Օբամայի վարչակազմը կոշտացնում է դիրքորոշումը Սիրիայի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս տարվա մարտից Սիրիայում ընթացող հակակառավարական ելույթներն էական փոփոխություններ առաջ բերեցին ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ գլոբալ ուժային կենտրոնների' Սիրիայի նկատմամբ իրականացվող քաղաքականության մեջ: Դա նախեւառաջ վերաբերում է Բարակ Օբամայի վարչակազմին: Իշխանության գալով Մերձավոր Արեւելքում Բուշ Կրտսերի ագրեսիվ քաղաքականությունը արմատապես վերանայելու խոստումներով' ամերիկյան նոր վարչակազմը փորձեց կարգավորել հարաբերությունները ԱՄՆ-ի երկու հիմնական հակառակորդների' Իրանի եւ Սիրիայի հետ: Պաշտոնական Թեհրանի հետ սկսված շփումները դադարեցին արդեն 2009 թ-ի վերջին, երբ Իրանը մերժեց միջուկային ծրագրի վերաբերյալ ՄԱԳԱՏԵ-ի ներկայացրած առաջարկը: 2010 թ. սկզբից Օբամայի վարչակազմը ձեռնամուխ եղավ Իրանի դեմ ճնշման ուժեղացմանը:
Սիրիայի հետ հարաբերությունների բարելավման քաղաքականությունն ավելի երկար կյանք ունեցավ: 2009-2010 թթ. ընթացքում Սիրիա այցելեցին ամերիկյան մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, հարաբերությունների որոշակի նորմալացման մասին էր վկայում նաեւ այն հանգամանքը, որ 2005 թ. Լիբանանի նախկին վարչապետ Ռաֆիկ Հարիրիի սպանությունից ի վեր Սիրիայում ԱՄՆ-ի դեսպանի թափուր մնացած պաշտոնում 2011 թ. հունվարին նշանակվեց Ռոբերտ Ֆորդը: ԱՄՆ-ի քաղաքականության հիմնական նպատակն էր աստիճանաբար դուրս բերել Սիրիային Իրանի ազդեցության շրջանակից, նպաստել Իսրայելի եւ Սիրիայի միջեւ բանակցությունների վերսկսմանը, ինչպես նաեւ առնվազն նվազեցնել պաղեստինյան ծայրահեղական կազմակերպություններին Սիրիայի կողմից ցուցաբերվող օժանդակությունը: Պատահական չէ այն հանգամանքը, որ Սիրիայում բողոքի գործողությունների մեկնարկին ամերիկյան արձագանքը բավականաչափ զուսպ էր, իսկ մարտի վերջին ամերիկյան ՍԻ-ԲԻ-ԷՍ հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ը մտադիր չէ միջամտել Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին' նշելով, որ չի կարելի համեմատություն անցկացնել Լիբիայի եւ Սիրիայի միջեւ: Քլինթոնը նաեւ նշեց, որ թե' դեմոկրատական եւ թե' հանրապետական կուսակցության ղեկավար շրջանակները կարծում են, որ Սիրիայի գործող նախագահը հակված է բարեփոխումների իրականացման, եւ այդ խնդրում Սիրիան կարող է հաջողություններ արձանագրել:
Նույնիսկ այն բանից հետո, երբ ապրիլի վերջին նախագահ Բ.Օբաման Սիրիայի դեմ նոր պատժամիջոցներ կիրառելու որոշում կայացրեց, ԱՄՆ-Սիրիա հարաբերությունները դեռեւս հեռու էին վերջնական խզումից, եւ ամերիկյան իշխանությունները շարունակում էին կոչ անել Սիրիայի նախագահին ձեռնամուխ լինել իրական բարեփոխումների իրականացմանը, ինչը թույլ կտար թուլացնել երկրում տիրող լարվածությունը: ԱՄՆ-ի տվյալ քաղաքականությունը մասամբ պայմանավորված էր նաեւ տարածաշրջանում Իսրայելի շահերի պաշտպանության ցանկությամբ: Չնայած Սիրիան համարվում է պաղեստինյան ծայրահեղական կազմակերպություններին ակտիվ օժանդակություն ցուցաբերող պետություն, այնուամենայնիվ, Սիրիայի իշխող վարչակարգը որոշակի կայունության երաշխիք է Իսրայելի համար: Վերջին քսանհինգ տարիների ընթացքում իսրայելա-սիրիական սահմանի երկայնքով որեւէ լուրջ միջադեպ չէր արձանագրվել: Հաշվի առնելով հատկապես Եգիպտոսում Հոսնի Մուբարաքի հրաժարականից հետո տիրող անկայուն վիճակը, այդ երկրում գնալով ուժեղացող հակաիսրայելական տրամադրությունները եւ Իսրայելի հետ կնքված խաղաղության պայմանագրի վերանայման կոչերը' անկայունության նոր օջախի առաջացումը Իսրայելի սահմանակից շրջաններում հակասում էր Իսրայելի ռազմավարական շահերին:
