefutable manifestation of the antidemocratism and bellicose militarism of the Aliyevs’ regime in addition to the fact of violations of such human rights as the involvement of the opposition in the Parliament, freedom of speech and gatherings.
Azerbaijan’s bold illegal disregard of individual and collective human rights makes it urgent to find out new legal means to ensure the non-recurrence of genocidal acts against the Armenian nation which is commemorating 100th centenary of the tragedy of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire and inAzerbaijan.
Given the vital importance of legally guarantee for the non-recurrence of the Armenian Genocide, PSAA finds it essential to suggest to the Heads of States and the Parliaments of the RA and NKR the expediency to sign an “Intergovernmental Treaty on the Protection of Human Rights and Rendering Humanitarian, Financial and Economic Assistance to the NKR” between the Republic of Armenia and the Republic of Nagorno-Karabakh. The amendments made to the RA Law on the International Treaties of the Republic of Armenia, adopted in December, 2010 by the National Assembly of RA, might serve a legal basis for Armenia. Taking into account the outrageous illegal actions taken by the President of the Republic of Azerbaijan - the demonstrative pardon and encouraging of the genocidal murderer - it is worthwhile to initiate corresponding consultations with the OSCE Minsk Group Co-Chairmen.
In the light of the above-mentioned, it becomes urgent to unite the efforts of RA, NKR and Diaspora, as well as the democratic forces of the international community to prevent the possibility of a new Genocide against the Armenian nation or any of its part.