Հայաստանում Արգենտինայի նախկին դեսպանը պարգևատրվել է ՀՀ ԱԳՆ պատվո հուշամեդալով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Արգենտինայի նախկին դեսպան Մարիանո Վերգարան Հայաստանի և Արգենտինայի միջև հարաբերությունների զարգացման ու ամրապնդման գործում նշանակալի ներդրման համար պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պատվո հուշամեդալով:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ պարգևը փոխանցել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը: Արարողությունը տեղի է ունեցել մարտի 25–ին Արգենտինայում ՀՀ դեսպանությունում, մասնակցել են Արգենտինայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Հովհաննես Վիրաբյանն ու հյուպատոս Ռուզաննա Ազրոյանը։
Davit-Karapetyan.jpg (394 KB)
«Վերգարան իր անձնական նվիրվածության շնորհիվ փոփոխություն բերեց՝ նպաստելով մեր երկրների հարաբերությունների ամրապնդմանը»,- Արգենտինայում Հայաստանի դեսպան Հովհաննես Վիրաբյանի խոսքերն է մեջբերել Diario Armenia–ն:
Դեսպանը հիշեցրել է՝ Վերգարայի ջանքերով է հիմնադրել Հայաստանում Արգենտինայի առևտրի պալատը՝ այսպիսով խթանելով առևտուրը, անցկացվել են նաև մշակութային միջոցառումներ:
Արգենտինայում ՀՀ դեսպանն ընդգծել է նաև, որ Վերգարան Հայաստանում իր դիվանագիտական առաքելությունն է իրականացրել մեր երկրի համար դժվարին ժամանակաշրջանում: «Անհնար է չընդգծել դեսպան Վերգարայի գործողությունները ճգնաժամային այդ պահերին, նա խորապես ներգրավվեց Հայաստանում կատարվող իրադարձությունների մեջ, այցելեց փախստականներին և միշտ դրսևորեց մարդկային որակներ, որոնք պարզապես մասնագիտական գործունեության շրջանակից շատ դուրս են»,–ասել է դեսպան Վիրաբյանը՝ շեշտելով, որ Վերգարան նշանակալի դեր է ունեցել հայ-արգենտինական հարաբերությունների զարգացման և Արգենտինայի ցուցաբերած աջակցության գործում:
mariano-vergara-hovhannes-virabyan.jpg (346 KB)
ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը հավելել է «Մենք խորապես երախտապարտ ենք մեր պետության համար նման դժվարին ժամանակներում այն աջակցության համար, որը ցույց տվեց Արգենտինայի Հանրապետությունը ամենաբարձր մակարդակով: Վերգարային հաջողվել է հաղորդել Հայաստանի և հայ ժողովրդի մասին իրականությանը, այս փաստն էլ նպաստել է Արգենտինայի ներգրավվածությանը»:
Այսպիսով Վերգարային պարգևատրումով Հայաստանը ոչ միայն հայտնում է Արտաքին գործերի նախարարության գնահատանքը Հայաստանում նրա մասնագիտական ​​գերազանց գործունեության համար, այլ նաև հայ ժողովրդի երախտագիտությունն ու բարեկամությունը։
DSC_0047.jpg (321 KB)
Մարիանո Վերգարան արարողության ընթացքում ընդգծել է, որ Հայաստանը շատ դժվար ժամանակներ է ապրում:
«Դա երկիր է, որը հարձակման է ենթարկվել, դարձել է օկուպացիայի զոհ, ներխուժել են նրա գյուղեր, նրա հիշողությունը փորձում են ջնջել»,–ասել է Վերգարան:
mariano-vergara.jpg (420 KB)
Նա խոսել է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած էթնիկ զտումների մասին՝ շեշտելով, որ այդ օրերին Սյունիքում է եղել, ականատեղ եղել կատարվածին, ինչը չի կարող մոռանալ:
«Ես հավատացած եմ, որ Հայաստանի պայքարը աշխարհի բոլոր ժողովուրդների պայքարն է՝ իրենց հիշողությունը պահպանելու համար: Դա պայքար է հանուն իրենց մշակույթի, իրենց ապրելակերպի, իրենց հիշողությունը պահպանելու...»,–նշել է Վերգարան:

Экс-посол Аргентины в Армении награжден Памятной медалью министерства иностранных дел Республики Армения
Экс-посол Аргентины в Армении награжден Памятной медалью министерства
иностранных дел Республики Армения
Бывший посол Аргентины в Армении Мариано Вергара за значительный вклад в развитие и укрепление отношений между Арменией и Аргентиной награжден Памятной медалью министерства иностранных дел Республики Армения.
Как сообщает Арменпресс, награду вручил генеральный секретарь МИД Армении Давид Карапетян. Церемония состоялась 25 марта в посольстве Армении в Аргентине, в ней приняли участие посол Республики Армения в Аргентине Ованес Вирабян и консул Рузанна Азроян.
Davit-Karapetyan.jpg (394 KB)
Благодаря своей личной самоотдаче Вергара принес перемены, способствуя укреплению отношений между нашими странами”, - приводит Diario Armenia слова посла Армении в Аргентине Ованеса Вирабяна.
Посол напомнил, что стараниями Вергары он основал Торговую палату Аргентины в Армении, тем самым способствуя развитию торговли, также проводились культурные мероприятия.
Посол Армении в Аргентине также подчеркнул, что Вергара осуществлял свою дипломатическую миссию в Армении в трудный для нашей страны период. “Невозможно не подчеркнуть действия посла Вергары в те кризисные моменты, он был глубоко вовлечен в происходящие в Армении события, посещал беженцев и всегда демонстрировал человеческие качества, выходящие далеко за рамки простой профессиональной деятельности”, - сказал посол Вирабян, подчеркнув, что Вергара сыграл значительную роль в развитии армяно-аргентинских отношений и поддержке Аргентины.
mariano-vergara-hovhannes-virabyan.jpg (346 KB)
Генеральный секретарь МИД Давид Карапетян добавил: “Мы глубоко признательны за поддержку, оказанную Аргентинской Республикой на самом высоком уровне в такое трудное для нашего государства время. Вергаре удалось рассказать правду об Армении и армянском народе, и этот факт способствовал вовлеченности Аргентины”.
Таким образом, награждая Вергару, Армения выражает не только признательность министерства иностранных дел за ее прекрасную профессиональную деятельность в Армении, но также благодарность и дружбу армянского народа.
В ходе церемонии Мариано Вергара подчеркнул, что Армения переживает очень трудные времена.
DSC_0047.jpg (321 KB)
Это страна, которая подверглась нападению, стала жертвой оккупации, ее деревни подверглись вторжению, память о ней пытаются стереть”, - сказал Вергара.
Он рассказал об этнических чистках, произошедших в Нагорном Карабахе, подчеркнув, что находился в те дни в Сюнике и был свидетелем произошедшего, и не может забыть этого.
mariano-vergara.jpg (420 KB)
Я убежден, что борьба Армении – это борьба всех народов мира за сохранение своей памяти. Это борьба за свою культуру, свой образ жизни, за сохранение памяти…”, - заявил Вергара.