Ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը Հունգարիայից Ադրբեջան կոպիտ ճակատագրական սխալ է. Հովարդ Բերման
Ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը Հունգարիայից
Ադրբեջան կոպիտ ճակատագրական սխալ է. Հովարդ Բերման
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կոնգրեսական Հովարդ Բերմանը հանդես է եկել Հունգարիայից ոճրագործ Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջան արտահանձնելու եւ երկրի նախագահի կողմից ներման որոշման վերաբերյալ հայտարարությամբ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, կոնգրեսական Բերմանի հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումը Հունգարիայից Ադրբեջան կոպիտ ճակատագրական սխալ է: Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին դիտավորյալ սպանած Սաֆարովի գործողություններն ընդգծում են նրա արարքի ցինիկ դաժանությունը: Հունգարական կառավարության համար այս հարցում նման «փափկություն» ցուցաբերելը արթնացնում է լուրջ մտահոգություն»:
Կոնգրեսականը նաեւ նշել է, որ Հունգարիայի կառավարությունը պարտք է Մարգարյանի ընտանիքին, հայ ազգին, ՆԱՏՕ-ի իր բոլոր գործընկերներին, պարտք է անբացատրելի արարքի համար այդ ծրագրի շրջանակներում  բոլոր մասնակիցներին անկեղծ բացատրություն տալու  եւ  խորը ներում հայցելու:
«Սաֆարովին ազատելու վերաբերյալ Ադրբեջանի կառավարության որոշումը արհամարհանքի է արժանի եւ լուրջ հարված է հասցնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատմանը»,-նշված է Բերմանի հայտարարության մեջ:

Говард Берман: экстрадиция азербайджанского офицера Рамиля Сафарова из Венгрии в Азербайджан – роковая ошибка
Говард Берман: экстрадиция азербайджанского офицера Рамиля Сафарова из Венгрии в
Азербайджан – роковая ошибка
Конгрессмен США Говард Берман выступил с заявлением по поводу о помилования экстрадированного из Венгрии преступника, азербайджанского офицера Рамиля Сафарова президентом Азербайджана. Как сообщает «Арменпресс», в заявлении конгрессмена Бермана, в частности, говорится: «Экстрадиция азербайджанского офицера Рамиля Сафарова из Венгрии в Азербайджан – роковая ошибка. Преднамеренное убийство армянского офицера Гургена Маргаряна и характер действий Сафарова подчеркивают циничную жестокость его злодеяния. Подобная «мягкость» правительства Венгрии в этом вопросе вызывает серьезную озабоченность».
Конгрессмен отметил также, что правительство Венгрии в долгу перед семьей Маргаряна, перед армянским народом, перед партнерами НАТО, оно обязано дать объяснения за это необъяснимое злодеяние всем участникам программы и глубочайше попросить прощения.
«Решение правительства Азербайджана об освобождении Сафарова достойно презрения, оно наносит серьезный удар по установлению мира между Арменией и Азербайджаном», - отмечается в заявлении Бермана.