Երևանի ՋԷԿ-ը կաշխատի արցախյան ածուխով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության ոլորտի նոր ծրագիր կիրագործվի` էապես խթանելով տնտեսական աճը: Այդ նպատակով փետրվարի 2-ին ՀՀ կառավարությունը հաստատեց ներրդրումային ծրագրի շրջանակներում «ՀԱՆԱ-ՏՐԱՆՍ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության կողմից 300 միլիոն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը մինչև երեք տարի ժամկետով հետաձգելու մասին նախագիծը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ գործադիրի նիստում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը նշեց, որ սա տնտեսության զարգացման հերթական ներդրումային ծրագրն է, որը վերաբերվում է էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության ոլորտին: Նախատեսվում է կազմակերպել Լեռնային Ղարաբաղից ածուխի փոխադրում Հայաստանի էներգետիկ համակարգ, մասնավորապես, Երևանի ՋԷԿ-ի գործունեության համար: Դրա համար կազմակերպվում է «ՀԱՆԱ-ՏՐԱՆՍ» տրանսպորտային ընկերություն, որն էլ պետք է իրականացնի այդ փոխադրումները: Ընդհանուր ներդրումների ծավալը կազմելու է 1,9 մլրդ դրամ: Ստեղծվելու են մի քանի տասնյակ աշխատատեղեր:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ այս ծրագիրն ունի ազգային անվտանգության լրջագույն կոմպոնենտ: «Դրանով էապես ամրապանդվում է մեր էներգետիկ անվտանգությունը և բարձրացվում էներգետիկ ռեսուրնսների օգտագործման ճկունությունը: Բացի այդ, կառուցվելու է մի նոր ճանապարհ, որը մեզ կկապի Լեռնային Ղարաբաղին: Այն կունենա նաև տնտեսական բովանդակություն, որով հումք կտեղափոխվի Հայաստան»,- ասաց վարչապետը:
Անդրադառնալով վերը նշված ներդրումային ծրագրին՝ կառավարության ղեկավարը նշեց, որ դրանով Էներգետիկ համակարգում կունենանք լրացուցիչ ռեսուրս, որը նաև կնվազեցնի արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը: «Սա 2012 թվականին կխթանի նաև տնտեսական աճը»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը:

Yerevan thermal power plant to work with Karabakh’s coal
YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS: A new program in Armenia's energy and mining industry sphere will be carried out essentially promoting the economic growth. With that aim the cabinet approved at February 2 sitting the bill on prolonging the payment of the VAT by the "HANA-TRANS" company in case of import of products amounting 300 million AMD.
Minister of Economy of Armenia Tigran Davtyan noted that it is a regular investment program in the energy and mining industry sphere. It is intended to transfer coal from Nagorno Karabakh for the operation of the Yerevan thermal power plant. For that reason "HANA-TRANS" transport company will be established which must carry out this transportation. The total investments will make 1.9 billion AMD, hundreds of jobs will be created.
Prime Minister Tigran Sargsyan noted that this program has a serious national security component. "It essentially reinforces our energy security and increases flexibility of usage of energy resources. Besides, a new road will be built tying us with Nagorno Karabakh through which the raw materials will be transported to Armenia," the PM said.
Referring to the above mentioned investment program the head of the government noted that with it an additional resource will appear in the energy system which will reduce the cost price of electricity. "It will promote the economic growth in 2012," Tigran Sargsyan said.