Ամենայն հավանականությամբ, Սիրիայի իշխանություններին բարեփոխումների մղելու գործում ԱՄՆ-ը որոշել էր հիմնականում հենվել Թուրքիայի վրա' հաշվի առնելով վերջին տարիներին զգալիորեն բարելավված թուրք-սիրիական հարաբերությունները: Սիրիայի նախագահին ուղղված' բարեփոխումներ իրականացնելու թուրքական իշխանությունների կոչերը արժանանում էին առնվազն ամերիկյան կողմի անուղղակի աջակցությանը:
Սակայն Սիրիայում աստիճանաբար ուժեղացող հակակառավարական հուզումները մի շարք բարեփոխումների իրականացման ճանապարհով (աշխատավարձերի բարձրացում, կառավարության փոփոխություն, էթնիկ քրդերին քաղաքացիության շնորհում, բազմակուսակցական համակարգի հիմնում) մեղմելու սիրիական իշխանությունների քայլերի ոչ բավարար արդյունավետությունը աստիճանաբար հարկադրեցին ամերիկյան իշխանություններին կոշտացնել դիրքորոշումը Սիրիայի իշխող վարչակազմի նկատմամբ: Դրան նպաստեց նաեւ Թուրքիայի ջանքերի օգնությամբ իրավիճակի կարգավորման փորձերի փաստացի ձախողումը: 2011 թ. օգոստոսի իննին Դամասկոս կատարած այցելության ընթացքում Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հերթական անգամ կոչ արեց Սիրիայի իշխանություններին երկրում բարեփոխումներ անցկացնել եւ դադարեցնել բողոքի գործողությունների մասնակիցների նկատմամբ ուժի կիրառումը: Ամերիկյան եւ թուրքական իշխանությունների փոխհամաձայնեցված գործողությունների մասին է վկայում նաեւ այն փաստը, որ հանդիպումից առաջ Թուրքիայի արտգործնախարարի հետ հեռախոսազրույց էր ունեցել Հիլարի Քլինթոնը, իսկ Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպանը հանդիպել էր վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի արտաքին քաղաքականության հարցերով գլխավոր խորհրդական Իբրահիմ Քալինի հետ: Սակայն Դավութօղլուի այցից հետո էլ Սիրիայում շարունակվեցին բախումները բողոքի գործողությունների մասնակիցների եւ Սիրիայի ուժային կառույցների միջեւ: Ստեղծված իրավիճակում օգոստոսի 18-ին Սիրիայում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ հատուկ հայտարարությամբ հանդես եկավ ԱՄՆ-ի նախագահ Բ.Օբաման: Շեշտելով այն հանգամանքը, որը Սիրիայի ժողովուրդը արժանի է ազատության եւ ժողովրդավարության' Օբաման նշեց, որ Սիրիայի գործող նախագահն այդ երկրում դեպի ժողովրդավարություն անցումն իրականացնելու խնդրում հիմնական խոչընդոտն է, եւ նա պետք է հրաժարական տա:
Օբաման նաեւ հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ը մտադիր չէ միջամտել այդ գործընթացին, սակայն նա կուժեղացնի ճնշումը Բաշար ալ Ասադի նկատմամբ, որպեսզի հասնի վերջինիս հրաժարականին: Նույն օրը ԱՄՆ-ի նախագահը Սիրիայի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանող որոշում ընդունեց' այդ թվում' արգելելով ամերիկյան ցանկացած ներդրում Սիրիայում, ինչպես նաեւ Սիրիայից բենզինի ներմուծումը ԱՄՆ: Միեւնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ ԱՄՆ-ն ազդեցության սահմանափակ լծակներ ունի Սիրիայի իշխանությունների նկատմամբ: Տնտեսական պատժամիջոցները կարող են որոշակի վնաս հասցնել Սիրիայի տնտեսությանը, սակայն ինչպես ցույց տվեց Իրաքի օրինակը, Սադամ Հուսեյնի վարչակազմն ավելի քան տասը տարի կարողացավ պահպանել իր իշխանությունը շատ ավելի խիստ պատժամիջոցների պայմաններում, որոնք կիրառվում էին ոչ միայն