Վահագն Դավթյանի ծննդյան 90- ամյակի առթիվ Երեւանում հուշաքար բացվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ անվանի բանաստեղծ Վահագն Դավթյանի մահից 16 տարի անց բանաստեղծի ապրած տանը՝ Նաիրի Զարյան 80 հասցեում, օգոստոսի 15-ին բացվեց նրա դիմաքանդակ-հուշաքարը: Նշված հասցեում բանաստեղծն ապրել եւ ստեղծագործել է 1952-1996 թվականներին: Մինչ այդ Դավթյանի արվեստի երկրպագուներն ու հարազատները ծաղիկներ դրեցին նրա շիրիմին` Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոնում:
«Ճիշտ այն տրամադրությամբ եմ եկել, ինչ տրամադրությամբ ամեն անգամ այցի եմ գալիս մեր գրականության, մշակույթի դասականներին` մտովի վերհիշելով եւ վերագնահատելով նրանց»,- «Արմենպրես»-ի ն ասաց Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը: Անանյանը Վահագն Դավթյանին բացառիկ երեւույթ է համարում` եւ որպես բանաստեղծ, եւ որպես մարդ: «Նոր սերնդի համար ինտենետային աղբանոցի մեջ` Դավթյանի պոեզիան վերադարձ է դեպի  նախնական, բարոյական զուլալ ակունունքները»,- հավելեց գրողների միության նախագահը:
Վահագն Դավթյանի Արաբկիր վարչական շրջանում գտնվող տանն այժմ բնակվում են նրա դուստրերը եւ թոռնիկները: «Այս տարիներին նա կարծես անընդհատ մեզ հետ է, ցավոք սրտի այնպիսի հիվանդությամբ էր հիվանդ, որ չկարողացավ երկար ապրել, ուրախ եմ, որ 16  տարի հետո հուշաքար կբացվի մեր տան պատին»,- ասաց բանաստեղծի կրտսեր դուստրը` Հասմիկ Դավթյանը:
«Դիմաքանդակում փորձել եմ արտահայտել այն, ինչ զգացել եմ, նրա արծվային հայացքը, խոր, իմաստուն աչքերը: Դավթյանը մտածող էր, փիլիսոփա, իսկական արաբկիրցի»,- «Արմենպրես»-ին ասաց Դավթյանի հուշաքարը հեղինակած քանդակագործ Լեւոն Թոքմաջյանը:
Վահագն Դավթյանի ծննդյան 90- ամյակի առթիվ հուշաքարի բացման արարողությանը ներկա էր Երեւան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար  Հրայր Անտոնյանը, մշակութային եւ հասարակական գործիչներ:
Առաջիկայում նախատեսվում է ստեղծել «Վահանգն Դավթյան» հիմնադրամ, ինչպես նաեւ հրատարակել նրա մինչեւ այժմ չհրատարակված գործերը:

К 90-летию со дня рождения Ваагна Давтяна установлена мемориальная доска на доме поэта
15 августа, спустя 16 лет после ухода из жизни известного армянского поэта Ваагна Давтяна, на его доме по адресу Наири Зарьяна 80 установлена мемориальная доска. Здесь он жил и творил в 1952-1996 годах. Перед установкой мемориальной доскиродные и почитатели творчества Ваагна Давтяна возложили цветы на его могилу в пантеоне парка имени Комитаса.
«Я пришел сюда с тем же настроением, с каким прихожу всегда туда, где покоятся классики нашей литературы и культуры, мысленно перебирая в памяти связанные с ними воспоминания», - сказал в беседе с Арменпресс председатель Союза писателей Армении Левон Ананян, который считает Ваагна Давтяна исключительным явлением - человеком и поэтом. «Для нового поколения, попавшего в интернетную свалку, поэзия Ваагна Давтяна – возвращение к глобальным нравственным истокам», - сказал он.
В доме Ваагна Давтяна живут его дочери и внуки. "Все эти годы он словно все время был рядом с нами, к сожалению болезнь не позволила ему долго жить", - сказала младшая дочь поэта Асмик Давтян.
«Изображая Ваагна Давтяна, я старался показать то, что чувствовал: его орлиный взор, глубокие и мудрые глаза. Давтян был вдумчивым человеком, философом…», - сказал автор мемориальной доски, скульптор Левон Токмаджян.
В ближайшем будущем планируется создать фонд «Ваагн Давтян», опубликоватьегоеще не изданные произведения.