Ադրբեջանական միլիարդավոր դոլարների դիմաց Հունգարիան արտահանձնեց Սաֆարովին. Հունգարիայի LMP ընդդիմադիր խմբակցություն
Ադրբեջանական միլիարդավոր դոլարների դիմաց Հունգարիան
արտահանձնեց Սաֆարովին.  Հունգարիայի LMP ընդդիմադիր
խմբակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի խորհրդարանի LMP ընդդիմադիր խմբակցությունը կիսում է Ռամիլ սաֆարովին ազատ արձակելու վերաբերյալ հայ ժողովրդի մտահոգությունը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով հունգարական Lehetmas.hu պարբերականը, այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի խորհրդարանի LMP ընդդիմադիր խմբակցությունը:
«2004 -ին Հունգարիայում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած ադրբեջանցի ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը Հունգարիայից Ադրբեջան հարված հասցրեց Հայաստանին, որի արդյունքում Հայաստանը խզեց իր դիվանագիտական հարաբերությունները Հունգարիայի հետ:
Հունգարիայի կառավարությունը նպաստեց, որպեսզի ոճրագործն ազատ արձակվի, և այսօր նրան Ադրբեջանում ընդունում են որպես հերոսի: Եթե Հունգարիայի արդարադատության նախարարությունը չուներ Սաֆարովին Ադրբեջանին չհանձնելու կամքը, ապա Արտաքին գործերի նախարարությունը պարտավոր էր ուշադրություն հրավիրել հնարավոր հետևանքների վրա: Հունգարիայի կառավարությունը գնաց այդ քայլին` Ադրբեջանի կողմից 2-3 միլիարդ դոլարի ներդրումների խոստման արդյունքում»,- հայտարարել է LMP ընդդիմադիր խմբակցությունը:

Hungary extradited Safarov for Azerbaijani billions of dollars: Hungarian LMP opposition party
YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS: LMP opposition party of Hungarian Parliament shares the concern of Armenian nation about the release of Ramil Safarov. Armenpress reports calling Hungarian Lehetmas.hu newspaper that about this has declared LMP opposition party of Hungarian Parliament.
"The extradition of Azerbaijani blood-mad Ramil Safarov from Hungary to Azerbaijan who had murdered with an axe Armenian officer Gurgen Margaryan offended Armenia in result of which the latter suspended diplomatic relations with Hungary.
Hungarian Government helped the blood-mad to be released and today he is received in Azerbaijan as a hero. If the ministry of Justice of Hungary did not have the will not to extradite Safarov to Azerbaijan then the ministry of Foreign affairs had to pay attention on possible consequences. Hungarian Government did it in result of promise of investment of 2-3 billion dollars by Azerbaijan” declared LMP opposition party".