ԱՄՆ-ի եւ նրա դաշնակիցների, այլեւ ՄԱԿ-ի անդամ գրեթե բոլոր պետությունների կողմից: Սիրիայի դեմ առավել գործուն միջոցներից մեկը զինված ուժի կիրառումն է, սակայն հաշվի առնելով Ա‎ֆղանստանում աստիճանաբար վատթարացող իրավիճակը, Լիբիայում ընթացող ռազմական գործողությունները եւ Իրաքում ԱՄՆ-ի զինված ուժերի դուրսբերման վերջնաժամկետի հնարավոր երկարաձգումը, ռազմական ուժի կիրառումը գրեթե անհավանական է: Ամենայն հավանականությամբ, ԱՄՆ-ը կփորձի գաղտնի շփումներ հաստատել Ասադի վարչակազմի հիմնական հենարանների' երկրի ուժային կառույցների ղեկավարության եւ ալաուի-ալեւի փոքրամասնության ներկայացուցիչների հետ' վերջիններիս փորձելով երաշխիքներ տրամադրել, որ գործող վարչակազմի տապալումից հետո նրանց իրավունքները Սիրիայում կպահպանվեն: Այնուամենայնիվ, նմանատիպ քայլերի արդյունավետ իրականացումը որոշակի ժամանակ է պահանջում, ինչը նշանակում է, որ կարճաժամկետ հեռանկարում ԱՄՆ-ի դիրքրոոշման կոշտացումը էական ազդեցություն չի ունենա Սիրիայում ընթացող գործընթացների վրա: Չնայած այն հանգամանքին, որ Բաշար ալ Ասադը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունին օգոստոսի 18-ին հավաստիացրել էր, որ ռազմական գործողությունները դադարեցվել են, օգոստոսի 19-ին եւ 20-ին բախումները Սիրիայի մի շարք քաղաքներում շարունակվել են:

Администрация Обамы ужесточает позицию в отношении Сирии
Антиправительственные выступления, проходящие в Сирии с марта этого года, внесли сушественные коррективы в политику как региональных, так и глобальных силовых центров в отношении Сирии. Это, прежде всего, касается администрации Барака Обамы. Придя к власти с обещаниями кардинально пересмотреть агрессивную политику Буша-младшего на Ближнем Востоке, новая американская администрация попыталась урегулировать отношения с двумя основными противниками США – Ираном и Сирией. Контакты, начавшиеся с официальным Тегераном, прекратились уже в конце 2009 г., когда Иран отверг предложение МАГАТЭ о ядерной программе. С начала 2010 г. администрация Обамы начала ужесточать давление на Иран.
Политика улучшения отношений с Сирией продлилась дольше. В 2009-2010 гг. Сирию посетил ряд высокопоставленных американских должностных ляц, об определенной нормализации отношений свидетельствовало и то обстоятельство, что на вакантный пост посла США в Сирии со дня убийства в 2005 г. бывшего премьер-министра страны Рафика Харири в январе 2011 г. бывл назначен Роберт Форд. Основной целью политики США было постепенно вывести Сирию из-под влияния Ирана, содействовать возобновлению переговоров междлу Израилем и Сирией, а также свести к минимуму содействие, оказываемое Сирией экстремистским палестинским организациям.
Не случайно, что американская реакция на начавшиеся акции протеста в Сирии была довольно сдержанной, а в интервью, данном в конце марта американской телекомпании СИ-БИ-ЭС госсекретарь США Хиллари Клинтон заявила, что США не намерены вмешиваться в происходящие в Сирии события, отметив, что нельзя проводить сравнения между Ливией и Сирией. Х.Клинтон также отметила, что руководящие круги как демократической, так и республиканской партий считают, что действующий президент Сирии склонен проводить реформы и что Сирия может добиться успехов на этом пути.
Даже после того, как в конце апреля президент Б.Обама принял решение о применении новых санкций в отношении Сирии, отношения США-Сирии были далеки от окончательного разрыва и американские власти продолжали призывать президента Сирии приступить к проведению реальных реформ, что позволило бы ослабить напряженность в стране. Эта политика США частично была обусловлена также желанием защитить интересы Израиля в регионе. Хотя Сирия считалась государством, оказывающим активное содействие экстремистским палестинским организациям, тем не менее, правящий режим Сирии был залогом определенной стабильности для Израиля.
За последние 25 лет не было зарегистрировано какого-либо серьезного инцидента на всей протяженности израильско-сирийской границы. Учитывая, в частности. нестабильную ситуацию в Египте, сложившуюся после отставки Хосни Мубарака, усиливавшиеся в этой стране антиизраильские настроения и призывы к пересмотру заключенного с Израилем договора о мире, возникновение нового очага напряженности в приграничных Израилю районах противоречило стратегическим интересам Израиля.
По всей вероятности, в плане побуждения властей Сирии к реформам США решило, в основном, опираться на Турцию, учитывая заметно улучшившиеся в последние годы турецко-сирийские отношения. Призывы турецких властей к президенту Сирии в плане проведения реформ, удостаивались, как минимум, косвенной поддержки американской стороны.
Однако, недостаточная эффективность предпринимаемых сирийскими властями шагов с целью смягчить постепенно усиливающиеся в Сирии антиправительственные волнения путем проведения ряда реформ (повышение зарплаты, смена правительства, предоставление гражданства этническим курдам, создание многопартийной системы) постепенно вынудили американские власти ужесточить свою позицию в отношении правящей в Сирии администрации. Этому способствовал и фактический провал попыток урегулировать ситуацию с помощью Турции.
9 августа во время своего визита в Дамаск министр иностранных дел Турции Ахмед Давутоглу в очередной раз призвал власти Турции провести реформы в стране и прекратить применение силы в отношении участников акций протеста. О согласованных действиях американских и турецких властей свидетельствует и то, что до встречи телефонную беседу с министром ИД Турции имела госсекретарь США Хиллари Клинтон, а посол США в Турции встретился с главным советников премьер-министра Реджепа Таипа Эрдогана по вопросам внешней политики Ибрахимом Калином. Однако, после визита Давутоглу в Сирии продолжились столкновения между участниками акций протеста и силовыми структурами Сирии.
В создавшейся ситуации 18 августа со специальным заявлением о ситуации в Сирии выступил президент США Барак Обама. Подчеркнув то обстоятельство, что народ Сирии достоин свободы и демократии, Обама отметил, что действующий президеент Сирии является основным препятствием на пути перехода страны к демократии и что он должен подать в отставку.
Обама также заявил, что США не намерены вмешиваться в этот процесс, однако, они усилят давление в отношении Башара аль Асада, чтобы добиться его отставки. В тот же день президент США принял решение о применении новых санкций в отношении Сирии, в том числе, запретив любые американские инвестиции в этой стране, а также поставки сирийского бензина в США. В то же время, следует отметить, что США располагают ограниченными рычагами воздействия на власти Сирии. Экономические санкция могут нанести определенный ущерб экономике Сирии, однако, как показал пример Ирака, администрация Садама Хусейна более 10 лет смогла сохранить свою власть в усилиях гораздо более жестких санкций, которые применяли в отношении этой страны не только США и его союзники, но и почти все страны-члены ООН.
Одим из наиболее действенных средств против Сирии является применение вооруженной силы, однако, учитывая постепенно ухудшающуюся ситуацию в Афганистане, военные действия в Ливии и возможное продление окончательного срока вывода вооруженных сил США из Ирака, применение военной силы почти невероятно.
По всей видимости, США попытаются установить тайные контакты с основной опорной силой администрации Асада – руководством силовых структур страны и представителями нацменьшинства алауи-алеви, пытаясь предоставить последним гарантии, что после падения действующего режима их права в Сирии будут сохранены.
Тем не менее, эффективная реализация подобных шагов требует определенного времени, это означает, что в краткосрочой перспективе ужесточение позиции США не окажет существенного воздействия на происходящие в Сирии процессы. Несмотря на то, что Башар аль Асад 18 августа заверил генерального секретаря ООН Пан Ги Муна в том, что военные действия прекратились, 19 и 20 августа столкновения в ряде городов Сирии продолжались.